Funkcioneri i partije platili 103.000 eura zbog kršenja zakona - Volim Podgoricu

Funkcioneri i partije platili 103.000 eura zbog kršenja zakona

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) je tokom 2022. godine, nadležnim sudovima za prekršaje podnijela ukupno 1.556 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka zbog kršenja antikorupcijskih zakona. Kako preciziraju iz te institucije, na čijem je čelu Jelena Perović, tokom protekle godine okončana su ukupno 1.043 postupka (uključujući i postupke po zahtjevima iz prethodnih godina i realizovane prekršajne naloge), od čega su u 92,6 odsto izrečene sankcije, pa su javni funkcioneri i partije platili novčane kaznu u ukupnom iznosu od 103.590 eura zbog kršenja Zakona o sprečavanju korupcije i Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

“Zbog kršenja antikorupcijskih zakona iz svoje nadležnosti, Agencija je u 2022. pokrenula za 34 odsto više prekršajnih postupaka u odnosu na 2021. godinu, a znatno više i u odnosu na godišnje nivoe prethodnih godina rada. Ovo je, prvenstveno, generisano velikim brojem pokrenutih prekršajnih postupaka u oblasti provjere prihoda i imovine, ali i znatnim povećanjem broja pokrenutih postupaka zbog kršenja Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja”, kažu iz ASK-a.

Zbog kršenja antikorupcijskih zakona iz svoje nadležnosti, Agencija je u 2022. godini pokrenula za 34 odsto više prekršajnih postupaka u odnosu na 2021. godinu, a znatno više i u odnosu na godišnje nivoe prethodnih godina rada.

Ovo je, dodaju, prvenstveno generisano velikim brojem pokrenutih prekršajnih postupaka u oblasti provjere prihoda i imovine.

“Na rast broja pokrenutih prekršajnih postupaka uticao je i znatno veći broj postupaka zbog kršenja odredaba Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, kojih je za čak 67 odsto više u u odnosu na prethodnih pet godina rada ASK zbirno, na šta je posebno uticala činjenica da je izborna kampanja trajala gotovo tokom cijele 2022. godine. Ipak, Agencija i dalje, usljed neusklađenosti Zakona o prekršajima i Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, nije u mogućnosti da pokrene prekršajne postupke protiv svih političkih subjekata koji su prekršili zakon, zbog čega je Skupštini Crne Gore 2021. godine uputila inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o prekršajima, po hitnom postupku”, kažu iz Agencije za antikorupciju.

Veliki problem odlaganje ročišta

Iz ASK naglašavaju da se suočavaju sa problemom čestih odlaganja ročišta zbog nemogućnosti uručivanja poziva strankama, tj. javnim funkcionerima, zbog nedostavljanja preciznih adresa u njihovim izvještajima o prihodima i imovini, neprijavljivanja promjena svojih adresa u MUP-u, što onemogućava efikasno okončanje postupaka i iziskuje dodatne troškove i za sud i za Agenciju.

Kako navode, i tokom 2022. godine Agencija se suočavala sa izazovima u pogledu nedostatka kadrovskih kapaciteta u ovoj oblasti, imajući u vidu da dva službenika, osim izrade zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka i žalbi, pristupaju i ročištima pred sudovima za prekršaje, što izuskuje dodatno vrijeme. Uprkos navedenom, uspješno su sprovedene sve aktivnosti koje spadaju u djelokrug rada Agencije u ovoj oblasti – navode iz ASK i dodaju da su ovlašćeni službenici Agencije, zastupajući predmete iz oblasti rada ASK, tokom 2022. godine pristupili na 543 ročišta pred nadležnim sudovima za prekršaje u Crnoj Gori.

 

 

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com