Komisija traži ponovno ispitivanje DNK tragova u vozilu iz koga je pucano na Duška Jovanovića - Volim Podgoricu

Komisija traži ponovno ispitivanje DNK tragova u vozilu iz koga je pucano na Duška Jovanovića

Komisija za praćenje istraga o napadima na novinare preporučila je Tužilaštvu da se provjeri da li su se DNK tragovi i stvari i predmeti u vezi ubistva Duška Jovanovića čuvali – i da li se čuvaju – na zakonom propisan način, bez negativnog uticaja spoljnih faktora, piše RTCG.

Komisija je, prema izvještaju koji je juče Vlada usvojila, zatražila se na stručan način i od priznatih stručnjaka ili stručnih organizacija, ponovo provjere svi nađeni DNK tragovi na svim predmetima i mjestima i da se ponovo utvrdi da li su to stvarno ti DNK tragovi koji su izuzeti sa predmeta i mjesta događaja, te kome stvarno pripadaju.

“Opreza radi i da ne bude sumnje, preporučuje se da to ne rade stručna lica koja su ranije radila na identifikaciji DNK tragova, već da to rade druga stručna lica ili makar da druga stručna lica budu uključena u taj rad sa prethodnim stručnim licima”, navodi se u izvještaju.

Duško Jovanović ubijen je 27. maja 2004. godine u Podgorici, nakon što je izašao iz redakcije “Dana”, a do danas nije utvrđeno ko je i zbog čega izvršio ubistvo.

U to vrijeme, na vlasti je bila Demokratska partija socijalista (DPS) a tadašnja opozicija je ubistvo dovodila u vezu sa pisanjem tog lista o duvanskoj mafiji.

Lisr “Dan” je tada uglavnom prenosio tekstove zagrebačkog “Nacionala”, koji su objavljivani od 2001. godine, a prema kojima su bivši predsjednik države Milo Đukanović i biznismen Stanko Subotić bili dio “duvanske mafije” koja je krijumčarenjem cigarete zaradila ogroman novac. Njih dvojica odbcili su optužbe.

Urednik “Nacionala” Ivo Pukanić ubijen je 2008. godine.

Za saučesništvo u ubistvu Jovanovića do sada je u Podgorici pravosnažno osuđen jedino Damir Mandić na 19 godina zatvora. Policija je našla njegove otiske na limenci ostavljenoj u blizini automobila iz kog je pucano na Jovanovića.

Komisija je, po juče usvojenom izvještaju, predložila Tužilaštvu (koje je na proljeće prošle godine opet pokrenulo istražne radnje o ubistvu Jovanovića) da se posebno na sve stručno poznate i priznate načine opet provjere svi DNK tragovi za koje još ne postoji saznanje kome pripadaju.

“Da se ponovo provjere svi predmeti i stvari (posebno oružje, municija, uključujući i šanžer-okvir od pištolja koji je Jovanović pronašao u svojoj pošti, razna pismena, vozilo, ali i sve drugo dostupno i sačuvano) i da se tako pokušaju naći novi i do sada nepoznati DNK tragovi koji mogu pripadati već poznatim licima ili možda za sada i nepoznatim licima”, piše u izvještaju o radu Komisije koji je Vlada usvojila.

Navodi se i da je cilj da se tragovi provjere u domaćim evidencijama DNK i da se putem međunarodne pravne pomoći takvi DNK tragovi koji pripadaju za sada nepoznatim licima posebno provjere vezano za pripadnike organizovanih kriminalnih grupa, a posebno koje su djelovale u vremenu ubistva Jovanovića i to posebno one koje su registrovane ili evidentirane da djeluju u Crnoj Gori, Srbiji, BiH, Hrvatskoj, Kosovu, Albaniji i Italiji.

“Prethodni uslov svih provjera u vezi DNK tragova je taj da su se isti i predmeti i stvari u vezi istih čuvali i da se čuvaju na propisani način i na propisanom mjestu bez negativnog uticaja spoljnih faktora”, naglašeno je u izvještaju.

Raniji premijer Dritan Abazović na proljeće prošle godine izjavio je da je u slučaju istrage Jovanovićevog ubistva bilo “epskih opstrukcija” svih državnih organa iz vremena kada se taj zločin dogodio.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com