Komnenović: Investicije su dobrodošle ako se poklope sa interesom mještana

Investicije su dobrodošle, kao i svi potencijalni investitori, ali njihove vizije i planovi moraju se poklopiti sa interesima mještana i gradova u kojima se investicija realizuje. Bez interakcije sa lokalnom upravom, sa mještanima i lokalnom zajednicom uopšte, investicija je besmislena i gubi na svom pozitivnom uticaju, kazao je u intervjuu Pobjedi predsjednik opštine Tivat Željko Komnenović komentarišući rezerve opštine Ulcinj prema planovima za valorizaciju Velike plaže.
Dodao je da su vrijednosti i standardi koje je Porto Montenegro donio Tivtu neupitni.
Koji su ključni faktori koji su omogućili da budžet Opštine Tivat za 2025. dostigne rekordnih 33 miliona eura?
KOMNENOVIĆ: Godinama unazad Opština Tivat ima stabilan budžet sa tendencijom rasta na godišnjem nivou. Mi smo u 2024. imali primitke od 31,46 miliona eura, što je bilo na nivou 107 odsto od planiranog. Sopstveni prihodi su iznosili skoro 20 miliona eura, od čega je porez na nepokretnosti 8,5 miliona eura, porez na promet nepokretnosti 2,8 miliona eura, naknada za komunalno opremanje 4,3 miliona eura.
Tivćani važe za redovne i uredne platiše poreza. Ovo nam omogućava da stvaramo realne projekcije, a novac usmjeravamo tamo gdje je najneophodnije. U ovom trenutku, to je gradska infrastruktura; saobraćajna, vodovodna i kanalizaciona, obrazovna, sportska…
Na koje sektore će se najveći dio budžeta usmjeriti i zbog čega?
KOMNENOVIĆ: U projektovanje, radove na izgradnji i stvaranju drugih preduslova za gradnju nove komunalne infrastrukture i javnih objekata, Opština Tivat će ove godine uložiti više od 22 miliona eura što je, između ostalog, definisano Programom uređenja prostora za 2025. godinu. Samo kapitalni dio budžeta iznosi 16 miliona eura.
Više od devet miliona eura usmjereno je u jačanje kanalizacionog i vodovodnog sistema. Znatan dio ovih radova Opština finansira samostalno, dok se dio radova (oko sedam miliona od ukupnih 28 miliona eura) finansira iz kredita KfW banke. Za rješavanje brojnih imovinskih pitanja koja prate realizaciju kapitalnih projekata izdvojeno je dva miliona eura.
U izgradnju lokalnih saobraćajnica biće uloženo 4,46 miliona eura, kako bismo spremni ušli u izgradnju bulevara kroz Tivat.
Očekuje nas nastavak ulaganja u obalno šetalište na Belanima (800.000 eura). Opredijelili smo i oko 400.000 eura za uspostavljanje sidrišta i marine za komunalne vezove na Seljanovu. U planu je izgradnja multifunkcionalne sportske dvorane u Donjoj Lastvi i balon sale kod Doma zdravlja. Za radove na kuli kompleksa Buća Luković i parterno uređenje pripadajućeg dvorišnog prostora planirano je 156.000 eura.
Kako planirate osigurati transparentnost trošenja budžetskih sredstava, posebno s obzirom na ovako visok iznos?
KOMNENOVIĆ: Postoje zakonski mehanizmi i tačno utvrđene procedure rada, koje mi bez izuzetka poštujemo. Budžetom, Planom javnih nabavki, Planom uređenja prostora i drugim aktima koje donosi lokalna uprava jasno je definisana namjena svakog eura iz gradske kase. Za nas je od ogromnog značaja da u što većem stepenu realizujemo planirano, posebno imajući u vidu da je dobar dio budžeta usmjeren na kapitalne projekte koji su u direktnoj sprezi sa kvalitetom života građana.
U kojoj je fazi trenutno izgradnja bulevara Jaz – Tivat i kada građani mogu očekivati njegov završetak?
KOMNENOVIĆ: Ovih je dana završena dionica od Aerodroma Tivat do kružnog toka ka Kotoru. Pomno pratimo ovaj projekat državne Uprave za saobraćaj, od velikog značaja za odvijanje drumskog saobraćaja u ovom dijelu crnogorskog primorja. Rok za završetak radova je januar 2026. godine, do kraja mjeseca se očekuje završetak 5,5 km duge trase od Aerodroma Tivat do skretanja za Bigovu. Radovi će se nastaviti i tokom ljeta. Mnogi zaboravljaju da će u trup budućeg bulevara biti položene nove cijevi za vodosnabdijevanje ovog dijela primorja.
Da li postoje izazovi u realizaciji ovog projekta i kako ih prevazilazite?
KOMNENOVIĆ: Za nas je važno da se kvalitetno riješi pristup tivatskom aerodromu. Pred nama je izgradnja dijela trase od Aerodroma do kružnog toka u Gradiošnici. Ova „nulta faza“, kako je nazivamo, ujedno je i početak budućeg bulevara kroz Tivat.
Saobraćaj ka Budvi odvija se sa poteškoćama i sasvim izvjesno radovi na ovoj dionici pratiće nas i tokom predstojeće turističke sezone. Moramo biti strpljivi jer bez daljeg ulaganja u puteve, nema razvoja i napretka.
Koji su trenutno najvažniji razvojni projekti koji se realizuju ili planiraju u Tivtu?
KOMNENOVIĆ: Trenutno radimo na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži u Radovićima, ali jačamo ViK mrežu i u drugim djelovima grada. Cjevovodom povezujemo rezervoare Mažinu i Pod Kuk. U planu su radovi na kanalizacionoj mreži u Donjoj Lastvi. Ovo su milionska ulaganja, ne uvijek tako primjetna, ali kao rezultat imamo rekordno male gubitke na mreži u odnosu na sve druge crnogorske opštine.
U saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija bilježimo milionska ulaganja u škole. Kroz koji mjesec očekuje nas otvaranje nove škola u Radovićima. Prvi put nakon decenija mališani iz ovog dijela grada, školu i vrtić pohađaće u objektu tvrde gradnje. Na korak smo od izgradnje nove škole u Donjoj Lastvi. Dotrajale montažne objekte s početka 80-ih godina zamjenjujemo modernom tvrdom gradnjom sa svim sadržajima. Prije neki dan sam sa ministarkom Jakšić-Stojanović obišao prostorije Šoping centra na Seljanovu, u koje smo zajedno uložili više od pola miliona eura, kako bismo na toj lokaciji organizovali nastavu i boravak mališana za vrijeme izgradnje škole u Donjoj Lastvi. Sa nestrpljenjem čekam trenutak kada ćemo najaviti izgradnju nove škole na Župi.
U toku su radovi na šetalištu Belani. Narednih dana očekujemo završetak radova na saobraćajnici S6, zatim na saobraćajnici od Ruljine ka Gornjoj Lastvi. Izgradnja saobraćajnica u gornjim zonama grada preduslov je početka izgradnje bulevara kroz Tivat što je od strateškog značaja za naš dalji razvoj. Očekivanom dinamikom teku radovi na postavljanju cjevovoda do ostrva Gospa od Milosti. Direkcija za investicije je na mnogo frontova, ali to daje rezultate.
Od značaja za grad su i aktuelni radovi na dalekovodu Gradiošnica – Tivat centar. Prošlog ljeta imali smo problem sa sigurnim i redovnim snabdijevanjem strujom. CEDIS će u funkciju staviti ovaj dalekovod, a u trupu budućeg bulevara kroz Tivat naći će se novi strujni vodovi, prijeko potrebni Tivtu koji se ubrzano širi i razvija.
Kako ovi projekti doprinose zapošljavanju lokalnog stanovništva i poboljšanju kvaliteta života?
KOMNENOVIĆ: Tivat je grad sa najvećom prosječnom zaradom u Crnoj Gori i često kažem da u Tivtu ne radi samo onaj ko ne želi da radi. Već neko vrijeme radna snaga nam pristiže iz zemalja Azije i Afrike. U gradu živi i radi više od 50 nacija. Naš problem ni u kom slučaju nije nezaposlenost već nedostatak radne snage i kako se bližimo EU, ovaj problem će biti sve izraženiji, posebno u uslužnim djelatnostima i zanatstvu.
Dva velika inostrana projekta Porto Montenegro i Luštica Bay postavila su izuzetno visoke standarde kada je u pitanju infrastruktura. Lokalna uprava radi na tome da gradska infrastruktura ne zaostaje, te da se za mlade, djecu i odrasle konstantno radi na novim sadržajima. Bilježimo višemilionska ulaganja u sport i kulturu. Pružamo podršku državnim sektorima zdravstva, obrazovanja, bezbjednosti jer nam je važno da svi servisi u gradu funkcionišu kako treba.
Da li se planira uvođenje novih zelenih ili digitalnih inicijativa u okviru razvoja opštine?
KOMNENOVIĆ: Pioniri smo u uvođenju redovne linije pomorskog saobraćaja, zahvaljujući donaciji Luštice Bay i privatnoj kompaniji koja je operater linije. Sada brodovima na električni pogon možete stići od Pina do Aerodroma, Krašića ili Radovića. Preko EU projekata dobili smo mini-autobus na električni pogon i plan je da njime povežemo Aerodrom i centar grada.
Uspjeli smo u tome da uklonimo sve bilborde sa teritorije opštine i tako oslobodimo prostor. Ova inicijativa donijela nam je priznanje Green Destination organizacije. Moramo raditi više i sveobuhvatnije na ekološkim i projektima održivosti, posebno u pogledu tretiranja otpada.
Predano radimo na smart city i tzv. loyalty platformi koja će biti od posebne koristi za sve građane Tivta, ali i goste. U planu je izrada novog opštinskog sajta i osvježene platforme Sistem 48.
Šta je do sada realizovano od ciljeva predviđenih Strateškim planom razvoja Tivta do 2029. godine?
KOMNENOVIĆ: Strateškim planom koji smo donijeli sredinom 2024. godine obuhvaćen je 71 projektni zadatak. U izradi smo se vodili time da bude realan i ostvariv, ali i da jasno definiše smjerove budućeg razvoja. Već uveliko realizujemo plan za 2025. godinu sa 22 projekta. Izuzev projekata koje sam već pomenuo u okviru važnih investicija, napomenuo bih da radimo i na uspostavljanju sistema upravljanja sidrištima, izgradnji balon sale kod Doma zdravlja Tivat, digitalizaciji lokalne uprave… Nedavno smo na nacionalnom konkursu dobili idejno rješenje buduće pijace na otvorenom.
Kako gledate na sporazum Crne Gore i UAE u ekonomskoj sferi, a imajući u vidu uspjeh projekta Porto Montenegro?
KOMNENOVIĆ: Vrijednosti i standardi koje je Porto Montenegro donio Tivtu su neupitni. To niko ne želi i ne može da ospori. Mi smo se kao neko ko upravlja procesima u lokalnoj upravi, u kontekstu te priče, borili za interese mještana i grada, ne želeći da umanjimo značaj investitora i njegovog investicionog potencijala. Sada mogu reći da sa njim imamo najbolji mogući odnos, iako imamo naslijeđenih problema u vezi sa odlukama iz prethodnog perioda, koje su donošene ad hoc. Mi ni dan-danas ne uspijevamo da riješimo administrativne i pravne probleme koji su posljedica tih odluka.
U tom kontekstu, kako vidite rezerve opštine Ulcinj prema sporazumu sa UAE?
KOMNENOVIĆ: Investicije su dobrodošle, kao i svi potencijalni investitori, ali njihove vizije i planovi moraju se poklopiti sa interesima mještana i gradova u kojima se investicija realizuje. Bez interakcije sa lokalnom upravom, sa mještanima i lokalnom zajednicom uopšte, investicija je besmislena i gubi na svom pozitivnom uticaju.
Osudili ste pojedine izjave koje dolaze od paroha SPC kojima se negira postojanje Hrvata u Boki. Da li takve Vaše izjave pomažu tradicionalno dobrim odnosima među svim narodima u Boki?
KOMNENOVIĆ: To je tačno i ostajem pri svemu što sam ranije izjavio ovim povodom.
Pobjeda