Kuća zdravlja u Podgorici prestala sa radom

Prestala je sa radom Kuća zdravlja koja je skupštinskom odlukom osnovana 2021. godine radi pružanja besplatne usluge za sve građane kojima je potrebna psiho-socijalna podrška.
Odbornica DPS-a u Skupštini Glavnog grada Ksenija Aranitović kaže da je Kuća zdravlja jedini servis toga tipa u Crnoj Gori koji je osnovan 2021. godine od strane tadašnje uprave Glavnog grada, a koji za cilj ima pružanje besplatne psihosocijalne podrške.
Aranitović navodi da su usluge pružali psiholozi i socijalni radnici koji su bili licencirani za rad.
„Da ovaj socijalni servis nema samo lokalni karakter, ukazuje da je usluga dobila priznanje na brojnim međunarodnim forumima i konferencijama kao primjer dobre prakse koju sprovodi lokalna samouprava u cilju pružanja podrške žrtvama nasilja u porodici, zavisnicima psihoaktivnih supstanci i licima sa drugim poremećajima u ponašanju, licima koja su u povećanom riziku ili sa potvrđenim nalazom HIV/AIDS… Odbornici Kluba DPS-a Glavnog grada su u kontinuitetu ukazivali da ovaj servis ne funkciniše od aprila 2024. godine, i da je krajnje vrijeme da se ponovo reaktivira. Bez obzira na sve, trenutna vladajuća koalicija očigledno nemari za potrebe građana i pokazuje nizak stepen odgovornosti prema onima kojima je pomoć potrebna. To pokazuje i činjenica da u izvještaju o radu gradonačelnice/gradonačelnika za 2024. godinu nemamo ni slova o aktivnostima Kuće zdravlja“, kaže Aranitović.
Ona poziva upravu Glavnog grada da osposobi funkcionisanje ovakvog servisa koji je potreban posebno uzimajući u vidu sveopšti socio-ekonomski status građana. Aranitović ističe da ih na to obavezuju Zakon o lokalnoj samoupravi i Statut Glavnog grada. Najavila je da će Klub odbornika DPS-a nastaviti da predlaže brojne inicijative i odluke koje za cilj imaju da unaprijede položaj građana.
Stefan Vešović, v.d. sekretara za socijalno staranje, kaže da je na osnovu Odluke o osnivanju Kuće zdravlja, jasno da nije riječ o servisu, već samo o prostoru koji su pored sekretarijata, koristile i određene nevladine organizacije i udruženja.
„U prilog tome da je riječ samo o prostoru, a ne o servisu, jeste član 5 Odluke koji navodi da se prostor Kuće zdravlja može dati u zakup NVO. U članu 4 se navodi da Sekretarijat za socijalno staranje „obavlja aktivnosti i pruža pishosocijalnu pomoć“, a shodno zakonima to ne može biti, rekao je Vešović.
On navodi da je prethodna vršiteljka dužnosti u prostoru zatekla dvoje ljudi angažovanih po ugovoru o djelu za vrijeme lokalne uprave pod rukovodstvom Ivana Vukovića.
„Angažovani su od strane sekretarijata, koji kao organ lokalne uprave ne može biti pružalac usluga iz oblasti socijalne i dječje zaštite. Dobili smo obavještenje od Uprave za inspekcijske poslove da njihovi ugovori nisu u skladu sa zakonom. Prostor Kuća zdravlja su besplatno koristile i pojedine NVO i udruženja za aktivnosti, bez monitoringa sekretarijata. Postoje i indicije da je prostor zloupotrebljavan za potrebe privatne prakse pojedinih. U ovim prostorijama je bila i Kancelarija za prevenciju bolesti zavisnosti, koja je sada u Sekretarijatu za socijalno staranje“, kaže Vešović.
On ističe da upostavljanje servisa mora biti u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti i drugim propisima.
„Ovaj prostor sekretarijat i dalje koristi za sastanke, edukacije i radionice u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite. Prostor nije pristupačan za OSI, pa se većina aktivnosti organizuje u sali Skupštine Glavnog grada“, kaže Vešović.
Dan