NPCG: Neodgovornim korišćenjem drona ugroženo krdo divokoza u NP Durmitor - Volim Podgoricu

NPCG: Neodgovornim korišćenjem drona ugroženo krdo divokoza u NP Durmitor

Neodgovornim korišćenjem bespilotne letjelice u NP Durmitor nesavjesni posjetioci ugrozili su krdo divokoza, saopštili su iz  Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG).

Oni su oštro osudili to nezakonito djelo posebno ističući da je NP Durmitor jedinstveno prirodno područje čiji je zaštitni znak upravo ova ugrožena i zaštićena vrsta čija je populacija, nakon višegodišnjih mjera zaštite i napora JPNPCG i drugih nadležnih institucija, stabilna i u porastu.

“Ističemo da ovim postupkom zbog nesavjesnog korišćenja letjelica dolazi do uznemiravanja životinjskog svijeta što je zabranjeno shodno Zakonu o zaštiti prirode i Zakonu o nacionalnim parkovima, a posebno u periodu razmnožavanja, ishrane, hibernacije ili migracije. Istovremeno, dronovi stvaraju buku i narušavaju mir što negativno utiče na faunu. Nacionalni parkovi će sve slučajeve uznemiravanja životinja prijaviti nadležnim organima kako bi se počinioci istih pravovremeno sankcionisali”, naveli su u saopštenju.

Kako su dodali, većina zemalja zabranjuje korišćenje dronova u nacionalnim parkovima, a razlog za to između ostalog su i upozorenja stručnjaka da upotreba bespilotnih letjelica šteti biodiverzitetu i uznemirava životinjski svijet parkova.

“S tim u vezi, naglašavamo da u granicama NPCG nije dozvljeno korišćenje dronova bez prethodno dobijenih saglasnosti od nadležnih državnih organa, Agencije za civilno vazduhoplovstvo, Agencije za zaštitu životne sredine i uz odobrenje Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore. Napominjemo da ćemo u narednom periodu u saradnji sa nadležnim državnim organima preduzimati intenzivne radnje na kontroli i suzbijanju svih vrsta nezakonitih radnji u nacionalnim parkovima”, dodaju u NPCG.

Apeluju na sve posjetioce i korisnike prostora da poštuju unutrašnji red i pravila ponašanja u nacionalnim parkovima.

“Prema važećoj zakonskoj regulativi osoba koja upravlja dronom smatra se vođom vazduhoplova, i u slučaju prekršaja primjenjuju se kaznene odredbe propisane Zakonom o vazdušnom saobraćaju. Kazne mogu biti u iznosu od 500 do 2.000 eura. Shodno Zakonu o nacionalnim parkovima novčanom kaznom od 1.000 eura do 40.000 eura kazniće se za prekršaj pravno lice, ako snima ili fotografiše u komercijalne svrhe bez odobrenja, a fizičko lice novčanom kaznom od 100 eura do 4.000 eura”, zaključuju u saopštenju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com