Poslodavci koji su, na osnovu odluka Vlade predstavljenih 29. januara a usvojenih 4. februara ove godine o podršci novom zapošljavanju, zaposlili lica sa evidencije Zavoda za zapošljavanje, još uvijek nisu dobili rješenja na osnovu kojih ostvaruju pravo na oslobađanje dijela poreza i doprinosa na zarade.
Prema pouzdanim informacijama VOP-a do prije nekoliko dana nijedan poslodavac u Glavnom gradu koji je primio nove radnike, nije dobio riješenje o ispunjavanju uslova za ostvarivanje pogodnosti, već su i za nove zaposlene plaćali pune iznose poreza i doprinosa.
Tek nakon što je VOP počeo da istražuje zbog čega se ova odluka Vlade, veoma značajna za poslodavce ne realizuje, stvar se pokrenula sa “mrtve toćke” i njihovi zahtjevi, koji u podgoričkoj filijali Poreske uprave čekaju mjesecima, počeli su da se obrađuju.
Prema odluci Vlade iz januara, poslodavac će biti oslobođen obaveze plaćanja poreza i doprinosa za zarade, maksimalno do iznosa prosječne bruto zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini, na sljedeći način – 90% poreza i doprinosa – za zarade isplaćene u 2021. godini, 60% poreza i doprinosa – za zarade isplaćene u 2022. godini, 30% poreza i doprinosa – za zarade isplaćene u 2023. godini.
Kako su za VOP kazali u Ministarstvu finansija, oni su učinili sve što je bila njihova obaveza, te da razlog kašnjenja ne treba tražiti u ovom resoru. Zbog političke krize i nefunkiconisanja parlamenta izmjene i dopune zakona neophodne za primjenu ove mjere usvojene su tek u julu.
Nakon toga, kako kažu iz Ministarstva finansija oni su usvojili propratna dokumenta odnosno podzakonska akta vezana za primjenu ove mjere i objavili ih u Službenom listu, čime su, kažu, stvoreni uslovi da se mjera primijeni.
Iz resornog ministarstva su takođe napomenuli da će se, zbog situacije sa usvajanjem zakona i kašnjenja u realizaciji, pravo na poresko oslobađanje po osnovu novog zapošljavanje realizovati retroaktivno.
Praktično, poslodavcima koji su primili nove radnike i plaćali pune poreze i doprinose, nakon što dobiju rješenja iz Uprave prihoda i carina, biće u poreskoj pretplati.
Iz Uprave prihoda i carina VOP-u nisu odgovorili zbog čega poslodavci do danas nisu dobili rješenja o oslobađanju poreskih opterećenja, koja su neophodna da bi knjigovodstveno pod šifrom 095 prijavili nove radnike i realizovali povoljnosti.
Iz Uprave prihoda i carina, takođe, nisu odgovorili na pitanje VOP-a koliko je zahtijeva podnijeto u područnim jedinicama Poreske uprave, uključujući Podgoricu, kao i koliko je zahtijeva do sada obrađeno odnosno rješenja izdato.
Kako je za VOP navela Milica Vuletić, PR Uprave prihoda i carina, oni su odmah nakon usvajanja i stupanja na snagu odredaba zakona vezanih za pravo na poresko oslobođenje po osnovu zapošljavanja nove radne snage, pristupili izradi programskog rješenja u informacionom sistemu, kako bi se, navodi, poslodavcima omogućilo prijavljivanje obaveza po osnovu zarada novozaposlenih lica shodno Zakonu.
“Imajući u vidu da je programsko rješenje od strane izvođača zaduženog za održavanje informacionog sistema završeno početkom septembra, to će područne jedinice, nadležne za vođenje upravnog postupka po zahtjevima poslodavaca, u najkraćem roku postupiti po istima, te donijeta rješenja evidentirati u sistemu, nakon čega će se za sva lica koja ispunjavaju propisane uslove biti omogućeno podnošenje IOPPD obrazaca sa šifrom 095, koja se odnosi na predmetno poresko oslobođenje”, navela je Vuletić i naglasila da se pravo na poresko oslobođenje po osnovu novog zapošljavanja radne snage shodno Zakonu odnosi na period od 1. januara 2021. godine do 31. decembra 2023. godine.
V.M.
PROČITAJTE I OVO: