Popović Samardžić: Izmjenom Krivičnog zakonika ljekari i pacijenti ostaju nezaštićeni - Volim Podgoricu

Popović Samardžić: Izmjenom Krivičnog zakonika ljekari i pacijenti ostaju nezaštićeni

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić kazala je Gradskom portalu da nijesu saglasni sa brisanjem člana 152a iz Krivičnog zakonika krajem prošle godine, koji može da dovede ljekare u nezavidan položaj u slučaju napada na radnom mjestu.

Doktorka je objasnila da novi član 142 na koji se poziva predlagač u svom obrazloženju, a koji uvodi pojam „Profesije od posebnog značaja“ za zaštićeno dobro ima bezbjednost lica koja obavljaju poslove od javnog značaja.”

“Nasuprot prednjem, obrisani član 152a „Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći“ štiti nesmetano funkcionisanje zdravstvenog sistema, dakle neprekidno i pravovremeno pružanje zdravstvene zaštite, a ne zaštitu pojedinaca, jer pri izvršenju ovog krivičnog djela, pored ljekara čiji je telesni integritet ugrožen, građani ostaju uskraćeni za zdravstvenu zaštitu. Mi nismo tražili uvođenje krivičnog djela da bi se zaštitili samo ljekari, nego da iskorijenimo taj oblik ponašanja, odnosno da odvratimo ljude od napada na ljekara kako bi se zaštitili pacijenti koji toga dana zavise od njega. To vam je isto kao da napadate pilota dok vozi avion što avion kasni. To ugrožava sve u avionu i doktora i sve njegove pacijente toga dana. Nije mali broj ljekara koji je zbog te nesigurnosti napustio državni zdravstveni sistem”, istakla je Popović Samardžić.

Naglašava da bi uvođenjem člana 152a, „Napad na ljekara pri pružanju ljekarske pomoći osnovno državno tužilaštvo po službenoj dužnosti bilo bi u obavezi da postupa u konkretnim predmetima, što u periodu prije usvajanja ovog člana zakona nije bio slučaj.

“Ljekari su bili prinuđeni da samo pokreću postupke i vode sporove protiv pacijenata koji su ih napali. Dakle, nije postojao institucionalni odgovor niti na pretrpjeli napad niti na ugrožavanje organizacije kontinuiranog obezbjeđivanja zdravstvene zaštite isključivanjem ljekara iz procesa rada zbog zadobijenih povreda. Novina je bila da ODT postupa čak i u slučajevima lake tjelesne povrede. Ljekar koji je pretrpio čak i laku tjelesne povredu nije u stanju potpune pribranosti da može sa punom pažnjom donositi odluke u najboljem interesu pacijenta, a pred zakonom je kao što smo rekli krivično pravno odgovoran kao da jeste”, naglasila je Popović Samardžić.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com