Potpisano 67 ugovora za podršku ruralnom turizmu vrijednih sedam miliona eura

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je potpisalo 67 ugovora za podršku ulaganjima u ruralni turizam, a najviše projekata se realizuje u Nikšiću, Žabljaku i Mojkovcu. Projekti poljoprivrednika će biti podržani sa sedam miliona eura, od čega će 5.000.000 plaćati Evropska unija.
To se moglo čuti na konferenciji za medije povodom potpisivanja ugovora sa potencijalnim korisnicima podrške IPARD III programa, koji su se prijavili na prvi na javni poziv za podršku investicijama za razvoj ruralnog turizma.
Ova ulaganja se odnose na izgradnju, rekonstrukciju i opremanje ugostiteljskih objekata za smještaj, onih za pripremanje hrane i pića, uređenje turističke infrastrukture…
Ministar Vladimir Joković je naveo da je riječ o jednoj od najatraktivnijih mjera te da podrška iznosi od 10.000 do 200 hiljada eura, dok je kroz IPARD II program uloženo oko milion i po u 24 projekta.
Joković je istakao da će sada potpisati 67 ugovora za šta je ukuona podrška sedam miliona eura – od čega EU finansira pet.
“Podnijeto je 165 zahtjeva za podršku, a biće ih realizovano 67. Najviše projekata će biti realizovano u Nikšiću a zatim na Žabljaku i u Mojkovcu”, naglasio je on i dodao da se radi o projektima u ruralnom turizmu i izgradnjom solarnih panela.
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori Johan Satler je dodao da je odličan dan za ekonomiju i poljoprivredu Crne Gore, te da EU pomaže biznisima i kreativnim ljudima.
“Danas se ulaže prvih bespovratnih pet miliona eura od doprinosa EU od 63 miliona eura. Srećan sam što su sva ulaganja u ruralnom turizmu, jer nije mnogo zastupljen. Ovo je važan korak za ulazak Crne Gore u EU i radujemo se podržavanju i ostalih mjera”, kazao je Satler.
Naglasio je da ovaj program nosi i 60 odsto više novca nego prošli IPARD, te da očekuje da će Crna Gora zatvoriti dva pregovaračka poglavlja.
Direktor Direktorata za plaćanje u resoru poljopruvrede Marko Radonjić je istakao da je IPARD ključna prilika za modernizaciju i održivost poljoprivrede, a pojasnio je da se novac može preuzumati nakon ulaganja, u vidu avansa ili isplate po fazama projekta…
Direktor sektora za kreditiranje Razvojne banke Đuro Kažić je naveo da je i od 2015 do 2024 imali 553 plasmana projekta, a samo prosle godine 139 proj od 8.5 miliona eura, što je više nego četiri posljednje godine.
“Kreirali smo kreditnu liniju radi se o fiksnim kamatnim stopama od četiri odsto”, naglasio je Kažić i doodao sa Razvojna banka radi na novim programima za ove svrhe.
Joković je naveo da projekat poljoprivrednike ne dijeli na velike i male, te da se moglo uložiti sve od 10.000 do 200.000 eura, te da slična podrška uz oslobađanje od PDV – ne postoji ni u jednom drugom poslu.
IPARD program sadrži bespovratni novac za podršku razvoju poljoprivrede i za njegovo sprovođenje je zaduženo Ministarstvo poljoprivrede.
Poljoprivrednicima je kroz ovaj program na raspolaganju ukupno 81,97 miliona eura, od čega podrška EU iznosi 63 miliona eura, doprinos Crne Gore 18,97 miliona eura, a biće dostupan do 2030.