SD traži smjenu Mandića, većina mu čuva leđa - Volim Podgoricu

SD traži smjenu Mandića, većina mu čuva leđa

Socijaldemokrate Crne Gore (SD) podnijeće Skupštini inicijativu za razrješenje njenog šefa Andrije Mandića zbog toga što ga smatraju odgovornim za to što je svom brataniću i neformalnom tjelohranitelju Danilu Mandiću omogućio ovlašćenja koja mu, kako tvrde, po zakonu nisu mogla pripasti, što je, kažu, rezultiralo nedavnim ranjavanjem dvije osobe u Podgorici.

Poslanik te stranke Nikola Zirojević rekao je juče “Vijestima” da će oni tražiti Mandićevu smjenu iz razloga što je, tvrdi, više nego očigledna njegova odgovornost.

“Koja se ogleda u tome da je, kao pripadnika neke vrste ličnog obezbjeđenja, na koje inače, shodno zakonu, nema pravo, angažovao najbližeg srodnika, lice s podebelim dosijeom koje je više puta lišavano slobode, a čak i duži vremenski period potraživano od pripadnika službi bezbjednosti. Navedeno lice je, kako smo u saznanju, u ranim jutarnjim časovima, upravljajući službenim vozilom iz pratnje predsjednika Skupštine, prepriječilo put drugom vozilo, i iz nepoznatog vatrenog oružja ranilo dvojicu građana…”, naveo je Zirojević.

On je saopštio da u SD-u vjeruju da će biti interesantno vidjeti stavove vladajuće većine o inicijativi koju sprema njegova partija, dodajuću da su iz stranaka vlasti “više puta do sad, krajnje servilno, branili brojna nepočinstva Andrije Mandića”.

“Ostaje da vidimo da li će biti spremni da, svojim glasanjem, tj. neglasanjem, stanu iza krivičnog djela teško ubistvo u pokušaju”, poručio je Zirojević.

Prema Poslovniku Skupštine, predlog za razrješenje njenog predsjednika mora potpisati najmanje 10 poslanika. SD ima tri, što znači da im je potrebno još makar sedam da bi podnijeli inicijativu. Ukoliko se predlog nađe na dnevnom redu i ako se o njemu bude glasalo, za Mandićevu smjenu potrebna je podrška većine od ukupnog broja prisutnih poslanika – 41.

On je početkom marta prošle godine “preživio” glasanje o smjeni, koje je bila inicirala Demokratska partija socijalista (DPS), tvrdeći da nije dostojan funkcije, između ostalog – zato što “nijednom nije priložio dokaze da je u legalnom posjedu crnogorskog državljanstva”.

Danilo Mandić osumnjičen je za pokušaj ubistva Darka Perovića i Arisa Turkovića, koje je, prema tvrdnji policije, ranio u noći između petka i subote u Podgorici. Iz policije je saopšteno da je on vozilom prepriječio put oštećenima i ka njima ispalio “više hitaca od kojih su oštećeni zadobili povrede u predjelu nogu”… Put je navodno prepriječio službenim džipom koji je zadužio zakonodavni dom.

Sudija podgoričkog Višeg suda Mandiću je preksinoć odredio pritvor do 30 dana.

Demokrate: Upitno može li se Andriji Mandiću adresirati zloupotreba

Parlament i Andrija Mandić četiri dana ćute povodom toga što je njegov bratanić navodno koristio službeno vozilo u noći napada, dok iz većine vladajućih partija poručuju da prvi čovjek zakonodavnog doma ne bi trebalo da podnese ostavku zbog slučaja potencijalne zloupotrebe državne imovine.

“Vijesti” su stranke vlasti pitale misle li da bi Mandić trebalo da se izvini javnosti i podnese ostavku zbog toga što je Danilo Mandić u noći navodnog napada upravljao službenim vozilom, te ako ne smatraju, na koji bi drugi način trebalo da snosi odgovornost.

Iz Demokrata je listu nezvanično rečeno da skupštinskom imovinom, koja uključuje i službena vozila, ne upravlja predsjednik Skupštine, saglasno propisima, i da je stoga upitno može li se Andriji Mandiću adresirati zloupotreba službenog automobila.

Potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj (Albanski forum), kazao je “Vijestima” da smatra da predsjednik parlamenta “ne može odgovarati za djela svojih rođaka”.

“U ovom trenutku mogu da vam odgovorim samo u svoje lično ime i kažem da osuđujem bilo čije bahato ponašanje, posebno ljudi koji su državni službenici. Predsjednik Skupštine može da odgovara samo za svoja djela”, poručio je.

Camaj je naveo da je siguran da će “nakon utvrđivanja činjenica i eventualne potvrde umiješanosti Danila Mandića”, šef parlamenta odlučiti na koji način će se oglasiti i reagovati.

“Svakako da slučaj eventualne zloupotrebe službenog vozila treba ispitati i, ako za to postoji osnov, adekvatno sankcionisati. Dakle, svako treba da odgovara za svoje postupke…”, konstatovao je.

Poslanik Force Ilir Čapuni, saopštio je “Vijestima” da bi Andrija Mandić trebalo da se izvini javnosti, te da je to najmanje što može da uradi. Upitan da li predsjednik Skupštine treba da podnese ostavku, Čapuni je odgovorio da je to lični čin.

“Interesantno bi bilo, recimo, da se odrekne pratnje, šofera i službenog auta”, naveo je.

Laković: Zahtjev za smjenu nije opravdan
Iz najjače vladajuće stranke, Pokreta Evropa sad (PES), nisu odgovorili na pitanja “Vijesti”. Poslanik te partije Miodrag Laković, izjavio je juče da ne misli da je u ovom trenutku opravdan zahtjev za smjenom Andrije Mandića.

“Ne mislim da bilo ko treba da odgovara za postupke drugih ljudi, pa makar ako je neko ko je blizak u profesionalnom i porodičnom smislu. Ali, to je na svakome od nas da ličnu odgovornost cijeni i da se sam odredi prema tome…”, rekao je Laković nakon sjednice Odbora za bezbjednost i odbranu.

Socijalistička narodna partija, Bošnjačka stranka (BS), Mandićeva Nova srpska demokratija i Demokratska narodna partija (DNP) nisu odgovorili na pitanja “Vijesti”.

Šef poslaničkog kluba BS-a Amer Smailović, saopštio je u ponedjeljak da “neko treba da odgovara” ako je službeno vozilo Skupštine korišćeno u ranjavanju dvije osobe u Podgorici.

DPS je saopštio u ponedjeljak da zahtijeva hitnu ostavku Mandića. Kazali su da to nije stvar političkog poentiranja, “već minimum odgovornosti koju ova funkcija podrazumijeva”.

“Takođe, biće interesantno vidjeti i kako će se Mandićevi koalicioni partneri odnijeti prema ovom pitanju i hoće li na djelu potvrditi zalaganja za meritokratiju i evropski put, ili će pokazati da ni u ovakvmim ekstremnim situacijama nemaju kapacitet da se suprotstave stvarnom šefu parlamentarne većine”, naveli su.

Zamjenik predsjednika Socijaldemokratske partije (SDP) i predsjednik Skupštine opštine Budva Petar Odžić, kazao je istog dana da ga ne čudi to što je Danilo Mandić navodno ranio sugrađane. Ocijenio je da su dvije stvari čudne – to da potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović (obojica visoki funkcioneri Demokrata) nisu sazvali konferenciju za medije “da demonstriraju da su ‘rešili’ još jedan slučaj” i da “neko ko hoće da bude ‘opasan dečko’ i mangup, neće da potroši pet eura goriva, nego ide da vitla oružjem, službenim autom koje mu je strikan dao, u četiri sata ujutru”.

Ćutanje u plenumu
Na jučerašnjoj sjednici parlamenta, na kojoj se raspravljalo o predlozima zakona o potvrđivanju dva sporazuma Vlade s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gotovo da nije bilo riječi o incidentu u kojem je učestvovao Danilo Mandić.

Džip “range rover”, koji je on u noći između petka i subote navodno koristio, privremeno je oduzet od kriminalaca, a potom ga je Uprava za državnu imovinu bez naknade ustupila na korišćenje Generalnom sekretarijatu Skupštine. Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, Danilo Mandić zapošljen je u Skupštini sa zvanjem savjetnika.

Na sajtu parlamenta piše da dva vozila, “volkswagen golf v” i “renault laguna”, duže pripadnici obezbjeđenja šefa parlamenta, Damjan Damjanović i Branko Popović, dok je automobil “opel astra” zadužio Mandićev kabinet, bez navođenja imena osobe koja njime raspolaže.

Pravilnikom o uslovima i načinu korišćenja službenih vozila u Skupštini, propisano je da se ona ne mogu koristiti u privatne svrhe (član 8). Navedeno je da se, ukoliko se utvrdi da je službeno vozilo korišćeno u privatne svrhe, automobil oduzima, a protiv osobe koja ga duži preduzimaju se mjere u skladu sa zakonom.

Službeno vozilo stalno mogu upotrebljavati potpredsjednik Skupštine, ovlašćeno lice koje odredi šef poslaničkog kluba (za potrebe kluba), predsjednik radnog tijela parlamenta, generalni sekretar, njegov zamjenik i pomoćnik, šef kabineta predsjednika Skupštine, te šef obezbjeđenja prvog čovjeka zakonodavnog doma.

DNP tražio smjenu svog funkcionera
DNP, koalicioni partner Mandićevog NSD-a, pozvao je krajem septembra prošle godine ministra zdravlja Vojislava Šimuna da inicira smjenu tadašnjeg državnog sekretara Ministarstva zdravlja i člana predsjedništva te partije Aleksandra Sekulića, ukoliko on sam ne uputi izvinjenje crnogorskoj javnosti i podnese ostavku zbog toga što je pijan, službenim automobilom, izazvao udes u Podgorici, a potom i pokušao da napusti mjesto nezgode.

Iz DNP-a su tada saopštili da iskazuju “žaljenje zbog saobraćajne nezgode” čiji je vinovnik bio Sekulić. Rekli su da pred zakonima svi treba da budu jednaki i da snose odgovornost ako bude utvrđena krivica.

Sekulić je kažnjen u podgoričkom Sudu za prekršaje s 800 eura. On je pred sudijom priznao šta je uradio, izvinio se i podnio ostavku na sve funkcije.

Vijesti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com