Stomatološke usluge plaćaće 140.000 građana?

Građani Crne Gore, koji su imali pravo na besplatnu stomatološku zaštitu, od danas će morati da plaćaju tu uslugu po važećem cjenovniku, jer pregovori sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) nijesu dali rezultate, poručili su iz Stomatološke komore.
Sa druge strane, iz Fonda zdravstva sinoć su saopštili da je „značajan broj stomatoloških ordinacija zaključio ugovore sa FZO i na taj način pokazao visok stepen odgovornosti prema građanima i veliko razumijevanje napora koje Fond ulaže u pregovorima sa svim zainteresovanim stranama“.
„Nakon završetka procesa potpisivanja ugovora u narednim danima, Fond će blagovremeno obavijestiti javnost u kojim stomatološkim ordinacijama će osiguranici u narednom periodu moći da ostvaruju prava na stomatološku zdravstvenu zaštitu“, poručuju iz FZO.
Podsjećamo, da je ugovore sa Fondom, koji su istekli 1. aprila, imalo 179 privatnih stomatoloških klinika, koje su pružale besplatne usluge za oko 140.000 osiguranika. Ranije je saopšteno da se za nove ugovore prijavilo više od 180 privatnika. Vlasnici privatnih ordinacija su reagovali nakon što je budžet za njihove usluge sa prošlogodišnjih 6 smanjen na 5,6 miliona eura.
Iz FZO su su sinoć kazali da su u prethodnih mjesec organizovao niz sastanaka sa predstavnicima Stomatološke komore i Ministarstva finansija, na kojima su razmatrani načini plaćanja stomatoloških usluga i modeli finansiranja u okviru sredstava koje je Ministarstvo finansija opredijelilo za stomatološku zdravstvenu zaštitu u 2025. godini.
„Ističemo da dva ključna zahtjeva koja su dostavljena od strane Stomatološke komore, a odnose se na novi model finansiranja stomatološke zdravstvene zaštite i uvećanje sredstava za 2025. godinu, zavise od stava Ministarstva finansija. Imajući u vidu ovu činjenicu i u zavisnosti od konačnih odluka koje se odnose na model i način finansiranja stomatološke zdravstvene zaštite, Fond će u najkraćem roku pristupiti njihovoj daljoj implementaciji. Dalje, jedan od predloga koji je zajednički razmatran je i izmjena načina funkcionisanja pripravnosti u okviru stomatološke zdravstvene zaštite na primarnom nivou“, navode iz FZO.
Naglašavaju da pomenuto pitanje može biti unaprijeđeno i kvalitetno riješeno isključivo kroz reformu stomatološke zdravstvene zaštite koja je od strane Ministarstva zdravlja najavljena za početak 2026. godine.
„Kako je za rješavanje ključnih zahtjeva Stomatološke komore potrebno sačekati odluke Ministarstva finansija i Ministarstva zdravlja i njihovo uključivanje u cijeli proces, Fond nije predložio ugovore koji bi donijeli realizaciju zahtjeva koji nisu dovoljno analizirani i do kraja usaglašeni od strane svih relevantnih činilaca u zdravstvenom sistemu. Cilj je, svakako, da se postojeći ugovori unaprijede već tokom 2025. godine, nakon usaglašavanja stavova od strane svih donosilaca odluka“, kazali su iz FZO.
Vršiteljka dužnosti predsjednice Stomatološke komore Jelena Bulajić na jučerašnjoj konferenciji za novinare kazala je da zahvaljujući Fondu, od danas besplastnu stomatološku zaštitu neće imati djeca, studenti, trudnice, porodilje, penzioneri, osobe sa invaliditetom…
Ona tvrdi da im je Fond, uprkos najavama o poštenom i fer odnosu sa privatnim stomatološkim ordinacijama, ponudio „nove-stare ponižavajuće ugovore“.
„U praksi to znači da štrajk više ne možemo sprovesti, jer više nemamo ni ugovore sa Fondom. Za građane to znači da usluge koje su mogli da dobiju besplatno, od danas mogu da dobiju po važećim cijenama stomatoloških ordinacija“, poručila je Bulajić.
Zahtjevi Stomatološke komore, pored povećanja budžeta, odnosili su se i na uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom (koliko se uradi, toliko da bude plaćeno), ograničavanje broja pacijenata do 1.200 i preispitivanje obaveze na pripravnost i dežurstva.
Jedan stomatolog na 17.000 stanovnika u Zeti
„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite najbolje se odslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana“, rekla je Bulajić.
Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.
DAN