Za 15 dana otkriveno 200 lažnih kovanica od dva eura - Volim Podgoricu

Za 15 dana otkriveno 200 lažnih kovanica od dva eura

Falsifikovane novčanice u apoenima od dva eura, pojavljuju se u perionicama automobila, u trgovinama ali i u gradskom prevozu. U tom preduzeću prilikom predaje pazara za 15 dana otkriveno je oko 200 lažnih kovanica. Zato su i obavijestili putnike da ne primaju te apoene, navodi se u prilogu Radija Crne Gore.

Za Centralnu banku su sve euro novčanice zakonsko sredstvo plaćanja te se njihovo odbijanje smatra neprihvatljivim. Uputstvo o prepoznavanju je dato, ali trgovci, kako kažu, teško razlikuju lažne od pravih novčanica.

Pored papirnih falsifikata novčanica pojavile su se i kovanice što nije novina, ali pažnju javnosti je izazvala reakcija podgoričkog preduzeća Putevi koje je zabranilo kupovinu karata, a po kovanicama od dva eura.

Pored vozača ekipoa RCG uvjerila seda postoji pisano upozorenje, a iz tog preduzeća su potvrdili da su prinuđeni na taj potez.

Direktor linijskog prevoza Slobo Mandić rekao je da su zadnjih 15 dana imali oko 200 komada lažnih novčanica, ali otkako su mediji pokrenuli priču, smanjen je broj.

Navodi da dnevne pazare kovanica u vrećama predaju banci i da je njihovom provjerom na posebnim aparatima su potvrđene sumnje o falsifikatima.

Da se ne može platiti karta u autobusu sa kovanicom od dva eura potvrdili su i putnici.

Iz Centralne banke demantuju tvrdnje da su bilo kakve instrukcije, preporuke, niti sugestije dali prevoznicima ili drugim pravnim subjektima u vezi obustave primanja kovanog novca u apoenu od dva eura.

“Sve euro novčanice i kovanice zakonsko su sredstvo plaćanja u Crnoj Gori, te se njihovo odbijanje smatra neprihvatljivim i protivpravnim postupanjem”, navode oni.

Zakon propisuje, ali praksa ipak drugačija.

U perionicama automobila već su prilagodili i nabavili detektore za falsifikate.

“To već ima više od godinu dana i se to dešava. Ne možemo se nikako izboriti s tim. Kad neće da prihvati ovaj automat da pere auto, ja tu kovanicu stavim ovdje i ona ide u banku”, kazao je radnik.

Monetarna vlast već je izdala preporuke, ali da to nije jednostavno potvrdila nam je i radnica na trafici.

“I kako? Evo sad pišemo upravo kako da prepoznamo. Pa ne znam kako da prepoznamo. Nemam to iskustvo. Evo piše dva eura, ali mi primamo”, navela je ona.

Na sajtu Centralne banke detaljno je opisano kako prepoznati falsifikat.

Vidljivi znaci su reljef, dimenzije, boja, sjaj.

Prema njihovim podacima, 2024. godine, Otkriveno je falsifikata u vrijednosti od preko 111.000 eura, najčešće apoeni od dva eura.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com