62 porodice raseljenih lica dobile stanove u Nikšiću - Volim Podgoricu

62 porodice raseljenih lica dobile stanove u Nikšiću

Milenka i Milenko Barjaktarović nakon 24.godine lutanja i podstanarskog života konačno su dobili krov nad glavom u Bistričkom naselju u Nikšiću, u zgradi koja je rađena u okviru okviru Regionalnog stambenog programa, a posredstvom Ministarstva rada i socijalnog staranja i Opštine Nikšić.

Pored njih stanove je dobila još 61 porodica raseljenih i interno – raseljenih lica.

Barjaktarovići, koji narednog mjeseca slave 64.godine braka, nijesu mogli sakriti suze,

“U Beogradu sam završio fakultet I 1950.godine sam došao u Nikšić da radim kao profesor geografije u Učiteljskoj školi. U ovom gradu sam se oženio, dobio kćerku i evo me ponovo ovdje”, kazao je devedesettrogodišnji Milenko Barjaktarović priznajući da ne može riječima opisati kako se osjeća kada zna da je konačno dobio krov nad glavom.

Njegova deset godina mlađa supruga Milenka objašnjava da su 1954.godine otišli za Bileću jer su njenom suprugu ponudili stan i bolju pltu, a da su od 1959 do 1992. godine živjeli i radili u Varešu, gdje je njen suprug bio direktor Gimnazije.

“Rat nas je zatekao u Varešu i morali smo da se vratimo. Od tada kreće naš podstanarski život, seljakanje. Na primorje smo kod prijatelja koji su nam ustupili stan živjeli petnaestak godina, ali smo preko ljeta dolazili u Nikšić, jer su oni izdavali stan. Zadnjih osam godina smo živjeli u Plužinama. Mnogo nam znači ovaj stan i hvala svima koji su pomogli”, sa suzama u očima zahvalila se Milenka.

Stanarima pomenute zgrade ključeve su uručili ministar rada i socijalnog staranja Boris Marić i predsjednik Opštine Nikšić Veselin Grbović.

Marić je kazao da bi socijalna inkluzija zaživjela u punom smislu te riječi pojedinci i društvo u cjelini moraju da razviju ekonomsku i egzistencijalnu održivost, kako građani ne bi ostali “vječiti zarobljenici socijlnih problema”.

“Neće biti lako, ima puno problema na tom putu, ali ohrabruju ovakve stvari. Kada je društvo otvoreno, kada imate prave partnere onda možete da idete naprijed i na pravi način rješavate socijalne probleme. Crna Gora je u rješavanju problema raseljenih zaista pokazala spremnost da se oni kroz socijalnu inkluziju u potpunosti uključe u crnogorsko društvo”, kazao je Marić i dodao da se nada da će stanari u novim stambenim jedinicama imati bolju egzistenciju.

Grbović je kazao da su Evropska komisija i Regionalni fond za gradnju zgrade za 62 porodice opredijelili blizu dva miliona eura, a da je učešće Opštine Nikšić, koja je ustupila plac od oko 5.000 kvadrata, oslobodila plaćanja komunalija i izgradila ulicu, preko 700 hiljada eura. Projekat izgradnje pomenute zgrade vrijedan je 2,275 miliona eura.

“Tokom devedesetih godina i burnog vremena na ovim prostorima se pojavio značajan broj izbjeglica, a Nikšić je prihvatio veliki broj njih. Oni su vremenom ostajali tu, dio njih se vraćao, a dio odlazio u druga mjesta. U tom intervalu u Nikšiću je izgrađeno preko 150 stanova”, kazao je Grbović i dodao da će Nikšić, kao najveća opština u Crnoj Gori, pružati podršku namjerama Vlade za smještaj izbjeglica.

Zahvalio se donatorima i Ministarstvu rada i socijalnog staranja, kao i izvođaču radova firmi “LD gradnja”, i podizvođačima, na kvalitetno odrađenom poslu.

Predstavnik Razvojne banke Savjeta Evrope Igor Burazin kazao je da su stanovi u Nikšiću prvi projekat Regionalnog stambenog fonda, a da se sličan projekat realizuje i Pljevljima i na Koniku, te da bi trebala da počne raelizacija i u Beranama.

“To će biti veliki uspjeh Crne Gore, ali i Regionalnog stambenog fonda koji je fond sa plemenitom namjenom i obezbjeđuje rješavanje stambenog pitanja ne samo u Cgnoj Gori, već i Bosni Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj”, kazao je Burazin.

Šefica misije OEBS-a u Crnoj Gori Janina Hrebičkova kazala je da je obezbjeđenje smještaja osnov za integrisanje izbjeglih i raseljenih lica.

“Na taj način se izgrađuje osjećaj pripadnosti i veza sa zajednicom. Nakon mnogo godina sada možete da počnete dostojan život i da se trudite da budete još produktivniji članovi čitavog društva u Crnoj Gori, a vaše sposobnosti, telenti i raznolikost su ono što dodatno obogađuje crnogorsko društvo i čine ga otvorenim”, poručila je Hrebičkova.

Mustafa Serverčalan, iz Kancelarije Ujedinjenih nacija za Crnu Goru, kazao je da je srećan što izbjegličke porodice dobijaju nove domove baš 20. juna, na dan kada se obilježava Svjetski dan izbjeglica,.

“Ovaj datum je prilika da se podsjetimo hrabrosti i izdržljivosti koje izbjeglice pokazuje bježeći od rata i progona i ostavljajući sve za sobom”, kazao je Serverčalan.

(Vijesti)

Mustafa Serverčalan

37 komentara

  1. Hi there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Thanks!

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com