Ako želimo da smanjimo štetnost izazvanu pušenjem, moramo imati globalni konsenzus o upotrebi manje štetnih alternativa - Volim Podgoricu

Ako želimo da smanjimo štetnost izazvanu pušenjem, moramo imati globalni konsenzus o upotrebi manje štetnih alternativa

Proizvodi koji zagrijavaju duvan i elektronske cigarete u velikoj mjeri mogu doprinijeti poboljšanju javnog zdravlja i kvalitativno uticati na živote miliona pušača širom svijeta. Zato je potrebno omogućiti njihovu široku primjenu – poručeno je sa nedavno održanog virtuelnog Samita o eletronskim cigaretama, koji je okupio veliki broj naučnika i zdravstvenih eksperata iz cijelog svijeta.

Debora Robson, viši predavač za smanjenje štete od duvana na Kings koledžu u Londonu, iznijela je podatak da je samo 9 odsto od ukupno 37 odsto pušača koji su u posljednjih godinu dana pokušali da ostave cigarete – u tome i uspjelo. Prevedeno u brojke, to znači, da od 100 pušača, 91 osoba nije htjela ili joj nije pošlo za rukom da ostavi cigarete. „ Sa stanovišta kontrole duvana, izuzetno je dobro što na sto pušača devetoro njih uspjeva da ostavi cigarete. Ipak, moramo postaviti pitanje šta ćemo da radimo sa onih 91 koji su u tome omanuli“, kaže Robson i ukazuje na značaj promocije manje štetnih alternativa i prihvatanja drugačije politike kontrole duvana.

„Postoje daleko bezbjedniji načini upotrebe nikotina, kojim se izbjegava ogromnan rizik koji nastaje kao posljedica duvanskog dima i štetnih materija koje se nalaze u njemu, a koje su produkt sagorijevanja“ – istakao je Klajv Bejts, bivši direktor Britanske akcije o pušenju i zdravlju i dodao da proizvodi koji zagrijavaju duvan mogu dovesti do toga da se konzumacija cigareta rapidno smanji.

Vodeće svjetske zdravstvene institucije otežavaju put u svijet bez duvanskog dima

Bejts navodi da se vodeće zdravstvene institucije zalažu za zabranu e-cigareta i proizvoda koji zagrijavaju duvan, upozoravajući na dalekosežne negativne posljedice ovakve politike.

„Svjetska zdravstvena organizacija promoviše zabranu i nagrađuje one koje te zabrane sprovode, poput nagrade indijskom ministru zdravlja, nakon što je ova zemlja uvela zakon o zabrani e cigareta. Ovde nije bilo evaluacije da li je ovo bila uspješna, dobra ideja, niti znamo koje su bile posljedice. To je bila nagrada za legislativu, politika je stvar koja je bitna. To je još gore nego obična prohibicija, to je kao da ste zabranili upotrebu čistih igala osobama koje upotrebljavaju narkotike – zapravo zabranjujete nešto što ima zdravstvene benefite“, rekao je Bejts.

Dr Karl E Lund, viši istraživač na Norveškom institutu za javno zdravlje ukazao je na stavove dijela stručne javnosti koja ne podržava manje štetne alternative, zbog upitnosti njihove efikasnosti kada je „izliječenje“ od pušenja u pitanju, kao i zbog činjenice da, iako su transformisali duvansku industriju, savremeni uređaji izazivaju zavisnost, jer sadrže nikotin.

Lund ne osporava da oni izazivaju zavisnost, ali ukazuje na bitnu razliku u poređenju sa cigaretama – posljedice po zdravlje konzumenta. Naime, on ističe da alternativni duvanski proizvodi, zasnovani na nauci, nose daleko manje zdravstvene rizike od pušenja i sagorijevanja duvana.

Nadovezujući se na ovaj stav, Klajv Bejts je dalje ukazao da se ne radi o tome da se eliminiše nikotin, već da se omogući njegovo konzumiranje na manje štetan način. „Imamo glavnu inovaciju u načinu na koji se nikotin može konzumirati, koja počiva na tehnologiji zagrijavanja a ne sagorijevanja duvana, pri čemu se stvara aerosol“, koji se bitno razlikuje od duvanskog dima. „Ljudi to porede sa evolucijom u auto-industriji i prelaska sa benzinskih motora na električna vozila, revolucije u oblasti energetike od fosilnih goriva do obnovljivih izvora energije“, naveo je on.

Koncept smanjenja štetnosti – prilika ili prijetnja?

Učesnici Samita složili su se da je, kada je koncept smanjenja štetnosti u pitanju, određeni broj naučnika iz oblasti kontrole duvana u „očajničkoj potrazi za štetom“. Razlog tome, kako navode, leži u tome što bez štetnosti ne bi bilo ni kontrole duvana i ukazuju na rat koji se vodi protiv duvanske industrije, za koju kažu da predstavlja važnog aktera u borbi protiv klasičnih cigareta i duvanskog dima.

„Taj rat zagađuje cio ovaj prostor i udaljava nas od objektivnog i racionalnog pogleda na oblast javnog zdravlja. Ako imamo ubjeđenje da je ono što industrija radi apriori loše, kako je onda moguće da želimo smanjenje štete? Jer, upravo će kompanije iz duvanske industrije obezbijediti proizvode redukovanog rizika“, istaknuto je na Samitu.

Naučnici su istakli da je potrebno razumijevanje koncepta smanjenja štetnosti, te da je njegov fokus na pozitivnoj promjeni u čijem su centru su svi pušači. Uz znanje, vještine i resurse koje u borbi sa duvanskim dimom imamo na raspolaganju, neophodan je i globalni konsenzus da se svi izazovi u oblasti kontrole duvana pravilno adresiraju, zaključili su oni.

 

1 komentar

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com