Batrićević: U trci za vjernicima Amfilohije iskrivljuje istorijsku istinu

Batrićević, mladi istoričar, u eseju Evropa u traganju za sobom bavi se 1917., godinom kada Sjedinjene Države počinju da se interesuju za evropsko tlo, godinom u kojoj uveliko traje Prvi svjetski rat – da li je promijenila nešto i kakve su bile posljedice.
100 godina kasnije – koliko se naučilo iz pređašnjih lekcija? U Crnoj Gori, kaže, postoji potreba da se prošlost preispituje na savremenijim metodološkim osnovama.
“Ako je dominantna srpska svijest u Crnoj Gori u 19. vijeku, ajde da uzmemo imagološku analizu toga – Da li oni klanjaju se Crnoj Gori ili Srbiji, da li pjevaju Šumadiji, Vojvodini ili pjevaju crnogorskim vrhovima i planinama pjesme, kad ratuju da li idu da ratuju za srbiju ili Crnu Goru. Dakle današnjim rječnikom rečeno da dođe do tadašnjeg fudbalskog susreta uzmimo 19. vijek izmedju Crne Gore i Srbije svi ovi današnji protivnici Crne Gore pa njihovi preci sigurno bi navijali za Crnu Goru, jer ako pogledamo stereotipe o sebi osjeća se ta posebnost”- kaže Batrićević.
Jedno od pitanja Darka Šukovića bilo je i kako objašnjava, kako kaže, fenomen – paradoks da poglavar Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, žali za Crnom Gorom iz doba Petrovića.
“Taj gospodin kojega pominjete koji je na čelu strane pravoslavne crkve zna šta su zakonitosti modernog PR-a. I u trci za vjernicima kako bih ja nazvao tu njegovu metodologiju koju primjenjuje, ne bježi od toga da iskrivljuje istorijsku istinu jer nije prvi koji to radi”-kaže Batrićević.
Živu istinu u kojoj je govorio o periodu u posljednjih 100 godina, te posljedicama brojnih istorijskih događanja pogledajte sjutra od 14 sati.
Spot up for this write-up, I truly believe this web site wants considerably more consideration. I’ll more likely be again to study considerably more, thank you for that information.