Bečić: Policajci koji su uniformu zloupotrijebili da bi štitili mafiju, neće je više nositi

Policajci koji su uniformu zloupotrijebili da bi štitili mafiju, neće je više nositi, poručio je potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i v.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović obišli su Regionalni centar bezbjednosti “Jug” u Baru, gdje ih je dočekao načelnik centra Petar Rolović sa službenicima Odjeljenja bezbjednosti Bar.
Bečić je istakao da je posjeta bila prilika da pruži snažnu podršku i da zahvali svim časnim i profesionalnim pripadnicima Uprave policije koji služe građanima i državi Crnoj Gori i predstavljaju pravi primjer i obrazac mlađim generacijama koje treba da doprinesu snaženju i jačanju Policije, ali i koji ulažu ogromne napore, vrlo često rizikujući, da bi imali ovakve istorijske rezultate na polju borbe protiv teškog i organizovanog kriminala.
“Gdje Crna Gora i upravo ovaj manadžment Policije i MUP-a, konkretnim djelima i konkretnim rezultatima, pokazuju da su svi jednaki pred zakonom”, naglasio je Bečić.
On je dodao da niti jedan policajac, koji je povezan sa kriminalnim strukturama i drugim nedozovoljenim aktivnostima neće ostati u Upravi policije.
“Vi koji časno služite, vi ste budućnost ovog sistema. A oni koji su uniformu zloupotrijebili da bi štitili mafiju, neće je više nositi”, poručio je Bečić.
Kako su kazali iz njegovog kabineta, on je naveo da se danas još jednom šalje jasna poruka da je proces čišćenja sektora bezbjednosti od uticaja kriminala, korupcije i svih drugih nedozvoljenih uticaja nezaustavljiv.
“I naravno očekujemo da svi akteri pruže podršku i da svi akteri budu partneri u tom procesu i unutar institucija sistema, jer svi zajedno moramo da pomognemo procesu ozdravljenja sektora bezbjednosti i da nikada više ne dozvolimo da se časna uniforma i časna značka pretvara u sluganske ispostave kriminalnih ili mafijaških struktura”, istakao je potpredsjednik Vlade.
Bečić je poručio i da se bliži uspješan završetak javnog poziva za prijem 815 novih policijskih službenika.
“Jer je vrlo važno da sa jedne strane adekvatno uvažimo i vrednujemo rad ljudi koji su u sistemu, naših iskusnih službenika koji marljivo, časno, pošteno i profesionalno rade, ali i da kadrovski oznažimo, da ubrizgamo jednu jaku injekciju mladih ljudi, koji su spremni da se razvijaju u okviru jednog zdravog sistema vrijednosti”, kazao je.
Prema njegovim riječima, mnogo je važan nastavak procesa čišćenja svih djelova sektora bezbjednosti od nedozvoljenih uticaja.
“Treba nam sistem u kome će se poštovati, afirmisati i vrednovati isključivo principi karaktera, integriteta, povjerenja javnosti, odgovornosti i hrabrosti”, zaključio je Bečić.
Šaranović je, kako se dodaje u saopštenju, poručio da posjeta nije bila samo protokolarna, već i operativna, usmjerena na razmjenu informacija i rješavanje konkretnih bezbjednosnih izazova.
“Stavljamo tačku na teško nasljeđe i gradimo sistem koji će odbijati sve koji bi da se infiltriraju u policijske strukture”, rekao je ministar, dodajući da je savezništvo prethodnog menadžmenta bilo sa mafijom, dok je aktuelno rukovodstvo saveznik isključivo sa časnim policajcima i građanima Crne Gore.
“Šaranović je najavio revitalizaciju interventnih jedinica i jačanje kapaciteta za hitne intervencije, a poručio je i da će policijski službenici imati punu podršku u borbi za bolje uslove rada i jačanje povjerenja javnosti”, navodi se u saopštenju.
Kako su kazali, Šćepanović je naglasio da borba protiv korupcije unutar službe nije završena.
“Ubjedljiva većina policijskih službenika časno i odgovorno obavlja svoj posao, ali ima još onih koji su povezanošću sa kriminalom obrukali časno policijsko zvanje, ali poručujem im da će ih proces čišćenja policijskih redova stići”, istakao je Šćepanović.
Ukazao je na višedecenijsko neprimjereno zapostavljanje pitanja poboljšanja uslova rada, ali i na odlučnost aktuelnog rukovodstva da to ispravi.
“Šćepanović je pohvalio rezultate RCB “Jug”, ali i ukazao na potrebu za dodatnim kadrovskim i tehničkim pojačanjima, naročito uoči turističke sezone”, dodaju u saopštenju.
Najavio je da će od sredine maja Posebna jedinica policije biti stalno prisutna na primorju, a osvrnuvši se na suspenzije poslao je jasnu poruku.
“Oni koji su na platnom spisku mafije moraće da državi vrate značku koju su obrukali”, poručio je Šćepanović.
Kako se navodi u saopštenju, načelnik RCB “Jug” Petar Rolović istakao je da je u posljednjih mjesec dana u Baru procenat rasvijetljenosti krivičnih djela po nepoznatom izvršiocu iznosio čak 99 odsto, što je presedan u praksi Uprave policije.
“Naglasio je da je bezbjednosno stanje stabilno i da se službenici danonoćno trude da ga održe”, zaključili su u saopštenju.