BURIĆ: Građevinski otpad od gradnje autoputa ugraditi u korito Tare

Građevinski otpad od gradnje autoputa treba iskoristiti za regulisanje rijeke Tare. To isključuje potrebu izgradnje posebnih komplikovanih deponija, na za to nepovoljnom terenu, ocijenio je prof. dr Mihailo Burić, inženjer.
Tokom izgradnje autoputa Bar-Boljare, na dionici Uvač-Mateševo, izvođenjem građevinskih radova, nastaće velike količine iskopanih stijena i zemljišta. Pošto se radi o velikim zapreminama iskopanih stijena, terenu potencijalno sklonom pojavama klizanja, s velikom gustinom vodotokova i velikim nagibima, obezbjeđenje deponija pojavilo se kao ozbiljan tehnički i ekonomski problem, piše Pobjeda.
“Otpad je trebalo da se odstranjuje na lokacijama koje je za tu namjenu odredio DPP autoputa. Daljim studiranjem došlo se do saznanja da se radi o otežanim hidrološkim, geološkim, morfološkim i drugim ograničenjima predloženih lokacija. Pošto se radovi na autoputu odvijaju u blizini rijeke Tare, to je moguće smanjenje proizvedenog građevinskog otpada, tako što će on biti korišćen za regulisanje rijeke Tare”, kazao je Burić za Pobjedu.
Burić podsjeća na prognoze CRBC – graditelja autoputa, da će građevinski otpad iz iskopa, biti oko 900.000 kubika, za dio trase Uvač-Mateševo.
“Ukupna orijentaciona dužina inundacione ravni od Uvča do Mateševa je preko 7.000 metara. Uz grubu procjenu širine deponovanja od oko 100 metara, obezbjeđuje se površina od oko 700.000 metara kvadratnih. Za prosječnu visinu deponovanja od 1,3 metra (za veću površinu i manje) obezbjeđuje se zapremina od oko 910.000 kubika. Znači da bi ovaj građevinski materijal iz iskopa mogao biti ugrađen u regulaciju korita i izgradnju nove rječne ravnice”, kaže Burić.
Na ovaj način će se, objašnjava on, vršiti regulacija korita rijeke Tare i direktno smanjiti količine građevinskog otpada, kroz njegovu upotrebnu vrijednost.
“Interesu regulacije vodotka i smanjenja građevinskog otpada, pridružuje se i interes zaštite privatnih posjeda, koji se ovim projektom mogu transformisati u značajne poljoprivredne površine”, objašnjava Burić.
1 komentar