CDT: Politika državljanstva dobro zamišljena, pitanje kako je primjenjivana

Politika državljanstva je osjetljivo pitanje koje, pored ostalih, značajno utiče i na pitanje biračkog spiska, jer biračko pravo imaju državljani/ke Crne Gore koji ispunjavaju druge dodatne uslove. Zato je potrebno pokrenuti inkluzivan dijalog o kreiranju politike državljanstva koja omogućava ostvarivanje svih prava građana/ki, ali ujedno vodi računa o državnim interesima, saopštili su iz NVO Centra za demokratsku tranziciju.
Kako navode, politika državljanstva vođena u prethodnom dugogodišnjem periodu bila je dobro zamišljena. Međutim, potrebno je preispitati da li su svi efekti te politike bili jednaki prema svima, da li je bilo ko u postupku njenog vođenja bio diskriminisan, te da li je postojalo bilo kakvih negativnih pojava.
“Ukoliko je ovih pojava bilo, one se moraju ispraviti, a ne koristiti kao izgovor za promjenu strukture državljana/ki koja dugoročno može biti instrument za uticaj na buduće izborne proces od strane zemalja iz okruženja. U tom smislu, aktivnosti na liberalizaciji politike državljanstva za vrijeme Vlade Zdravka Krivokapića predstavljaju loš primjer i način bavljenja ovim ozbiljnim državnim pitanjem”, navode u CDT-u.
Preporučuju da se mora uspostaviti sistem kontrole državljanstava na način da se zakonski dodatno precizira njena procedura s naglaskom na mogućnost oduzimanja crnogorskog državljanstva onda kad se nedvosmisleno utvrdi da su građani/ke bez zakonskog osnova stekli državljanstva stranih država, naročito onih u okruženju.