Crna Gora na rećem nivou: Bolnice veliki izvor zaraze - Volim Podgoricu

Crna Gora na rećem nivou: Bolnice veliki izvor zaraze

Od četiri moguća nivoa prevencije i kontrole bolničkih infekcija (IPC) bolnice u Crnoj Gori su na nivou tri intermedijarni (srednji) nivo, pokazala je studija koju je na zahtjev Ministarstva zdravlja uradila Svjetska zdravstvena organizacija.Statistika je pokazala i da na nacionalnom nivou jedan od 10 pacijenata u toku bolničkog liječenja dobije neku od infekcija prilikom pružanja zdravstvene zaštite, piše Pobjeda.

Kako je kazala šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije za Crnu Goru Mina Brajović, na ovako sumornu i zabrinjavajuću statistiku ukazala je (samo) procjena kapaciteta za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija (IPC) koju su uradili, a osim procjene na nacionalnom nivou, procjenjivani su i kapaciteti na nivou bolničkih ustanova.

Bilo je uključeno 10 bolnica Bar, Berane, Bijelo Polje, Brezovik, Kodra, Kotor, Nikšić, Pljevlja, Risan i Klinički centar. Istraživanje je, kako je rekla, pokazalo da određene karike u lancu IPC-a jesu na zadovoljavajućem nivou, ali da veliki broj segmenata iziskuje posebnu pažnju i dodatno dalje osnaživanje.

Prema istraživanju, 100 posto bolnica nema smjernice za upravljanje epidemijama i pripremljenost za njih, prevenciju infekcija hirurške rane, prevenciju infekcije krvi plasiranjem venskih katetatara, prevenciju bolničkih stečenih pneumonija, prevenciju infekcija urinarnog trakta povezanih sa plasiranjem katetera.

Bolnice u 90 posto slučajeva nemaju smjernice za prevenciju transmisije multirezistentnih patogena, odnosno u 80 posto slučajeva za dezinfekciju i sterilizaciju i u 70 posto slučajeva za upravljanje upotrebom antibiotika.

“U osam od 10 bolnica ne sprovodi se redovna obuka zdravstvenih radnika o kontroli i prevenciji infekcija, u 80 posto bolnica osoblje koje radi na održavanju higijene (čistačice) i drugo osoblje koje je direktno uključeno u njegu pacijenata ne dobijaju IPC obuku, dok u sedam od 10 bolnica ne postoji sistem redovnog praćenja implementacije bar neke od smjernica za prevenciju i kontrolu infekcija”, navela je Brajović.

Bolja situacija nije, kako je kazala, ni u dijelu nadzora. Tako, naglasila je ona, na nacionalnom nivou nema sistemskog nadzora nad HCAI (infekcije stečene prilikom i u vezi pružanja zdravstvene zaštite), a u najvećem broju slučajeva ne sprovodi se monitoring procesa i indikatora za higijenu ruku, promjenu zavoja rane (100 posto), čišćenje bolničkih odjeljenja (100 posto)…

Pobjeda

2 komentara

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com