Danas 21 godina od ubistva Duška Jovanovića

Joković: Nećemo stati dok se ne otkriju i imenom i prezimenom svi nalogodavci i izvršioci ubistva Duška Jovanovića
Danas se navršava dvadeset i jedna godina od ubistva Duška Jovanovića, glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista “Dan”. Vise od dvije decenije nakon tog tragičnog događaja, Crna Gora još uvijek čeka istinu i pravdu, saopštio je predsjednik SNP-a Vladimir Jokovć.
Kako je kazao, Duško Jovanović nije bio samo novinar – bio je simbol borbe za slobodu govora, za istinu i za drugačiju Crnu Goru. Njegovo pero je bilo oštro, ali pravedno. U vremenu kada su mnogi ćutali, on je govorio. I
zbog te istine koju je iznosio, platio je najvišu cijenu.
“Dvije decenije ćutanja institucija i nedovoljno rasvijetljenih činjenica ne mogu izbrisati sjećanje na njega, niti nas osloboditi odgovornosti da tražimo pravdu. Duško nije zaboravljen – on živi kroz svaku borbu za slobodno novinarstvo, kroz svako pitanje koje se ne boji da bude postavljeno”, neveo je Joković.
U ime svih onih koji vjeruju u istinu i pravdu, poručuje Jojović, nećemo stati dok se ne otkriju i imenom i prezimenom svi nalogodavci i izvršioci ovog zločina.
“Crna Gora to duguje Dušku Jovanoviću, njegovoj porodici, i svima koji sanjaju o društvu u kojem slobodna riječ neće biti meta”, zaključio je Joković.
IMCG o ubistvu Jovanovića: Jesu li mediji rasvijetlili slučaj, a da nas nadležni o tome nijesu obavijestili
Povodom 21 godine od ubistva Duška Jovanovića, direktora i glavnog urednika lista Dan, Institut za medije Crne Gore (IMCG) ocjenjuje da dok god ovaj zločin ne bude u potpunosti rasvijetljen, ne možemo govoriti o stvarnoj slobodi medija i vladavini prava u Crnoj Gori.
“Za ubistvo Jovanovića osuđen je jedino Damir Mandić, kao saizvršilac, koji je nedavno odslužio kaznu zatvora u trajanju od 19 godina. Od ubistva Jovanovića, u Crnoj Gori se promijenilo nekoliko vlada, vrhovnih državnih tužilaca, više ministara unutrašnjih poslova, a ovaj zločin I dalje nema sudski epilog.”, ističe IMCG
Višegodišnja istraga je, navode, obilježena ozbiljnim propustima i neefikasnošću, a niko od odgovornih za takvo vođenje slučaja nije odgovarao.
“U više od dvije decenije od ubistva, Više državno tužilaštvo u Podgorici otvorilo je najmanje deset posebnih predmeta, provjeravalo brojne informacije, saslušavalo svjedoke ali i dalje bez konkretnih rezultata- otkrivanja nalogodavaca i motiva zločina. Obećanja najviših državnih zvaničnika o davanju prioriteta ovom slučaju više služe za političke poene i promociju nego što svjedoče o suštinskoj političkoj volji da ovaj slučaj dobije epilog na sudu”, ističe IMCG.
Zatim su zaključili.
“Ranija nefikasnost, a sada sporost u radu institucija i neadekvatno komuniciranje ove teme od strane nadležnih natjeralo je medije da preuzmu ulogu istražnih organa, pa je javnost poslednjih dana svjedočila brojnim informacije o nalogodavcima, motivima, a koje niko od nadležnih ne demantuje. Znači li to da su mediji rasvijetlili slučaj, a da nas nadležni o tome još nijesu obavijestili”, zaključili su iz IMCG.
DNPCG: Da li će SDT preuzeti istragu ubistva Duška Jovanovića
Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) poziva vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića da javno saopšti da li istražne radnje u slučaju ubistva bivšeg glavnog urednika lista “Dan” Duška Jovanovića ukazuju da iza toga stoji organizovani kriminal i izbog čega onda Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije nadležno za predmet.
“Vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović juče je ukazao da istraga ide u tom pravcu a informacije iz više izvora, uključujući bvšeg premijera Dritana Abazovića, idu na ruku toj činjenici. Odnosno, da je sprega dijela bivše vlasti, bezbednosnog sektora i organizovanih kriminalnih struktura organizatiorc zločina, koji je zataškavan dvije decenije. Bez namjere da politizujemo, s pravom svi očekujemo previše od pravosudne vlasti jer je treća decenija kako porodica Jovanović i javnost Crne Gore nisu dobili pravično zadovoljenje za tragediju koja je mrlja na obrazu države”, navodi DNP.
Ako postoji sumnja da je ubistvo izvršila kriminalna organizacija, DNP pita zašto za sve ove godine predmet nije ustupljen SDT-u.
“Vrhovni tužioče, da li bi pomoglo javno obećanje milionske nagrade i hoće li VDT predložiti Vladi da je raspiše, kao što je to već tražila Komisija za istrage napada na novinare? Od ubistva Jovanovića krenuo je talas napada na novinare koji se ne zaustavlja, pa mnogi danas žive sa policijskom pratnjom, neki su traumatizirani vjerovatno do kraja života. Zati država mora da prekine taj lanac porukom, da više nije kreator i zaštitnik ambijenta u kome se novinari i osnivači kritičkih medija ubijaju i napadaju jer rade svoj posao”, zaključuje DNP.