Digitalni servisi za rješavanje globalnih izazova

Telenor Forum mladih, na kojem učestvuje dvoje delegata iz Crne Gore, fokusiran je na snaženje mladih kako bi pokrenuli rješenja za globalne društvene izazove koristeći digitalne servise, kao i na jačanje samog društva.Cilj Foruma mladih, koji je počeo danas u Oslu, je da osnaži mlade, kako bi bili katalizator društvenih promjena u svijetu, koristeći digitalnu tehnologiju i udruženo znanje vodećih stručnjaka, humanitaraca i uglednih zagovornika mira.
Predsjednik i izvršni direktor Telenor grupe, Sigve Brekke saopštio je da je Telenor telekomunikacioni operator koji ima misiju da ojača društvo.„Hoćemo da budemo dio društva u zemljama u kojima poslujemo, odnosno želimo da dovedemo korisnicima usluge koje nudimo“, rekao je Brekke na otvaranju Telenor Foruma mladih.
Telenor Forum mladih organizuje Telenor grupa i Nobelov centar za mir.Brekke je kazao da traže ljude koje vodi promjena, pri čemu je ove godine promijenjen koncept Foruma i dodao da imaju velika očekivanja od delegata.„Sada je u pitanju cjelogodišnji program, na kojem će delegati razvijati neke inicijative i nadamo se sprovesti ih u djelo“, rekao je Brekke.
On je dodao da je ponosan na činjenicu što radi u kompaniji koja obavlja nešto više osim ostvarivanja prihoda, izvještava iz Osla novinar agencije Mina-business.
Izvršni direktor Nobelovog centra za mir, Liv Torres, kazala je da ta institucija, pored muzeja i izložbi koje organizuje, ima misije koje pomažu da se promijeni svijet.
„Imamo dosta mjesta gdje ima konfikata i zločina, zbog čega nam treba internacionalna promjena. Imamo veliki broj imigrantskih kriza, a u Centru radimo na tome da se to promijeni“, navela je Torres.Prema njenim riječima, slično je sa Telenorom, koji im je bio partner od početka.
„Telenor je okrenut napretku u dijalogu, promjenama, edukaciji. Kompanija takođe doprinosi društvenim promjenama“, ocijenila je Torres.
Ona je poručila delegatima da budu svoji. „Nije bitno odakle dolazite, ni kog ste pola, ali je bitno da budete svoji. Svi dobitnici Nobelove nagrade su normalni ljudi, kao i svi vi, a krenuli su korak po korak“, dodala je Torres.
Telenor Forum mladih se ove godine transformisao iz događaja koji se dešava jednom godišnje u cjelogodišnju platformu za osnaživanje mladih. Tema je Digitalizacija za mir i za taj događaj postavljen je izazov pred 26 mladih, perspektivnih lidera da osmisle digitalno rješenje za rješavanje globalnih izazova.
Crnu Goru na Forumu mladih predstavljaju Anja Drobnjak i Bojana Minić.Drobnjak (25) radi kao menadžer projekta Youth Innovation Lab, koji realizuje UNICEF. Minić (25) je zainteresovana za podsticanje društvenih promjena i omogućavanje besplatnog obrazovanja za što veći broj ljudi. Ona je jedan od osnivača Organizacije crnogorskih studenata u inostranstvu. Telenor grupa je, da bi započela misiju, razmotrila prijave skoro pet hiljada ambicioznih mladih ljudi i među njima izabrala njih 26 sa 13 tržišta u kojima posluje.
Oni će predstavljati prvu grupu koja će doživjeti ovaj novi koncept zasnovan na društvenom preduzetništvu. Odabrani delegati imaju između 20 i 28 godina i društveno su aktivni lideri koji vjeruju da snaga tehnologije može da pokrene promjene.
Tokom Foruma u Oslu, ti mladi će biti podijeljeni u pet timova i svaka ekipa će se baviti jednim društvenim izazovom, u čemu će ih voditi mentor, stručnjak iz date oblasti. Od timova će se tražiti da dizajniraju digitalno rješenje koje će odgovoriti na njihov izazov, za samo četiri dana, koje će biti realizovano tokom godine. Teme kojima će se baviti timovi odnose se na polnu ravnopravnost, klimatske promjene, nezaposlesnot i društvenu stabilnost, mentalno zdravlje i edukaciju za mlade izbjeglice.Delegati će 15. marta morati da prezentuju koliko su napredovali u svojim planovima, kako bi se kvalifikovali za Forum mladih u Bangkoku.
Oni će u Bangkoku naučiti kako da planiraju sredstva i da primijene ono što su naučili u praksi kako bi dobili simboličnu finansijsku podršku od Telenora. U toj fazi njihovog putovanja, i Nobelov centar za mir će preuzeti veću ulogu u programu i započeti rad sa delegatima kako bi se kreirala onlajn izložba koja će istaći njihov društveni problem i rješenje koje su osmislili.
Izložba će biti otvorena u oktobru naredne godine, kada će se objaviti ime pobjedničkog tima.




Take care for an perfect material covered throughout the time of your online site, what happens is a touch of test to formulate your web page users. Who seem to reported by this short maintain in mind? . . . .Even talk lightly and after that have a crucial remain; you can expect to reach appreciably.