DRI utvrdila: Četiri preduzeća bez revizorskog odbora - Volim Podgoricu

DRI utvrdila: Četiri preduzeća bez revizorskog odbora

Državna revizorska institucija (DRI) je nakon sprovedenog postupka revizije uspjeha “Efikasnost rada revizorskih odbora u privrednim društvima sa većinskim državnim vlasništvom” ocijenila da, shodno stepenu ispunjenosti kriterijuma, rad revizorskih odbora u privrednim društvima sa većinskim državnim vlasništvom generalno nije efikasan. Revizija je rađena za period od januara 2018. do januara 2021. godine. Uloga revizorskih odbora u privrednim društvima sa većinskim državnim vlasništvom jeste da prati postupak finansijskog izvještavanja, efektivnosti interne kontrole i interne revizije i prati eksternu reviziju, piše Dan.

Revizijom je utvrđeno da od 23 revizorska odbora koja su bila predmet revizije, kod četiri privredna društva nije formiran revizorski odbor. U pitanju su Institut Simo Milošević, Aerodromi Crne Gore, Plantaže i Pošta. Kod 11 privrednih društava rad odbora za reviziju nije efikasan, kod četiri je djelimično efikasan, a četiri preduzeća imaju efikasan rad odbora za reviziju sa potrebom dodatnog poboljšanja.

DRI je subjektima revizije dala devet preporuka, od čega je jednu dobilo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja.

Revizijom je utvrđeno da su se revizorski odbori, u periodu obuhvaćenom revizijom, imenovali od strane skupštine akcionara odnosno odbora direktora privrednog društva.

– Kod jednog broja privrednih društava statutom društva se ne precizira koji organ društva je nadležan za imenovanje revizorskog odbora – piše u izvještaju.

Najveći broj revizorskih odbora, 14 od 17, donio je poslovnik o svom radu, međutim, u određenom broju slučajeva isti ne propisuju obavezu izvještavanja odbora direktora.

– Revizorski odbori, kod 70 odsto društava obuhvaćenih revizijom, nijesu izvještavali organ upravljanja. Takođe, kod polovine kontrolisanih odbora predsjednik odbora nije imao obavezu da informiše organ upravljanja o zaključcima odbora sa svake sjednice. Samo dva revizorska odbora, od ukupno 17 obuhvaćenih revizijom, donosili su godišnji plan rada, što je negativno uticalo na efikasnost rada revizorskih odbora – utvrdila je DRI.

Revizorski odbori razmatraju finansijske izvještaje društva, međutim 65 odsto revizorskih odbora obuhvaćenih revizijom ne analizira finansijske izvještaje prije nego što se podnesu UO na usvajanje, ne donose zaključke i ne daju preporuke, pa se uloga revizorskog odbora kao tijela koje treba da nadzire proces finansijskog izvještavanja i doprinese poboljšanju kvaliteta istog ne ostvaruje.

– Veći broj revizorskih odbora u privrednim društvima obuhvaćenim revizijom ne razmatra planove i izvještaje interne revizije i ne sastaje se sa internim revizorom. Kod najvećeg broja privrednih društava odnos interne revizije i revizorskog odbora nije utvrđen internim aktom o radu interne revizije, odnosno odbora za reviziju – zaključuje se u nalazu.

Ministarstvo da poboljša zakon

DRI je pored osam preporuka izdatih privrednim društvima dala i jednu preporuku Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, da kao nadležan resor predloži Vladi izmjene i dopune Zakona o reviziji u cilju potpunije normiranosti nadležnosti, načina funkcionisanja, izbora i opoziva članova odbora i drugih pitanja od značaja za rad revizorskih odbora, kazao je “Danu” član senata DRI Branislav Radulović, koji je rukovodio revizijom.

– Zakon o reviziji propisuje samo obaveznost imenovanja revizorskih odbora, sastav i njegove nadležnosti, bez dalje razrade, tj. uređenja drugih važnih pitanja, koja usled neuređenja, tj podnormiranosti ovih pitanja u zakonu proizvode ili različito interno regulisanje i primjenu ili nijesu uopšte regulisana aktima privrednih društava. Usled toga imamo da su pitanja kao što su mandat članova revizorskog odbora, izvještavanje menadzmenta, način vođenja sjednice, kvorum, većina za glasanje, nadoknade za rad odbora i druga pitanja, ostala u opsegu internih akata privrednih društava koja ili nijesu uredila ova pitanja ili su neadekvatno uređena. Potrebno je urediti i način na koji skupština akcionara ili drugi nadležni organ koji vrši izbor može svojom odlukom opozvati člana revizorskog odbora prije isteka njegovog mandata, utvrditi razloge za opoziv, te normirati nadležnosti i izbor predsjednika odbora. Poređenja radi, zakonima o reviziji Srbije i Hrvatske ova pitanja su mnogo bolje i preciznije uređena od trenutno važećeg zakonskog rješenja u Crnoj Gori – izjavio je Radulović.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com