Da li nas aparati na benzinskim pumpama varaju? - Volim Podgoricu

Da li nas aparati na benzinskim pumpama varaju?

Radiju Antena M nedavno se obratio slušalac koji tvrdi da na pumpama Lukoila, ili makar onoj kod Tološke šume u Podgorici, postoji problem sa aparatima za točenje plina. Naime, kako je kazao, u rezervoar njegovog automobila staje 28 litara plina, a na pumpi Lukoila, pokazalo je da je u pun rezervoar stalo 36 litara!

Lukoil objašnjava da li je moguće da u rezervoar stane skoro deset litara više plina nego što je predviđeno.

”Svi točioni aparati na našim benzinskim stanicama, kako za naftne derivate, tako i za tečni naftni gas, baždare se jednom godišnje u skladu sa Pravilnikom o načinu utvrđivanja ispunjenosti metroloških zahtjeva za zakonska mjerila, na osnovu čega Zavod za metrologiju izdaje Zapisnik o ovjeravanju mjerila i postavlja kontrolnu markicu na svaki bazdareni aparat.

Unutrašnjom kontrolom utvrđeno je da se navedeni događaj nije desio na našim benzinskim stanicama. Ipak, ukoliko klijent ima sumnju u ispravnost točionih aparata na našim benzinskim stanicama može se obratiti nadležnim inspekcijskim organima”, kazali su u Lukoilu.

Glavni inspektor metrološke inspekcije Sreten Tošiću kaže da se aparati provjeravaju jednom godišnje ili po prijavi.

”Sve sprave Lukoila imaju važeći državni žig o ovjeravanju mjerila. Znači oni se jednom godišnje ispituju. Ja radim redovne kontrole i naknadne po prijavama. Dešavalo se da sprava bude van granica dozvoljene greške, ali nijesu bile tolike količine. Ta sprava problematična se na dan-dva stopira, servisira i ponovo pusti u promet. Ako je tako kao što kaže vaš slušalac, onda mora da se to mjerno mjesto zatvori, da se odradi vanredni pregled i da se dovede u granice dozvoljene greške”, kazao je Tošić.

Kaže da će u utorak inspekcija izaći na lice mjesta i ispitati sporni aparat, a slušaocu poručuje da može da bude prisutan dok inspekcija bude projeravala.

“Mi ćemo komplet spravu da rasklopimo, pogledati da li je nešto dirano, ukoliko jeste to je krivična prijava, ukoliko nije a van granica je greške to je onda prekršajna prijava. U roku od 24 ili 48 sati biće otklonjena greška ukoliko je bude”, objasnio je on.

Moguće je da na količinu utiče i temperaturna razlika, kaže Tošić, ali se kontrolama situacija dovodi u normalu.

”To kažu svi pumpaši – Volim da sipam gorivo kad je temperatura veća jer onda je veća zapremina. To jeste tačno, ali se ipak prilikom ispitivanja radi korekcija na zapreminu tako da nema neke razlike ako sipate na sjeveru ili jugu, to je isto”, kazao je on.

Postoje i žalbe da se u našoj zemlji na nekim pumpama gas može usuti osim u rezervoar vozila i u druge posude.

”To nikako nije dozvoljeno niti bi to smjelo da se radi. Tu je inspekcija zaštite na radu ili termoenergetska inspekcija jer su to posude pod pritiskom. To je ozbiljna stvar koja može da bude vrlo opasna”, istakao je Tošić.

Gdje god neko posumnja da je dobio manje nego što misli ili da ono što kupuje i troši nije izmjereno normalno bilo da je posrijedi voda struja ili gorivo Tošić poziva građane da mu se obrati i problem će biti riješen. 

 

1 komentar

  1. Excellent points?I would notice that as someone who in reality doesn’t write on blogs a lot (actually, this can be my first publish), I don’t assume the

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com