Pejanović: Dupli angažman profesora pravno i moralno čist

Ona je kazala da je sve informacije o angažovanju na toj ustanovi kojima raspolažu i rektorat i NVO dostavljala sama i dobrovoljno u više navrata.
“Prvi put u izjavi o radu, zatim u odgovoru na dopis rektora, i, konačno, 22. aprila kada sam dostavila rektoratu obavještenje i dokaz da sam raskinula Ugovor o radu i akademskom angažovanju s Panevropskim univerzitetom “Apeiron”, koji je bio sklopljen za period od 13. novembra 2014. do 30. septembra 2015”, istakla je Pejanović.
Ističe da se više od dvije nedjelje poslije toga u medijima njeno ime, uz još 15 kolega, pominje u negativnom kontekstu.
“Malo je koji posao transparentan kao poziv univerzitetskog profesora. Mi smo svakodnevno ispred svojih studenata koji vide i procjenjuju i naše prisustvo i kvalitet našega rada. Nepobitni dokaz o savjesnosti i odgovornosti moga rada na UCG prije svih mogu dati moji studenti”, naglasila je Pejanović.
Ona je kazala da je u dopisima obavijestila rektorku da je angažman van matične ustanove u potpunosti prilagodila radu na Filozofskom fakultetu i da se on svodi na dva boravka u semestru (u toku slobodne nedjelje i kad se završi nastava na našem Univerzitetu), da na Filozofskom fakultetu nastavu ostvaruje redovno i strogo po rasporedu, držeći predavanja ponedjeljkom i utorkom, učestvujući srijedom na sjednicama Vijeća fakulteta i obavljajući dužnost rukovodioca Studijskog programa za ruski jezik i književnost.
“Moja privrženost radu na UCG ogleda se i u činjenici da kao mentor prvih magistara rusistike i prvih doktoranata u Crnoj Gori dajem svoj doprinos obrazovanju mladih kadrova zaposlenih na UCG, iako za to praktično ne dobijam finansijsku nadoknadu (a studenti uplaćuju visoke školarine), jer mi Univerzitet, kao i mnogim kolegama, duguje veću svotu novca po tom osnovu. Na podužem spisku dugogodišnjeg dugovanja UCG prema meni su i neisplaćeni honorari za časove preko norme na osnovnim studijama i nadoknade za samofinansirajuće studenate, mentorstva na diplomskim radovima”, naglasila je Pejanović.
Posebna stavka na listi dugovanja je, dodaje ona, neplaćeni dug za struju u iznosu od 445 eura u stanu, čiji joj je dio Univerzitet prodao prije tri godine.
“Jednosobni, ruinirani stan, star 30 godina kojim je riješeno stambeno pitanje mene i moga sina studenta bio je u takvom stanju da je zahtijevao kapitalni remont, koji je završen radovima na fasadi zgrade. Trogodišnje građevinske radove uskladila sam sa naučno-istraživačkim i pedagoškim radom, učešćem na međunarodnim konferencijama (koje takođe sama finansiram), pa oni nijesu bitno uticali na moj profesionalni život. Toliko o osnovnom motivu moga angažovanja van matične ustanove-kao i svi obični građani Crne Gore i univerzitetski profesor je primoran da dodatno zarađuje za svoju i egzistenciju porodice-naročito ako je on jedini hranilac u njoj”, istakla je Pejanović.
Prema njenim riječima, mobilnost u akademskoj zajednici i predavača i studenata uobičajena je praksa u svijetu.
“Pa je (deklarativno) poželjna i na našem Univerzitetu. Pravilnikom UCG kojim se utvrđuju mjerila za izbor u viša zvanja kao reference pedagoškog rada boduje se angažman profesora i na stranim i na domaćim visokoškolskim ustanovama”, kazala je Pejanović.
Ona naglašava da je angažman profesora na drugom univerzitetu (koji nije u konkurentskim odnosima) pravno i moralno čist.
“Potvrdu za to dala je svojim tumačenjem nadležna instanca, a to je Ministarstvo rada i socijalnog staranja, čije je mišljenje zatražio tadašnji rektor UCG, a zatim obavijestio ne samo naučnu, već i javnost Crne Gore, da nema nikakve smetnje za rad profesora u drugim državama. Ni u mom ugovoru o radu, ni u Zakonu o radu, kao ni u drugim pozitivnim propisima koji su saglasni sa zakonom ― nema nikakve obaveze traženja saglasnosti, kao ni zabrane angažmana na univerzitetima u inostranstvu”, kazala je Pejanović.
(RTCG)