Radulović: Na nestabilnim terenima ne treba graditi

Profesor na Građevinskom fakultetu Mićko Radulović komentarišući situaciju sa klizištem u Markovićima iznad Budve za Antenu M objašnjava da je primorski region veoma složene geološke građe, geološkog sastava i tektonskog sklopa.
“Zbog toga prije podizanja objekata na tom područuju neophodno je izvesti detaljna geotehnička istraživanja a sve u cilju definisanja konstrukcije terena, fizičko mehaničkih svojstava, stabilnosti nosivosti terena”, navodi on.
Radulović kaže da je nakon zemljotresa 79-te urađena karta povoljnosti terena za urbanizaciju na crnogorskom primorju, na kojoj je teren podijeljen u četiri kategorije.
“U četvrtu kategoriju uvršteni su tereni koji su sa nagibom preko 30 stepeni, potencijalno nestabilni, posebno u uslovima zasijecanja padina, tereni male nosivosti, koji imaju visok nivo podzemnih voda i seizmički aktivni tereni.
Što znači da su to tereni nepovoljni za urbanizaciju. U terenima te četvrte kategorije trebalo je isključiti gradnju sve dok se prethodno ne izvrši adekvatna sanacija terena. Može se reći da se danas sva ta klizišta događaju u okviru te zone, u okviru četvrte kategorije koja je uvrštena u terene nepovoljne za urbanizaciju”, kaže Radulović.
Direktor Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Luka Mitrović kazao je za Antenu M da nas narednih dana očekuje stabilizacija vremenskih uslova, ali nije sigurno koliko će se lijepo vrijeme zadržati.
“Poslije hladnog zimskog perioda nailazi proljećni dio koji donosi obično obilne padavine uz kombinaciju sa višim temperaturama i topljenjem snijega. Tako da će svakako dovesti do pojave veće količine vode, to je nešto što se očekuje početkom proljeća. Sigurno da će neki naredni cikloni donijeti veće količine padavina. To su neki prirodni faktori koji mogu usložnjavati tu situaciju”, objašnjava Mitrović.
Kako su počeli radovi na dijelu urušene dionice, iz opštine Budva su upozorili građane da više ne prolaze tim dijelom puta, kako time ne bi otežavali bezbjednost radova.