SV TRIPUN: Katolici i pravoslavci u istoj koloni


Dubrovački biskup Mate Uzinić pozvao katoličke i pravoslavne vjernike na međusobno opraštanje, poručivši da je to jedini put za gradnju bolje budućnosti.
“Ne može se zaboraviti sve što se dogodilo na ovim prostorima u proteklom periodu, ali to narod ne smije spriječiti da oprosti i počne graditi novu budućnost”, poručio je monsinjor Uzinić.
Uzinić je u Trebinju učestvovao na simpozijumu “Teologija u javnoj sferi”, na poziv episkopa zahumsko-hercegovačkog i primorskog Grigorija.
“Ovo je nastavak zajedničkih napora i molitva koje vladika Grigorije i ja već godinama imamo u Dubrovniku i kojima nastojimo nekako zaliječiti rane naših naroda i crkve”, rekao je Uzinić i ocenio kako su se dvije crkve, katolička i pravoslavna, suočile s prošlošću, što se, međutim, nije dogodilo kod političara.
Grigorije je poručio kako je zadovoljan što je biskup Uzinić prvi put došao u Trebinje, nazivajući ga “hrabrim pastirom Rimokatoličke crkve” koji je pokazao otvorenost za saradnju.
“Ovaj dolazak je veoma važan događaj. Mi smo kao crkveni ljudi pokazali kako bi oni koji su iz javne sfere trebalo da djeluju, odnosno gradonačelnici i političari, koji su zaduženi da ljudi žive jedni kraj drugih i jedni uz druge u miru – rekao je vladika zahumsko-hercegovački.
Ceremonijalom ispred glavnih gradskih vrata, raportom i predajom zastave, dočekani su odredi Bokeljske mornarice iz Tivta i Herceg Novog, a potom formirani odred Bokeljske mornarice u pratnji dvije Gradske muzike, kotorske i tivatske uputio se ispred katedrale Svetog Tripuna. Viceadmiralu Bokeljske mornarice Iliji Radoviću predat je raport, izvršena je smotra mornara, ispaljen počasni plotun, nakon čega je Bokeljska Mornarica odigrala tradicionalno kolo Svetog Tripuna.
Nakon mise, ulicama Kotora prošla je procesija u kojoj su moći Svetog Tripuna nosili mornari Bokeljske mornarice. U procesiji je sudjelovalo mnoštvo vjernika, redovnica, redovnika, brojnih hodočasnika iz regiona, građana Kotora i Boke Kotorske koji su došli odati počast Svetom Tripunu zastiniku grada Kotora i Biskupije.
Sveti Tripun koji se slavi 3.februara, proslavljen je 1206 put. Odlukom Kotorske biskupije od 2000. godine Vanjska proslava, procesija ulicama grada slavi se prve nedjelje nakon trećeg februara, jer je to neradni dan.
(Boka news/Volim Podgoricu)



