ETIČKI KODEKS ZA VLADINE FUNKCIONERE: Bez preskupih automobila, sumnjivih druženja, profiterstva, nepotizma… - Volim Podgoricu

ETIČKI KODEKS ZA VLADINE FUNKCIONERE: Bez preskupih automobila, sumnjivih druženja, profiterstva, nepotizma…

Predlog Etičkog kodeksa koji je u pripremi u Ministarstvu pravde, u koji je VOP imao uvid, odnosiće se na visoke funkcionere izvršne vlasti, a ima za cilj da pruži podršku nosiocima izvršne vlasti u poštovanju visokih standarda integriteta, i posljedično, jačanje povjerenja javnosi u njihovo djelovanje. 

O načinu njegove primjene odlučiće Vlada. 

Ovaj Etički kodeks važiće za predsjednika Vlade, potpredsjednike Vlade, druge članove Vlade,
državne sekretare, savjetnikei predsjednika i potpredsjednika Vlade i lica kojima je prestala navedena funkcija dvije godine po prestanku funkcije.

Ono što je gotovo nemoguće ne konstatovati je da je najveći broj primjera iz radnog teksta, koji ukazuju na ono što najviši funkcioneri ne bi smjeli činiti, gotovo preslikana crnogorska realnost kada je u pitanju prethodna izvršna vlast u Crnoj Gori. 

Međutim, pojedine neželjene situacije iz ovog Etičkog kodeksa u pripremi već su dobile i svoje aktere u novoj izvršnoj vlasti.

Neke od najvažnijih smjernica iz Etičkog kodeksa  za visoke funkcionere izvršne vlasti su obaveza transparentnosti i nedozvoljena upotreba državnih funkcija u političke svrhe. Osim toga, Etički kodeks upućuje na izbjegavanje pretjeranog trošenja budžetskih sredstava, npr. za preskupe automobile, skup namještaj, i slično…

Ministar pravde Vladimir Leposavić najavio je da će Predlog Etičkog kodeksa, koji se radi u saradnji sa Savjetom Evrope, uskoro biti proslijeđen Vladi. 

LEPOSAVIĆ NAJAVIO: Uskoro Etički kodeks najviših državnih funkcionera i Zakon o amnestiji kažnjavanih zbog učešća na litijama

Javni interes prije svega 

Mjabah koji koristi Đukanović

Kodeks koji je u izradi odražava obaveze koje su sadržane u Zakonu o sprječavanju korupcije, uz pozivanja na druge pravne akte po potrebi.

Opšta načela kojih se moraju držati najviše državni funkcioneri podrazumijevaju poštovanje ličnosti i poštovanje zakona.

Jedna od najvažnih smjernica kada je u pitanju etika i integritet je poštovanje javnog interesa, objektivnost, savjesnost. 

Etički kodeks precizira: 

 – Visoki funkcioner izvršne vlasti uvijek daje prednost javnom interesu za dobro i prosperitet svih građana pod jednakim uslovima.
– Visoki funkcioner izvršne vlasti obavlja funkciju na transparentan način i pruža istinite informacije o svojim djelima, odlukama i osnovama za njih, u mjeri u kojoj je to zakonom dozvoljeno.
– Visoki funkcioner izvršne vlasti vrši dužnost objektivno i ne donosi odluke sa ciljem ostvarivanja nedozvoljene materijalne ili nematerijalne koristi za sebe, svoju porodicu, druge povezana lica ili prijatelje.
– Visoki funkcioner izvršne vlasti vrši svoju funkciju sa odgovarajućom radnom etikom, posvećuje zvaničnim dužnostima potrebno vrijeme i pažnju , učestvuje u sastancima i radu radnih tijela, osim kada postoje opravdani razlozi (poput bolesti) koje ga sprečavaju da to uradi, te o takvom odsustvu obavještava u skladu sa pravilima.
 Sukob interesa: Ni blizu sumnjivim osobama 
– Visoki funkcioner izvršne vlasti vrši funkciju na takav način da javni interes ne podređuje privatnom interesu i da ne izazove sukob interesa u vršenju javne funkcije.. Funkcioner izbjegava i situacije u kojima može izgledati da privatni interesi utiču na njegovu nepristrasnost u vršenju javne funkcije, navodi se u Predlogu. 

Kao što stoji u Zakonu o sprječavanju korupcije, javni funkcioner se nalazi u situaciji sukoba interesa kada
njegov privatni interes utiče ili može da utiče na njegovu nepristrasnost u vršenju javne funkcije (član 7
stav 1). Drugi zakoni takođe sadrže pravila o sukobu interesa. Funkcioneri koji su uključeni u postupke javnih nabavki moraju poštovati odredbe o sukobu interesa koje sadrži Zakon o javnim nabavkama (poglavlje 4).
Primjer: Kada dobije poziv za neko druženje kao što je lov ili grupno putovanje, ministar bi trebalo da se, u mjeri u kojoj je to moguće, raspita kod onog ko mu je poziv uputio o tome ko će biti ostali učesnici. Čak i ako je ministar sam pokrio sve svoje troškove povezane sa tim putovanjem, ako bi bio primijećen u prisnom druženju sa nekim istaknutim osumnjičenim u nekoj istrazi, to bi moglo da dovede do ozbiljne štete po njegov ugled.

Visoki funkcioner izvršne vlasti se suzdržava od preuzimanja druge pozicije ili funkcije koja dovodi do sukoba interesa, ili smanjenja efikasnosti u vršenju svojih funkcija čak i ako preuzimanje te vrste pozicije ili funkcije nije izričito zakonom zabranjeno.
Kako se pojašnjava u Predlogu Etičkog kodeksa, visoki funkcioner izvršne vlasti koji je prenio upravljačka prava u privrednom društvu, ustanovi ili drugom pravnom licu u skladu sa Zakonom o sprječavanju korupcije ima obavezu da osigura da njegov interes povezan sa tim subjektom ne utiče na njegovu nepristrasnost u vršenju javne funkcije. Upravljačka prava se prenose na osobu koja nije povezana sa javnim funkcionerom. Javni funkcioner se uzdržava direktnog ili indirektnog uticaja na vršenje upravljačkih prava.
Primjer: Ministarka, koja je suvlasnica energetske kompanije, prenijela je svoja upravljačka prava na drugo lice. Prilikom izdavanja koncesije ili zaključivanja ugovora između te kompanije i vlade, ministarka se mora i dalje suzdržati od učešća, kao u slučaju svakog drugog sukoba interesa.

Obaveza prijavljivanja postojanja privatnog interesa

– Visoki funkcioner izvršne vlasti prijavljuje postojanje privatnog interesa, u skladu sa zakonom, ako njegov privatni interes ili interes s njim povezanih lica utiče ili može da utiče na raspravu i/ili odlučivanje u kojem taj funkcioner učestvuje.

Primjer: Kada Vlada zaključi ugovor o koncesiji sa sinom jednog člana Vlade, to se mora urediti tako da taj član Vlade ne učestvuje u donošenju odluke. Moglo bi biti dopušteno da taj član Vlade potpiše pomenutu odluku samo ako pri tom nije učestvovao u konkretnomm donošenju odluke.

Pokloni i donacije


Sve što ima novčanu vrijednost mora se smatrati poklonom. To uključuje, ali nije ograničeno na: novac u
svakom obliku, stvar ili uslugu kao što su obroci, piće, karte, prevoz, smještaj (ugostiteljstvo), popusti ili
zajmovi po povoljnim uslovima koji nijesu generalno dostupni sličnim klijentima. Novac, hartije od
vrijednosti ili dragocjeni metali nijesu prihvatljivi kao poklon u vezi sa vršenjem javne funkcije, bez obzira
na vrijednost.
Primjer: Uobičajeno je da oni koji žele da utiču na javne funkcionere nude zabavu ili ugošćavanje. To bi mogao da bude poziv na neko sportsku utakmicu i plaćanje ulaznice funkcioneru ili poziv funkcioneru i njegovoj porodici da provedu nedjelju dana kao gosti na jahti. Svaka zabava i ugošćavanje te vrste ima novčanu vrijednost i može se smatrati poklonima.
Primjer: Poklon može da bude ne samo pružanje nečeg vrijednog, već i oslobađanje od neke obaveze, na primjer otpis duga.
Svaki poklon visokom funkcioneru izvršne vlasti mogao bi biti u vezi sa vršenjem javne funkcije. Opšte je pravilo da, ako prosječna razumna osoba može da uoči da pružena korist ima veze sa javnom funkcijom, funkcioner tu korist treba da tretira kao poklon u skladu sa zakonom. To posebno važi kada nema ličnog razloga za poklon (koji nije vezan za javnu funkciju).
Primjer: Određena osoba postaje ministarka finansija. Po prvi put u svojoj karijeri stupa na poziciju od takvog značaja. Nakon mjesec dana, dobija telefonski poziv od nekadašnjeg druga sa fakulteta kojeg godinama nije vidjela a koji je poziva na privatnu zabavu i predlaže da dođe sa porodicom da provede nedjelju dana u njegovoj privatnoj vili u Španiji. Kolika je vjerovatnoća da iznenadna darežljivost nekadašnjeg kolege nema veze sa činjenicom da je funkcionerka nedavno postala ministarka? Postoji razlog da se sumnja u to da taj poziv u goste nije povezan sa vršenjem javne funkcije.

Dozvoliti uvid u račune

Kada je u pitanju prijavljivanje prihoda i imovine državnih funkcionera Etički kodeks u izradi preporučuje da, kako bi se ojačalo povjerenje javnosti u njegov rad, funkcioner bi trebalo da, na pitanja koja mu upute predstavnici medija ili opšta javnost, bude spreman da pojasni stvari koje se tiču javno objavljenih podataka iz svog izvještaja, kao i da Agenciji za sprečavanje korupcije dozvoli uvid u svoje račune. 

Pristup računima je, kako se navodi, važan preduslov za potpunu provjeru podataka iz izvještaja o prihodima i imovini.
Davanje saglasnosti na pristup predstavlja čin lične transparentnosti i podrške sprečavanju korupcije.
Primjer: Ministar je u svom izvještaju o prihodima i imovini prijavio novi automobil. Neka lica su na društvenim mrežama izrazila sumnje u vezi toga kako je ministar mogao da kupi takav automobil od legitimnih prihoda. Kada novinar bude pitao, dobra praksa bi bila da ministar pomene cijenu koja je plaćena za automobil i opiše izvore koji su omogućili kupovinu automobila.

Bez pozivanja na funkciju u privatnom životu
. Visoki javni funkcioner bi u profesionalnom i privatnom životutrebao da poštuje opšta načela etičnog ponašanja i dostojanstvenosti, navodi se u smjernicama Predloga Etičkog kodeksa. 
Funkcioner bi uvijek trebalo da se suzdržava od svakog nasilnog ili drugog nedostojnog ponašanja. Funkcioner nikad ne bi trebalo da se poziva na svoj javni status u cilju rješavanja privatnih stvari.
Primjer: Dok je upravljao privatnim autom na parking, jedan visoki funkcioner izvršne vlasti je uzrokovao manju štetu drugom autu. Oba auta su se zaustavila. I pored toga što je prouzrokovao nezgodu, funkcioner je priredio emotivni ispad. Vikao je da je šteta sitnica, da je drugi vozač trebalo više da pazi i da je on previše važan da obraća pažnju na takve trivijalne stvari. Takvo ponašanje, iako nije povezano sa javnom funkcijom, predstavlja
kršenje ovog kodeksa.

V.M.

1 komentar

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com