Evo kako je jedna Podgoričanka “prevarila” vatrogasce

Podgoricka Služba zaštite će 2017. godinu pamtiti kao jednu od najtežih u posljednjih 15 godina, kako po broju požara, tako i po vrsti intervencija, ali i po naporu vatrogasaca da se “sačuva” glavni grad.
Foto: cdm.me
U ljetnjoj požarnoj sezoni, odnosno julu, avgustu i septembru na teritoriji Podgorice bila su 2.022 požara.
Tokom godine imali su oko 2.600 intervencija samo kada su požari u pitanju, a blizu 4.000 sa svim ostalim intervencijama, kao što su spašavanje iz saobraćajnih incidenata, poplava, prevoz voda i zaštite imovine građana.
Komandir Službe zaštite Andrija Čađenović kazao je Dhevnim novinama da je izuzetno zadovoljan sezonom, naročito u najkritičnijim mjesecima kada su bile ekstremno visoke temperature, i kada je duvao jak sjeverni vjetar, više od 60 dana.
“Tokom ljeta imali smo štetu na tri pomoćna objekta, ali ne našom krivicom ili lošom organizacijom, već su to bili objekti na udaljenijim djelovima teritorije glavnog grada i fizički nijesmo mogli da stignemo na vrijeme da ugasimo te požare. Nijedan ljudski život, nijedan stambeni objekat ili životinja nije izgorio, što nas posebno raduje nakon ovako teške i naporne sezone”, istakao je Čađenović.
Kao kruna uspješnog rada i uloženog truda, Služba zaštite dobila je i nagradu “19. decembar”, kao najveće priznanje Glavnog grada, koje se dodjeljuje povodom Dana oslobođenja Podgorice za izuzetan doprinos.
Čađenović navodi da je ova nagrada za njega izuzetna čast, te da je to kruna rada za bilo kojeg rukovodioca u sistemu Glavnog grada.
“Čast je i što smo predloženi, a ne to što smo dobili nagradu ’19. decembar’. Ovo je treća nominacija za Službu zaštite, jer je u prethodnih desetak godina dva puta bila nominovana za ovu nagradu. Nominovala nas je grupa građana, koja je prikupila 580 potpisa i žiri je ovoga puta donio jednoglasnu odluku. Veoma mi imponuje što sam kao prvi među jednakima imao mogućnost da primim ovo priznanje, koje je nagrada za sve vatrogasce. Trudićemo se da tu nagradu opravdamo i da u narednom periodu budemo još bolji”, kazao je Čađenović, zahvalivši građanima na nominaciji.
Ovo je prvi put da podgorički vatrogasci dobiju nagradu “19. decembar” a koliko su je zaslužili najbolje govore i riječi još jednog dobitnika nagrade Dragana Bokana, koji je istakao da ova nagrada pripada vatrogascima na prvom mjestu, koji su rizikovali svoje živote, te da njihov trud predstavlja pravi podvig.
Pomoć od Glavnog grada
Osim priznanja od Glavnog grada, vatrogasci su dobili priznanje i od ambasade SAD u Crnoj Gori, a potpredsjednik SAD je tražio da se susretne sa Čađenovićem i oda priznanje svim vatrogascima u Podgorici.
Vatrogasci su do sada nagrađivani i od Vlade Crne Gore, kao i od gradonačelnika Podgorice, koji je svakog vatrogasca nagradio sa po 250 eura.
Služba zaštite će naredne godine od Ministarstva odbrane SAD dobiti i specijalno vatrogasno vozilo za brze intervencije.
Čađenović navodi da sav uspjeh Službe u posljednje dvije i po godine ne bi bio moguć da nijesu imali podršku gradonačelnika i glavnog grada.
“Sve što smo planirali to smo i ostvarili. Ove godine smo završili nabavku dva specijalizovana vatrogasna vozila po najnovijim svjetskim standardima, kupljena su nam odijela za prilaz vatri, koja su jedna od najboljih u svijetu kada je u pitanju zaštita vatrogasaca na intervencijama”, kazao je komandir.
On i komandir Vatrogasne-spasilačke jedinice Lazar Čađenović navode da je podgorička Služba zaštite u ovoj godini dostigla nivo kolega u Evropi. Ističu da će od 1. januara svaki operativni izvršilac u Službi zadužiti novu uniformu za prilaz vatri, koja služi za najkomplikovanije intervencije i gašenja požara u zatvorenim prostorima i koja ih štiti do 800-900 stepeni. Takođe, vatrogasci će dobiti i nove čizme. Za narednu godinu u planu je nabavka deset setova disajnih aparata, alat za saobraćajne akcidente, kao i najnoviji alat za otvaranje blind vrata, s obzirom na sve češće zahtjeve za otvaranje stanova po više osnova.
“Nabavili smo ličnu zaštitnu opremu za svakog spasioca što se tiče poplava, kao i dva nova vozila i razvalne alate, a novina je što se nabavljaju i alati koji će se prvi put naći u Službi zaštite. Tu je i mobilni razvalni alat koji nam omogućava da siđemo i ukažemo pomoć na terenima koji su do sad bili nepristupačni”, navodi Lazar Čađenović.
U jednom danu imali intervencije na 76 lokacija
Komandir Vatrogasnespasilačke jedinice Lazar Čađenović navodi da je iza nas najteža sezona u posljednjih 15 godina, ali da nijednu intervenciju ne može posebno da izdvoji.
“Sama činjenica da smo u toku požarne sezone intervenisali na više od 2.000 lokacija i da smo u jednom danu za 24 sata reagovali na 76 lokacija dovoljno govori o urađenom poslu i koliko je naporna sezona iza nas. Od tih 76 lokacija najmanje dvije, tri su bile kritične. Najteža intervencija bila je u Rogamima ka Piperima kod bivšeg magacina vojske, a sadašnjeg magacina MUP-a, gdje se nalaze resursi koji ne bi bilo dobro da dođu u susret sa vatrom. Kritične intervencije imali smo u Pričelju, na reonu Kuča, Bratanožićima, kao i Radovču gdje je požar nekoliko dana ugrožavao kuće”, kaže Čađenović.
Spašavanje života mijenja osjećaj umora i iscrpljenosti
Zamjenik komandira smjene Dalibor Stamatović i vatrogasac-spasilac Savo Ćetković u razgovoru za DN govore objašnjavaju da njihov posao nije samo gašenje požara, te da njihov dan ne može da bude dosadan.
“Često se dešava da smo angažovani nakon saobraćajnih udesa. Nažalost, to su većinom smrtni ishodi, ali dešava se da nekoliko sekundi mnogo znači i da brzom intervencijom može i nečiji život da se spasi. Nedavno smo intervenisali nakon udesa na Vranjini, gdje je auto bilo potpuno smrskano i bukvalno su minuti odlučivali. Upotrijebili smo sve moguće naše alatke kako bi izvukli momka, jer smo morali da režemo auto kao konzervu, a uz to smo morali da ga bezbjedno izvučemo i da mu pružimo prvu pomoć. Upravo je to sve ono što smo učili na obukama i primjenjivali u praksi. Našom dobrom intervencijom je tom čovjeku sačuvan život, a skoro smo čuli da se on nama i zahvaljivao i upravo je to taj osjećaj ispunjenosti, koji zamijeni osjećaj umora i iscrpljenosti”, pričaju Dalibor i Savo.
Foto: cdm.me
Rješavali i ljubavne probleme
Jedan od najtežih poslova može da bude i zanimljiv, ali nažalost samo kada su građani neozbiljni, što može, kako kažu, da bude interesantno, iako bi građani morali da znaju da su vatrogasci tu da spašavaju i da bi nekom drugom trebala da bude potrebna pomoć u određenom trenutku.
“Nedavno nas je zvao momak koji je rekao da je zaboravio da ugasi šporet i da ga je strah da se ne zapali stan. Izašli smo brzo na lice mjesta, ali nam je taj momak odmah rekao da nije zaboravio šporet već da ga je ostavila djevojka i da traži našu pomoć da se preko stuba popne do terase stana da joj kaže da je voli. Ipak, uz sve razumijevanje ljubavi nijesmo mogli da zloupotrebljavamo službu, jer naša pomoć može stvarno biti potrebna na nekom drugom mjestu”, priča Savo.
Dešavalo se, kako kažu, da prevara građana i “prođe”.
“Jedna starija gospođa nas je zvala, jer joj je navodno zmija ušla u kuću. Mi smo došli, ispomjerali stvari, ali ništa nismo našli. Ona nam je rekla da ne vraćamo stvari, a u stvari je ona htjela da kreči pa joj je trebala pomoć za pomjeranje stvari”, kroz smjeh se prisjeća Dalibor.
(Dnevne Novine)
I’d been honored to get a call from a friend as he found the important tips shared in your site. Reading through your blog post is a real wonderful experience. Thanks again for thinking about readers much like me, and I desire for you the best of success as being a professional realm.