FRIDOM HAUS: Kritičari režima u CG suočeni s nasiljem i prijetnjama - Volim Podgoricu

FRIDOM HAUS: Kritičari režima u CG suočeni s nasiljem i prijetnjama

Crna Gora je nazadovala na listi slobodnih država svijeta i ocjenom međunarodne organizacije Fridom haus označena je kao djelimično slobodna zemlja. Prema poslednjem izvještaju Fridom hausa za 2020, Crna Gora se našla na 62. poziciji, što je nazadovanje za tri mjesta u odnosu na godinu ranije, kada je zauzimala 65. mjesto prema rezultatima globalnih sloboda u svijetu (od mogućih 100).
– U Crnoj Gori i Srbiji novinari, opozicioni političari, kao i drugi za koje se smatra da predstavljaju neprijatelje vlasti, suočeni su sa stalnim uznemiravanjima, zastrašivanjima, čak i nasiljem. Javna frustracija ukorijenjenim vladajućim strankama prerasla je u velike proteste u objema zemljama, ali oni nijesu uspjeli donijeti neke značajne promjene – konstatovano je u poslednjem izvještaju Fridom hausa „Sloboda u svijetu 2020“.
Analiza Fridom hausa pokazala je da demokratija širom svijeta opada. Od 195 zemalja na svijetu, 83 zemlje označene su kao slobodne, 63 zemlje djelimično slobodne, a za 49 zemalja i teritorija širom svijeta ocijenjeno je da nijesu slobodne. Među najgore ocijenjenima su Sirija, Južni Sudan, Sjeverna Koreja, Saudijska Arabija, Libija i druge.
Što se tiče zemalja zapadnog Balkana, osim Hrvatske, koja je ocijenjena kao slobodna zemlja, sve ostale su okarakterisane kao djelimično slobodne. Pored Crne Gore, koja je na 62. mjestu, od nje su gore pozicionirane Bosna i Hercegovina – na 53. poziciji, i Kosovo, koje se nalazi na 56. mjestu. Bolje pozicionirane su Albanija (67. mjesto), Srbija (66. pozicija) i Makedonija (63. mjesto).

U izvještaju se ocjenjuje da dok protesti u svakoj regiji svijeta ukazuju na rasprostranjenu potrebu ljudi za boljom vladavinom, oni tek treba da preokrenu trend pada sloboda.

– Izvještaj jasno pokazuje da je ponovo demokratija u padu. Politička i građanska prava su ugrožena, kako u slobodnim društvima, tako i u ugnjetačkim – ocijenio je direktor Fridom hausa Majk Abramovic.

dan.co.me

2 komentara

  1. I simply desired to say thanks once again. I’m not certain the things that I would’ve undertaken in the absence of the solutions shared by you concerning such problem. It has been a very distressing setting in my view, but understanding a new well-written tactic you treated it forced me to jump over happiness. I’m just happy for this support and in addition believe you realize what an amazing job your are undertaking training men and women through your web blog. I am sure you haven’t encountered any of us.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com