Funkcioneri DPS-a na sebe prepisali FK Bokelj

Bivša DPS vlast nezakonito na FK Bokelj prenijela 19.000 kvadrata zemljišta na katastarskoj parceli 244 u KO Škaljari jedan, gdje se nalazi stadion kluba
Nova kotorska vlast kod Uprave za nekretnine osporila vlasništvo FK Bokelj i traži da se milionska imovina vrati Opštini
Funkcioneri DPS-a Željko Aprcović, Jovo Suđić i Borislav – Boro Kašćelan osnivači su Fudbalskog kluba Bokelj, na čije ime se vodi vrijedna imovina u Kotoru, koja je nezakonito upisana kao vlasništvo tog kluba, pokazuju podaci do kojih je došao „Dan”. Kao osnivači FK Bokelj, sa pojedinačno najvećim ulozima, Suđić, Aprcović i Kašćelan, stekli su pravo da upravljaju imovinom kluba.
Nova vlast u Kotoru je utvrdila da je odlukom Sportsko-rekreacionog centra Kotor 90-ih godina prošlog vijeka na FK Bokelj prenijeto pravo korišćenja oko 19.000 kvadrata zemljišta, na katastarskoj parceli 244 u KO Škaljari jedan, gdje se nalazi stadion ovog kluba. Kotorska administracija smatra da je ovakav način prenosa prava nezakonit jer se ne radi o ugovoru niti drugom pravnom poslu, već o odluci organa koja ne može predstavljati pravni osnov za prenos prava i knjiženje u Upravi za nekretnine.
Odmah nakon formiranja nove uprave i smjene DPS-a u februaru ove godine, Sekretarijat za imovinsko-pravne poslove pokrenuo je postupak da kod Uprave za nekretnine ospori upis prava korišćenja na FK Bokelj i parcelu od oko 19.000 kvadrata vrati Opštini.
Prilikom transformacije kluba, konkretno 28. septembra 2013. godine, izborna skupština FK Bokelj donijela je odluku o spisku i broju osnivača kluba sa pojedinačnim ulozima. Bivši potpredsjednik opštine iz reda DPS-a Jovo Suđić postao je pojedinačno najveći osnivač, sa 20 odsto učešća u klubu. Sadašnji čelnik OO DPS Kotor Željko Aprcović, i bivši šef tog odbora Borislav Kašćelan imaju po 15 odsto učešća u tom klubu. Kao osnivači kluba, oni su praktično mogli da upravljaju vrijednom imovinom, koju je katastar upisao kao vlasništvo kotorskog fudbalskog kluba.
Na parceli koja je predata klubu već su sagrađeni neki manji objekti, ali hotelski biznis još nije zaživio. Planska dokumentacija definiše ovaj prostor kao zonu za izgradnju turističkih sadržaja, pa nova opštinska vlast vjeruje da je postojao plan da se ovaj prostor iskoristi za izgradnju značajnih turističkih objekata, na način što bi se zemljište praktično besplatno obezbijedilo za pokretanje radova.
Prema generalnom urbanističkom planu (GUP) za Škaljare, postoji potencijal za kupališni i nautički turizam, što je identifikovano i razrađeno kroz prostorni plan morskog dobra.
Prema GUP-u, širok je spektar ostalih turističkih sadržaja, koji se, kao prateći, mogu naći i na prostoru Škaljara.
– Potencijal treba tražiti prvenstveno u prirodnim resursima, naročito u gornjim djelovima obuhvata, gdje se nalaze lokacije sa izvanrednim vizurama ka moru i starom gradu. Ove potencijale bi trebalo iskoristiti prvenstveno u svrhu formiranja vidikovaca, šetališnih staza, ugostiteljskih objekata, luksuznih renta vila, hotela i slično – navodi se u tekstu GUP-a Škaljari, koji je donijet 2007. godine.
Interesantno je da je postupak upisa vlasništva pred Upravom za nekretnine bio prekinut 2014. godine zbog navodnog postojanja prethodnog pitanja koje treba raspraviti pred Osnovim sudom u Kotoru. To pitanje je predlog za izdavanje privremene mjere i postupka koji je navodno u procesu od 2006. godine, jer ga je tada Opština preko sekretarijata predala sudu.
Procedura je podrazmijevala da vlasništvo može biti upisano nakon što se okonča postupak po predlogu Opštine. Sud je 2014. godine donio rješenje kojim odbacuje predlog Opštine kao neutemeljen, jer je po predlogu za izvršenje koji je bio osnov za prekid postupka pred Upravom za nekretnine riješeno još 30. juna 2008. godine. Dakle, šest godina nakon što je okončan sudski postupak pred Upravom za nekretnine prekida se postupak za dokazivanje nezakonitosti upisa imovine na FK Bokelj, zbog navodnog trajanja postupka pred sudom. To je jasan pokazatelj da je kotorska opština sumnjivim transkacijama ostala bez milionske imovine.
Nakon što je od Osnovnog suda u Kotoru dobila pomenuto rješenje, kotorska opština je preko sekretarijata, 28. jula ove godine, Upravi za nekretnine podnijela zahtjev za nastavak postupka u kojem planira da ospori pravo upisa FK Bokelj u vezi sa ovom vrijednom imovinom.
Opština Kotor, kako poručuju iz lokalne samouprave, iscrpiće sva pravna sredstva kako bi zemljište vratila u svoju imovinu.
Iz katastraskog lista nepokretnosti 751 KO Škaljari jedan može se vidjeti da je zemljište dato u vlasništvo FK Bokelj, a da imaju određene objekte u svom vlasništvu.
Sredinom februara, funkcioner Demokarata Vladimir Jokić postao je novi predsjednik opštine Kotor. Prije toga su opozicioni subjekti, koji su dobili većinu na lokalnim izborima u oktobru prošle godine, formirali skupštinsku većinu. Nakon izbora, Jokić je poručio da će preispitati sve sumnjive poslove ranije lokalne administracije, i da će učiniti sve da se ispita nezakonito bogaćenje kotorskih funkcionera.
(Dan)
wonderful publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!