HRA: Crna Gora nazadovala u slobodi izražavanja, zabrani torture, zlostavljanju i napadima na novinare

Iz Akcije za ljudska prava (HRA) smatraju da Crna Gora nije napravila pomak u poštovanju ljudskih prava, dok je u odnosu na samostalnost tužilaštva, slobodu izražavanja, zabranu torture, zlostavljanja i napada na novinare pokazala nazadovanje.
Iz te nevladine organizacije (NVO) naveli su da je ovogodišnja tema
Iz HRA su povodom Međunarodnog dana ljudskih prava Ujedinjenih nacija (UN), koji se sjutra obilježava širom svijeta, “Svi smo ljudi, svi smo jednaki” pozvali na “prepoznavanje ljudskosti koja spaja, a koja podrazumijeva uvažavanje različitosti među ljudima“.
„Crna Gora dočekuje Međunarodni dan ljudskih prava bez pomaka u poštovanju ljudskih prava, dok je u odnosu na samostalnost državnog tužilaštva, slobodu izražavanja, zabranu torture, zlostavljanja i napada na novinare pokazala i nazadovanje“, kaže se u saopštenju.
Ovu godinu, dodaju, obilježila je blokada izbora ljudi na čelnim pozicijama u pravosuđu.
Iz HRA su podsjetili da su vršioci dužnosti na pozicijama vrhovnog državnog tužioca, predsjednika Vrhovnog suda, sedam drugih sudova i uglednih pravnika u Sudskom savjetu.
“Ustavni sud je u blokadi jer radi sa pet od sedam sudija, a njegov predsjednik odbija da prihvati da je sudiji morala prestati funkcija ispunjenjem uslova za starosnu penziju”, kaže se u saopštenju.
Tužilački savjet (TS) nije konstituisan i da, kako su rekli, nema ko više ni da konstatuje da je znatnom broju državnih tužilaca morala prestati funkcija zbog ispunjenja uslova za odlazak u penziju.
Nedostaje dvije trećine sudija Vrhovnog suda, pa ne mogu da se izaberu ni predsjednik Vrhovnog suda, ni član Sudskog savjeta iz reda sudija, ni član Komisije za Etički kodeks sudija.
Nadležni poslanici, smatraju u HRA, moraju da preuzmu odgovornost za vladavinu prava i obezbijede redovno funkcionisanje pravosuđa bez koga nema zaštite ljudskih prava.