INTERESANTNA IDEJA Roditelji će plaćati ako djeca bježe sa časova!

Roditelji čija djeca beže sa časova trebalo bi da plaćaju novčanu kaznu zbog toga, predlažio je novi ministar prosvjete u Srbiji Mladen Šarčević.
On je svoj revolucionarni predlog potkrepio potrebom za većom odgovornošću roditelja i obrazovanju mladih i naveo primjere iz svijeta gdje se za 20 neopravdanih časova plaća čak 1.500 eura.
Prosvjetni stručnjaci uglavnom su saglasni s ovim predlogom i napominju da se u Srbiji svake godine napravi oko četiri miliona neopravdanih časova, što je veoma zabrinjavajuće.
Baš zbog te cifre, ministar je zatražio da roditelji imaju daleko aktivniju ulogu u usmjeravanju djece ka školi.
– Od Ministarstva za rad zatražićuda se postavi pitanje o odgovornosti porodiva učenika koji bježe sa časova. U svijetu se za to zna cijena – 20 izostanaka jednako 1.500 eura, pa vi vidite kako će da se smanji izostajanje – objasnio je Šarčević.
Predsjednik Foruma srednjih stručnih škola (FSSŠ) Milorad Antić podržava predlog jer smatra da đaci u Srbiji imaju preveliki broj izostanaka, pošto svaki učenik u prosjeku napravi 81 izostanak, što zbnači da iz škole odsustvuje 15 radnih dana.
– Izostanke najviše biljleže đaci trogodišnji i četvorogodišnjih škola mašinskog, građevinskog i tekstilnog smjera. Situacija je vrlo ozbiljna i zato podržavam predlogministra prosvjete da se novčano kazne roditelji čija djeca prave izostanke. Takođem trebalo bi uvesti novčane kazne za sve roditelje čija djeca viču, maltretiraju i psuju nastavnike, a takvih je mnogo – kaže Antić.
S druge strane, počasna predsednica Forume beogradskih osnovnih škola (FBOŠ) Radmila Dodić smatra da je predlov nepromišljen i da mu nije mesto u prosvetnom sistemu.
– Vjerujem da “Udaranje” po roditeljskom novčaniku nije riješenje. Uostalom, najviše izostanaka prave bahata djeca čiji roditelji će učiniti sve da ih spasu kazne i opravdaju njihovo ponašanje. Platiće kaznu, a njihova djeca će nastaviti po starom. Sa djecom koja bježe sa časova trebalo bid a razgovaraju profesori, pedagovzi, psiholozi i entri za socijalni rad i da u saradnji sa roditeljima zajedno pronađu rešenje za ovaj problem – smatra Dodićeva – prenosi Alo.rs.
Šta mislite o sličnom zakonu u Crnoj Gori?