Intezivirati aktivnosti na jačanju mehanizama prevencije koruptivnih radnji

Održana je treća sjednica Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, na kojoj su razmatrani ključni izazovi u borbi protiv korupcije, dosadašnji rezultati, kao i planovi za unapređenje mehanizama prevencije i sankcionisanja koruptivnih aktivnosti. Dogovoreno je da će se u narednom periodu intenzivirati aktivnosti na jačanju mehanizama prevencije, kontrole i sankcionisanja koruptivnih radnji, kako bi se dodatno unaprijedio institucionalni okvir i osigurala efikasnija primjena antikorupcijskih mjera
Članovi Savjeta, kako je navedeno, diskutovali su o prioritetnim mjerama koje mogu doprinijeti jačanju institucionalnog odgovora na korupciju, s posebnim naglaskom na unapređenje transparentnosti rada institucija, jačanje mehanizama nadzora i efikasniju saradnju sa domaćim i međunarodnim partnerima.
Takođe, dodaje se da su analizirani postojeći zakonski okviri i identifikovane oblasti u kojima je potrebno dodatno unapređenje regulative i institucionalnih kapaciteta.
“Posebna pažnja posvećena je potrebi za izradom normativnog okvira koji bi omogućio sistemsku kontrolu životnog stila, prihoda i imovine inspektora, kako bi se osigurala njihova profesionalna i etička odgovornost, ali i pročistile institucije od koruptuvnih naslaga. Ovaj okvir doprinio bi jačanju povjerenja javnosti u rad nadzornih organa i dodatno smanjio prostor za potencijalne zloupotrebe”, navedeno je u saopštenju za medije.
Na sjednici je takođe razmatrana dinamika uključivanja u Istanbulski akcioni plan, međunarodni mehanizam za jačanje antikorupcijskih politika, koji podrazumijeva produbljeno skeniranje sistema, razmjenu najboljih praksi i unapređenje regulatornog okvira u skladu sa međunarodnim standardima, čime šaljemo poruku o vlastitoj spremnosti i otvorenosti.
Dodaje se da su članovi Savjeta naglasili važnost ovog procesa za dalju izgradnju otpornosti institucija na korupciju i jačanje saradnje sa međunarodnim partnerima.
Navodi se da je jedna od ključnih tema bilo i sprovođenje preporuka Grupe država protiv korupcije (GRECO), uz dogovor da se kroz Akcioni plan definišu konkretni koraci za njihovu implementaciju.
“Ovaj proces ima poseban značaj za harmonizaciju domaćeg pravnog okvira sa evropskim standardima i unapređenje integriteta u javnom sektoru”, pojasnili su iz Savjeta.
Takođe su definisani zaključi, preporuke i pravci u vezi propisivanja antikorupcijskih uslova, ograničenja i provjera za lica na najvišim funkcijama izvršne vlasti, u skladu sa preporukama GRECO, a u cilju jačanja integriteta i eliminisanja prostora da lica koja su se ogriješila o antikorupcijske propise ikad više dođu na te pozicije. Time, kako su pojasnili, pokazujemo snažnu reformsku volju da se eliminišu svi oblici korupcije i zloupotreba.
Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije istakao je važnost dosljedne primjene Strategije za borbu protiv korupcije i pratećeg Akcionog plana, uz kontinuirano praćenje njihove realizacije, koja je već značajnoj mjeri krenula.
“Dogovoreno je da će se u narednom periodu intenzivirati aktivnosti na jačanju mehanizama prevencije, kontrole i sankcionisanja koruptivnih radnji, kako bi se dodatno unaprijedio institucionalni okvir i osigurala efikasnija primjena antikorupcijskih mjera”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da će Savjet nastaviti da prati sprovođenje ovih i drugih inicijativa s ciljem jačanja integriteta, odgovornosti i vladavine prava, te će nastaviti da djeluje kao ključni forum za koordinaciju aktivnosti u ovoj oblasti, pored ostalog i organizivanjem tematskih sjednica o oblastima u kojima su najizraženiji rizici od korupcije, radi utvrđivanja metoda za konkretnu borbu.