Nedovoljno razvijena ekološka svijest prepreka zelenim politikama

Ne možemo očekivati da građani razvijaju ekološku svijest i osjećaj odgovornosti prema prostoru i prirodi, ako istovremeno vide da oni koji donose odluke svojim postupcima šalju potpuno suprotnu poruku. zaključeno je na panelu pod nazivom „Da li politički lideri razumiju zelene politike?“ koji je sinoć Građanska alijansa održala u Ulcinju.
Govornici na panelu bili su Genci Nimanbegu, predsjednik Opštine Ulcinj, Draško Boljević, direktor EKO-fonda – Fonda za zaštitu životne sredine Crne Gore i Milan Radović, programski direktor Građanske alijanse.
Genci Nimanbegu, predsjednik Opštine Ulcinj, komentarišući pitanje da li slučaj Velike plaže u praksi pokazuje da javni interes i zeleni standardi bivaju nadjačani poslovnim interesima krupnog kapitala, istakao je da niti premijer niti skupštinska većina nisu uvažili njihovo mišljenje i da je to jedna od najlošijih odluka koju pamti od svog ulaska u Parlament.
Posebno ga zabrinjava što je, kako navodi, interes strane kompanije stavljen ispred interesa crnogorskih građana.
“Mislim da je to jedna odluka koja samo pokazuje da, umjesto da kao društvo sazrimo, u ovih zadnjih desetak godina, došlo je do kulminacije populizma i partijskih interesa, a možda i nekih skrivenih interesa”, kazao je on.
On je izrazio nadu da će nepotpisivanje zakona od strane predsjednika Milatovića i mišljenje Evropske komisije uticati na na stav poslanika u drugom krugu glasanja.
Na pitanje da li je istina da su neprijatni tonovi i uvredljive riječi obilježile sastanke sa premijerom, Nimanbegu odgovorio je potvrdno dodajući da premijer očigledno nije dobro shvatio svoju ulogu i odgovornost koju sa sobom nosi pozicija predsjednika Vlade.
Kada je riječ o Solani, Nimanbegu je najavio osnivanje mehanizma upravljanja i dodao da iako žele partnerstvo sa državom, još nijesu blizu sporazuma. Pored ovog istakao je značaj zaštite jedinstvenog sliva Bojane jer je to područje u funkciji čovjeka a ne samo turizma.
Upitan kako veliki projekti utiču na sistem odlaganja otpada, Draško Boljević, direktor EKO-fonda – Fonda za zaštitu životne sredine Crne Gore kazao je da polazi od pretpostavke da dolaze ekološki otriježnjeni investitori. Nameće se pitanje da li smo mi kao država spremni da ga realizujemo na način na koji je to propisano zakonskim i podzakonskim aktima.
Boljević je dodao da je već sada na dnevnom nivou po građaninu podignut kontigent otpada koji proizvodimo a da on raste iz godine u godinu, posebno dolaskom turista tokom sezone.
Komentarišući pitanje divljih deponija Boljević je naglasio da se EKO-fond bavi sanacijom divljih deponija te da postoje lokacije koje se nalaze u državnom planu ali ih nema u lokalnom i obratno. On je najavio da ih u budućnosti čeka stvaranje sistema koji bi omogućio da predmet sanacije budu samo lokacije koje se nalaze u oba plana.
“Što se tiče otpada, država ubira nula eura prihoda po osnovu otpada, poenta je da se što prije donese set podzakonskih akata, da se horizontalno uskladi regulativa sa ostalim zakonima i da Crna Gora ubira prihode od otpada. Tek tada možemo da pričamo o ostvarenju nekih ciljeva”, zaključio je Boljević.
Komentarišući aktuelno pitanje Velike plaže, Milan Radović, programski direktor Građanske alijanse, kazao je da se na tom primjeru uočava niz nepravilnosti s obzirom na to da cjelokupan proces nije bio transparentan i nije uključivao stručnu javnost, kao i uvažavanje mišljenja relevantnih agencija.
Već trideset godina u našem parlamentu svjedočimo tome da je interes političkih partija gotovo bez izuzetka ispred javnog interesa, dodao je on.
“Ne mogu da se sjetim nijednog slučaja u kojem je neki poslanik glasao suprotno interesima svoje partije, čak i kada bi to značilo zaštitu javnog dobra“, zaključio je Radović.