KOLIKO PLAĆAMO SAMO ZA PRANJE I POLIRANJE: Skoro 3 miliona da bi službena auta bila čista i mirišljava

Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore raspisao je prije četiri dana javnu nabavku za pranje i poliranje vozila koje koristi ova služba.
Predviđena sredstva za pranje i poliranje automobila Generalnog sekretarijata Vlade za 12 mjeseci su nešto manje od 15.000 eura, preciznije 12.000 bez PDV-a ili ukupno 14.520 eura.
U javnom pozivu se navodi da se traže usluge spolješnjeg pranja službenih vozila sa mazanjem guma zaštitnom kremom, unutrašnjeg pranja sa mazanjem plastičnih djelova zaštitnom kremom, pranje motora, dubinsko unutrašnje pranje i usisavanje, poliranje farova i poliranje cijelog vozila.
U javnom pozivu nema podatka za koliko automobila se traži usluga pranja i poliranja, ali prema spisku ažuririanom decembra prošle godine, zaposleni u Generalnom sekretarijatu imaju na raspolaganju 25 automobila. Kada se ukupan iznos predviđen za njihovo pranje i poliranje podijeli sa brojem vozila dobija se iznos od oko 600 eura po vozilu godišnje, samo za pranje i poliranje.
Ukoliko se ovaj iznos uzme kao prosjek za ovu uslugu i pomnoži sa ukupnim brojem službenih vozila u Crnoj Gori, od oko 4.600, dobiija se frapantna cifra od oko 2,8 miliona eura godišnje samo za pranje i poliranje službenih auta.
Crna Gora neslavni rekorder bez volje da “siđe s trona”
Prema dostupnim podacima, crnogorskim funkcionerima i službenicima su na raspolaganju 4.573 vozila u svojini Crne Gore.
Prema ovim podacima, Crna Gora je apsolutni regionalni i evropski rekorder po broju službenih automobila u odnosu na broj stanovnika jer po jedno dolazi na svakih 140 stanovnika!
Koliko tačno crnogorske građane košta ljubav funkcionera i državnih službenika prema službenim automobilima, vjerovatno nikada nećemo precizno znati. Lista troškova koji idu za službena auta je podugačka – registrovanje i osiguranje, gorivo, održavanje i popravke, pranje i poliranje, plate vozača i plaćanje parkinga…
Kada se svemu tome doda da se veliki broj službenih vozila koristi i u privatne svrhe, za odlazak na plažu, u trgovinu, na odmore, nerijetko i van države, da se putni nalozi i pređeni “službeni” kilometri nerijetko “pumpaju” kako bi se izvlačio keš, cifre su ogromne.
Crnogorske građane je svojevremeno šokirala informacija da su, samo za kupovinu i postavljanje garniture zimskih guma za dva blindirana majbaha, platili skoro 29.000 eura.
Iako su predstavnici “nove većine” od 30. avgusta obećavali da će se domaćinski odnositi prema novcu građana, da će, između ostalog, smanjiti broj službenih vozila, da će prodati dva super luksuzna majbaha, ništa od toga se nije dogodilo.
Nova crnogorska politička elita za više od dvije i po godine na vlasti nije pokazala volju, a još manje namjeru da se odrekne privilegija koje su ranije žestoko kritikovali. Ne samo da nije smanjen državni vozni park, i troškovi koje on pravi a koje plaćaju građani, nego se nije stalo na put ni zlouptrebama ovih automobila u privatne svrhe.
Dva “majbaha” koje su građani platili milion eura, i dalje su kod nas – jedan još uvijek koristi odlazeći predsjednik Milo Đukanović, a drugi je ustupljen MUP-u za posjete stranih visokih zvaničnika.
Ljubav ka luksuznim vozilima dijele i regionalni političari, a u državama bivše Jugoslavije takođe ne postoji precizna evidencija ovih vozila.
Prema evidenciji BIRN-a, u BIH ima 3.548 službenih automobila, a prema nezvaničnim podacima za funkcionerske potrebe u Srbiji se trenutno vozi 6.244 službena automobila
Tako jedan službeni automobil dolazi na oko hiljadu stanovnika u BiH i Srbiji, što znači da Crna Gora ima čak sedam puta više službenih auta po glavi stanovnika, neko ove susjedne države.
Danska 20 automobila u cijeloj Vladi, Švedska – nijedan
A kako stvari stoje u demokratskim državama Evrope?
Slovenija za štićene osobe na raspolaganju ima pet automobila, za ostale vladine zvaničnike na raspolaganju je 15 službenih vozila.
Danska s više od pet miliona stanovnika i 20 ministarstava ima tačno – 20 automobila.
Danski premijer je prije nekoliko godina francuskog predsjednika Emanuela Makrona dočekao na biciklu.
Švedska nema nijedan službeni automobil. “Za prevoz ministara odgovorna je švedska sigurnosna služba, “odgovorili su na upit RTL-a.
Tamošnji visoki državni funkcioneri idu do posla biciklom ili pješke. Ne pada im na pamet da kroz Stokholm protutnje u blindiranom vozilu najčešće pod pratnjom još nekoliko jednako bijesnih automobila, iako sigurno imaju novca mnogo više nego nego balkanske države.
Federalno ministarstvo unutarnjih poslova Njemačke ima 26 vozila, uključujući devet električnih i hibridnih.
Kancelarija predsjednika litavske Vlade unajmljuje tri BMW-a i jednu Toyotu Corollu.
U Rumuniji, koja ima skoro 25 miliona stanovnika, Kancelarija predsjednika, potpredsjednika i Glavni sekretarijat Vlade koristi 17 automobila.
V.M.