Kupili softver, još bez provjera plagijata

Softver na Univerzitetu Crne Gore, koji je kupljen prošle godine, tek treba da počne da provjerava originalnost budućih doktorskih i naučnih radova.
Plagijat predstavlja krivično djelo i koliko je javnosti poznato, u Crnoj Gori su sudovi presudili samo u slučaju Babović i Rastoder da se radilo o prepisivanju tuđeg rada.
Osim sankcionisanja neophodno je podizati svijest građana, a prvenstveno akademske zajednice, da je plagiranje neprihvatljivo smatraju u Centru za gradjansko obrazovanje.
Uz pomoć savremenih tehnologija i minimalno poznavanje on-line vještina za čas posla se može napraviti magistarski, doktorski ili diplomski rad. Ali, da li možemo takve radove prihvatati kao kredibilne ili je u stvari riječ o plagjatima?
“Ukoliko uzmete rad iz Kine i male jezičke promjene, čak ni softver neće prepoznati da se radi o plagijatu. Mogućnosti su neograničene, ali mora se uticati na svijest ljudi da to ne smiju raditi”, navodi Mira Popović iz Centra za građansko obrazovanje.
Iako na Univerzitetu Crne Gore već godinu postoji softver koji bi trebalo da provjerava originalnost magistarskih i doktorskih radova tek nedavno je odlučeno kako će se koristiti.
“Svi radovi koji se ubuduće budu objavljivali u okviru naših publikacija, provjeravaće se. Nije ideja da svaki radi koji je dosad urađen na UCG provjeravamo”, naveo je Miranović.
Svako korišćenje i zloupotrebljavanje autorskih prava je krivično djelo sankcionisano krivičnim zakonom.
“Autori mogu ostvariti zaštitu autorskog prava u sudskom postupku, dakle pred nadležnim sudskim organima, a Zavod u tom dijelu nema nikakvih ingerencija. Sudovi onda u sudskom postupku razmatraju da li je došlo do povrede autorskog, ako jeste, o kojoj vrsti povrede je riječ i izriču sankciju koja je vrlo rigorozna i kreće se od godinu do četiri godine”, saopštila je Javnom servisu direktorica Zavoda za intelektualnu svojinu Valentina Radulović.
Stari radovi neće biti provjeravani softverom na Univerzitetu Crne Gore, ali su, kaže Miranović, spremni da naprave ustupak u pojedinim slučajevima.
“Ako postoji neka sumnja, nagovještaj, da je možda kod nekog rada bio plagijat, ne vidim razloga, jer je to u interesu UCG i samog kandidata o kome se radi, da se ta stvar raščisti”, kazao je Miranović.
Crna Gora je jedina zemlja u kojoj je plagijat kao takav kriminalizovan posljednjim izmjenama i dopunama krivičnog zakonika. Ali, da bi se ovo pitanje rješavalo neophodno je da sama akademska zajednica zauzme drugačiji pristup a posebno kad je riječ o navodima za plagiranje onih koji su predavači na Univerzitetu. Na to upozorava upravo i istraživanje CGO-a, po kojem se najveći stepen korupcije percipira prilikom zapošljavanja ili biranja u akademsko zvanje.
RTCG