Lažnom inženjeru iz Podgorice šest mjeseci robije

Lažni saobraćajni inženjer iz Podgorice, koji je 2021. godine kupio falsifikovanu diplomu Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu za 2.500 eura, kažnjen je nedavno sa šest mjeseci zatvora.
Prvostepenom presudom Osnovnog suda u Podgorici, Lj. S. osuđen je na šest mjeseci zatvora zbog krivičnog djela falsifikovanje isprave. Sud je izrekao i mjeru bezbjednosti oduzimanja predmeta – ovjerene kopije falsifikovane diplome o stečenom visokom obrazovanju i njena dva dodatka.
Za krivično djelo falsifikovanje isprave predviđene su zatvorske kazne od tri mjeseca do pet godina, ali su sudovi do sada uglavnom izricali uslovne osude.
Prema nezvaničnim saznanjima, sudija podgoričkog Osnovnog suda Borko Lončar odbio je predlog branioca da okrivljenog što blaže kazni jer se na taj način, pored ostalog, ne bi postigla generalna prevencija i izrazila društvena osuda za falsifikovanje diploma. Navodno, u presudi je naveo i da se sticanje fakultetskih zvanja na protivzakonit način mora strože sankcionisati kako bi se zaštitio obrazovni sistem koji je jedan od najvažnijih stubova svakog društva.
Kod žene iz Kovina diploma 2.500 eura
Osnovno državno tužilaštvo krajem prošle godine podnijelo je optužni predlog protiv Lj. S. iz Podgorice koji je u decembru 2021. godine kupio lažnu diplomu Fakulteta tehničkih nauka predao Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija radi nostrifikacije.
On je, tvrde nezvanični izvori “Vijesti”, tužiocu priznao krivično djelo koje mu se stavlja na teret i ispričao da je tokom boravka u Srbiji saznao da se ženska osoba koja živi u Kovinu bavi izradom diploma o završenoj visokoj stručnoj spremi. Tvrdio je da mu je ta ženska osoba rekla da posao radi legalno i da više osoba kojima je ona izradila diplome rade u državnim organima Crne Gore.
Lj.S. je tužiocu ispričao da je trebalo da uplati 2.500 eura, što je on i učinio, pa je nakon povratka u Crnu Goru poslao polovinu novca, a ostatak po završenom poslu. Navodno, osoba iz Kovina mu je kazala da je iznos od 1.250 eura potreban kako bi platila ljude sa kojima radi na falsifikovanju diploma, te garantovala da diplomu može nostrifikovati 100 odsto.
U lažnoj diplomi navedeno je da je Lj. S. upisan školske 2015/2016 godine, a 22.01.2021. godine završio osnovne akademske studije prvog stepena na studijskom programu saobraćaj i transport obima 240 bodova ESPB, sa prosječnom ocjenom 8,56. Kopiju tog falsifikata ovjerio je u Sekretarijatu za lokalnu samoupravu Glavnog grada.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija odbilo je zahtjev za priznavanje obrazovne isprave, jer je provjerom kod Fakulteta tehničkih nauka utvrđeno da diploma nije vjerodostojna, odnosno izdata od te obrazovne institucije.
U aprilu osam krivičnih prijava
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija uputilo je nedavno uputili inicijativu Ministarstvu pravde da Krivičnim zakonikom prepozna novo krivično djelo – “kupovina i korišćenje lažne diplome”.
Samo u prošloj godini, resor Anđele Jakšić-Stojanović podnio je 38 krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave svih nivoa obrazovanja. Godinu ranije, to Ministarstvo podnijelo je ukupno takvih 28 prijava i jednu zbog sumnje u falsifikat rješenja o priznavanju.
Uprkos tim aktivnostima, građani i dalje podnose zahtjeve za nostrifikaciju lažnih diploma, pa je tako Ministarstvo samo u aprilu podnijelo krivične prijave protiv osam osoba – E.E, F.L, G.H.C, S.A, A.K, A.S, H.D i B.K.
Iz Ministarstva je prije dvadesetak dana saopšteno da borba protiv zloupotrebe obrazovnih isprava ne smije ostati slovo na papiru. Kazali su da je Međuresorska radna grupa predložila da se u Krivični zakonik Crne Gore uvede novo krivično djelo – kupovina i korišćenje obrazovne isprave u pravnom prometu. Ta radna grupa formirana je sa zadatkom da predloži najbolji model provjere inostranih diploma izdatih na obrazovnim ustanovama u regionu.
“Radna grupa je do sada izvršila prikupljanje određenih podataka na osnovu kojih će se uraditi detaljna analiza. Podaci su skupljani prvenstveno u javnom sektoru, a tiču se broja zaposlenih sa kvalifikacijom visokog obrazovanja, na kojim ustanovama su stečene (privatnim ili javnim), da li su obrazovne isprave stečene u Crnoj Gori, regionu ili inostranstvu gdje nije naše govorno područje… Nakon analize sačinjene na osnovu traženih i dostavljenih podataka, izaći ćemo sa konkretnim modalitetima koje ćemo predložiti Ministarstvu i Vladi za postupanja u budućem periodu. Radna grupa je u fokus analize stavila i međunarodnu saradnju – komunikaciju sa ustanovama koje se nalaze u zemljama regiona, radi boljeg i objektivnijeg dobijanja neophodnih informacija koje nam mogu poslužili za dalji rad”, pojasnili su iz resora Anđele Jakšić Stojanović krajem prošle godine.
Iz Ministarstva je nedavno saopšteno “Vijestima” i da neće priznati nijednu diplomu privatne Srednje škole “Tutin” u Tutinu koja je stečena od 2019. godine, kada je toj ustanovi zabranjen rad zbog nezakonitosti. Riječ je o više od 60 diploma. Iz tog resora ocijenili su da treba razmisliti i o strožim kaznama za krivično djelo falsifikovanje isprave.
(Vijesti)