Mađarska će ratifikovati Protokol 13.juna

Nacionalni koordinator za NATO Vesko Garčević kaže da će prema najavama 13.juna to učiniti i mađarski parlament.
“Mislimo da će se proces nastaviti brzo, i kao što je očekivano zemlje regiona su prve koje ratifikuju Protokol, a poslije će to učiniti i ostali, kao što je na primjer Poljska”, rekao je Garčević.
On kaže da ne očekuje odugovlačenje, ali ne može reći koja će zemlja posljednja ratifikovati Protokol.
“One sve to rade na osnovu svojih unutrašnjih procedura. Mi iz prakse od ranije možemo da znamo koje zemlje inače imaju komplikovanu unutrašnju proceduru kao što je na primjer Belgija i Holandija pa možemo očekivati da kod njih to traje malo duže. Ali naglašavam da to nema nikakve veze sa političkim stavom, ovo je isključvio zbog procedura”, objasnio je Garčević.
Kako je dodao, proces bi trebalo da traje godinu.
“Očekujemo da iduće godine Crna Gora postane punopravna članica. Mi učestvujemo u radu NATO-a, u pripremnim sastancima, mi smo zapravo tamo, sjedimo za istim stolom, pa je proces ratifikacije samo pečat na ono što već postoji”, zaključio je Garčević.