MEDOJEVIĆ: U lancu šverca kokaina svi znaju šta rade i zbog čega, niko nije naivan i nevin - Volim Podgoricu

MEDOJEVIĆ: U lancu šverca kokaina svi znaju šta rade i zbog čega, niko nije naivan i nevin

Predsjednik Pokreta za promjene i jedan od lidera DF-a, Nebojša Medojević je kazao da šverc kokaina preko Crne Gore je “posao” koji je DPS korumpirana i kriminalizovana država počela da radi “tajno, ali organizovano” negdje početkom 2000-tih.

Njegovo saopštenje prenosimo u cjelosti:

Šverc kokaina preko Crne Gore je “posao” koji je DPS korumpirana i kriminalizovana država počela da radi “tajno, ali organizovano” negdje početkom 2000-tih. DPS švercerski kartel je već bio uspostavio čvrste veze sa italijanskim mafijaškim organizacijama oko šverca cigareta i šverc droge (uglavnom kokaina) je bio logičan slijed događaja.

Posebno odabrani djelovi ANB-a, policije, carine, tužioci, sudije, špediteri, carinici, bankari, advokati, paravan firme, kuriri, pomorci, kapetani čvrsto su uvezani u narko-kartel koji je bio pod zaštitom DPS režima i nedodirljiv za pravni sistem Crne Gore.

Tržište kokaina u Evropi neprekidno raste. Vrijednost potrošenog kokaina u Evropi u 2020. bila je preko 10 milijardi evra. Potražnja neprekidno raste pa se procjenjuje da je 2,3 miliona mladih iz EU (15-34 godine) konzumiralo kokain u prošloj godini. Cijena 1 grama kokaina, u zavisnosti od čistoće i standarda građana, dostiže i 150 evra.

Zbog niskog rizika od zaplijene i visoke sigurnosti koje je DPS režim omogućavao, crnogorski državni kartel je brzo osvajao tržište i količine koje su prolazile preko Crne Gore su se mjerile desetinama, vjerovatno i stotinama tona. Ukupna godišnja proizvodnja kokaina u Kolimbiji, Boliviji i Peruu (koji čine preko 90%) se procjenjuje na preko 2000 tona. Prema podacima najvećih bezbjednosnih agencija svijeta crnogorski narko kartel spada u 5 najvećih snadbjevača tržišta EU kokainom.

To znači da su razvijeni veoma dobri i povjerljivi odnosi sa najvećim mafijama Evrope koji su distribuirali kokain po svojim državama.

Važno je napomenuti, da u ovom složenom i rizičnom poslu, niko u lancu distribucije nije naivan ni nevin. Od proizvođača do ulicnih dilera, svi su veoma dobro upoznati sa onim čime se bave, svjesno pruzimaju rizik, garantuju svojim životom lojalnost i uzimaju veliki novac. Sudovi u zemljama EU su već utvrdili taj princip kao praksu. Priča o tome kako neko nije znao da mu je u pošiljci banana kokain se ne prihvata na sudovima. Čak i ako vam neko, zaista gurne u džep kesicu sa 1 gramom kokaina, imaćete puno problema da to dokažete na sudu.

Pošiljke se ugovaraju veoma pažljivo sa provjerenim proizvođačima u Latinskoj Americi. Roba mora da se plati proizvođaču prilikom preuzimanja robe. Uglavnom u kešu, a neki karteli (FARC, ZETA, SINALOA…) prihvataju i plaćanje u oružju i vojnoj opremi jer su u stalnim ratovima sa regularni
vojskama, bezbjednosnim snagama ili između sebe.

Imajući u vidu da je američka DEA razvila veoma razgranatu mrežu svojih agenata po lokacijama sumnjivim za ukrcavanje robe na prekookeanske brodove, narko-karteli za ukrcaj i prevoz koriste najodanije i provjerene ljude i mehanizme. Ukrcaj i iskrcaj rove su najosjetljivije tačke i stalno se provjeravaju i mijenjaju ljudi, lokacije, metode ukrcaja i iskrcaja, brodovi, posade, agencije, špediteri.

Crnogorski narko-kartel je bio slavan po veoma malom broju zapljena i po pouzdanosti nabavke kokaina. Kao i po velikoj čistoći.

Imajući u vidu da se radi o rizičnoj robi, koja je pod nadzorom DEA i drugih velikih bezbjednosnih agencija, da je fokus istrage prekookeanski brodski prevoz i robe iz Južne Amerike, kokain se ne smije skladištiti na istom mjestu dugo vremena. Brzo se rasparčava i dostavlja krajnjim kupcima – narko-kartelima u zemljama EU i Velikoj Britaniji.

Kako je rejting crnogorskog državnog narko-kartela rastao na globalnom narko tržištu, to je i pažnja DEA bila sve veća, što je rezultiralo i velikim zaplijenama. Crnogorski pomorci, crnogorske kompanije, luke, diplomate su postale predmet međunarodnih istraga.

Velike međunarodne bezbjednosne službe, već decenijama svoja saznanja o pošiljakama droge preko Crne Gore ne dostavljaju kompromitovanim djelovima crnogorskog bezbjednosnog sistema i tužilaštvu, zbog rizika curenja informacija prema narko-kartelima.

Poznato je da je u diolomatskoj pošti, sa pečatom države Crne Gore kod diplomate Crne Gore u Minhenu pronađeno više stotina kilograma kokaina. Čak je vojni brod NATO “Jadran” korišćen za šverc kokaina.

Svaki pojedinac u ovom složenom lancu je svjestan da čini krivično djelo i da može biti uhapšen i dobiti višegodišnju robiju. Svaki pojedinac životom garantuje da će roba netaknuta biti proslijeđena sledećem pojedincu u lancu. Drukanje, krađa dijela robe, oštećenje robe, greške se skupo plaćaju. Najčešće životom.

Specifičnost ove zaplijene 500 kg kokaina u kontejneru sa banama DPS režimske kompanije VOLI je u tome da se radilo o rutinskoj kontroli tereta koji dolazi iz rizičnih zemalja i koji Carina radi u skladu sa svojim pravilima o procjeni rizika pošiljke.

Nije bilo nikakvih obavještajnih podataka ili instrukcija Carini od strane ANB, policije, niti Dritanovih savjeta, biroa i koordinacija. Naše bezbjednosne službe niti SDT nijesu znale ništa ili su znale, ali su se pravile mrtve oko ove isporuke.

Pošiljku od 500 kg kokaina otkrili su carinici, rutinskom kontrolom. Neko je u lancu državnog narkokartela zakazao. Da li njihov čovjek na Carini koji je trebao da pusti kontejnere bez kontrole na skeneru? Da li neko iz ANB-a koji je trebao da spriječi carinsku kontrolu?

Prema mojim saznanjima u kontejneru sa bananama VOLIJA pronađen je i druga originalna plomba. Očigledno da je plan bio da se kontejner negdje na putu prema Podgorici, otvori, izvade paketi sa kokainom i da se onda ponovo stavi druga plomba koja je bila unutar kontejnera. Da li je to trebalo da se uradi unutar carinskog skladišta u Luci Bar, na brodu, na putu ka Podgorici, unutar magacina VOLIJa to treba da utvrdi istraga.

Radi se o veoma velikoj količini kokaina, što ukazuje da je narko-kartel bio siguran da će roba proći i da neće imati ovoliki gubitak. Ova količina kokaina je plaćena proizvođaču najmanje 2,5 miliona evra, ako se na to dodaju troškovi transporta, gubitak narko kartela je preko 3 miliona evra, a izgubljena dobiti (u zavisnosti od čistoće) i do 20 mil Eur. Tržišna vrijednost ove isporuke na ulicama država EU i Velike Britanije (presječen sa aktivnim suspstancama) je preko 200 miliona evra.

Sudovi u EU, SAD, Velikoj Britaniji ne bi prihvatili odbranu vlasnika kompanije koja je poslala robu (Rastoder Group) nit vlasnika kompanije koja je uvezla robu (VOLI) da nijesu bili upoznati sa švercom kokaina. To je jednostavno nemoguće. Narkokartel nije koristio njihove kontejnere, pošiljke, magacine, bez znanja vlasnika firmi. Drugo je pitanje da li su vlasnici RASTODER I VOLi dobrovoljno to radili ili su bili primorani i ucjenjeni od narko kartela.

Stvari su ovdje jasne. Državni narko kartel je ubacio 500 kg kokaina u Crnu Goru, preko pošiljki banana iz Ekvadora koje je slovenačka firma RASTODER GROUP prodala VOLI-ju. Naše bezbednosne službe nijesu imale pojma (ili su znale, ali su se pravile mrtve), Dritanizacija, Ministar Sekulović i SDT nijesu davali nikakve informacije Carini oko ove isporuke. Odgovorni profesionalci u Carini su rutinskom kontrolom isporuke iz rizične zemlje, otkrili kokain. Obavjestili policiju i SDT. I tu nestaje profesionalizam i počinje politička igranka korumpiranih djelova sistema.

Ako je pošiljka bila kontrolisana, onda su službenici policije ili agenti ANB morali da spriječe kontakt radnima u magacinu sa sadržajem paketa i trebali su da naprave klopku za članove narkokartela koji su trebali da dođu po robu. Očigledno da je opet neko iz tužilaštva i bezbjednosnih službi informisao narkokartel da ne dolaze po robu i tako izbjegnu hapšenje. Deja Vu. Već viđeno.

Za početak je smišljena priča da su kokain otkrili radnici u magacinu i da je uprava pozvala policiju. Čak i poslovično talentovanom za izmišljanje i nastanje Katniću je trebalo dva dana da smisli neku priču koju bi pokušao da proda javnosti.

Dritanizacija i Ministar Sekulović nemaju razloga da se hvale. Uloga njihovih službi, odsjeka, uprava, biroa, koordinacija, radnih grupa, timova, sektora ne NULA.

Svaka čast carinicima u Luci Bar koji su profesionalno odradili svoj posao. Sve ostalo je farsa i pokazatelj da je ova Vlada mizerna kombinacija nekompetentnosti, konfuzije, nemorala i korupcije.

Po dobrom starom običaju, “krivac” će biti špediter, vozač kamiona, neki radnik… Crna Gora – Kolumbija na Jadranu… Sistemska korupcija, kriminalizovana država, bijeda, siromaštvo, nemoral…

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com