MILATOVIĆ: Za skoro hiljadu radnika po 12.000 eura - Volim Podgoricu

MILATOVIĆ: Za skoro hiljadu radnika po 12.000 eura

Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović rekao za Dnevnik TVCG da mu je žao što u prethodnom periodu na javnim funkcijama nije bilo više onih koji su se bavili privredom i radnicima, a manje onih koji su otvarali trastove na ofšor destinacijama i bavili se unpređenjima svojih tajkunskih firmi, koje su imale monopole. Da je bilo više odgovornih ljudi na funkcijama, smatra Milatović, onda bi situacija u Crnoj Gori bila bitno drugačija.

“Tada bi struktura naše privrede bila drugačija i ne bi imali ovakve scene kakve sada gledamo. Vlada je u tom smislu zatekla devastirano stanje. Težak je posao pred nama, međutim, zasukali smo rukave i uradili puno stvari. Najvažnija je što smo oporavili javne finansije i vratili ekonomsku aktivnost u našu ekonomiju. Nakon pada od nekih 15 odsto prošle godine, imaćemo sada snažan opravak u iznosu od 12 do 14 odsto. Ekonomski rast je najbolji garant otvaranja novih radnih mjesta, što najviše interesuje naše građane. Međutim, i pred toga, posvetili smo pažnju ispravljanju nepravdi”, istakao je Milatović.

Ministar kaže da imaju nacrt zakona koji se odnosi na finansijsku podršku, prije svega u rudarsko-metalurškom sektoru, i koji je trenutno u fazi jave rasprave.

“Trebalo bi da na Vladi bude usvojen krajem ovog ili početkom narednog mjeseca. Za skoro 1.000 radnika koji su bili žrtve pogubne tranzicije u Crnoj Gori nadoknadićemo štetu i isplatiti 12.00 eura u naredne dvije godine. To će biti predloženo i u zakonu o budžetu za narednu godinu. Isplatićemo tih 12.000 eura u četiri tranše, dakle, u dvije naredne godine. To je samo mali detalj gdje se vidi da ova Vlada želi da društvu vrati socijalnu pravdu koja je, nažalost, pogubnom tranzicijom u ranijem periodu bila izgubljena”. kazao je Milatović.

On je podsjetio da je Vlada pokrenula a ministar finansija Milojko Spajić i on obrazložili, ambicioznu poresku reformu koju su nazvali ,,Evropa sad”. Po tom predlogu, kako je naveo. minimalne zarade sa trenutnih 252 eura porašće na preko 450 eura. Ministar smatra da će to i podići životni standard u Crnoj Gori, a posljedično, doći će do povećanja penzija i ostalih socijanih naknada.

“Svaki građanin će osjetiti benefite predloženih reformi a i poslodavci će imati mogućnost da uživaju određene benefite kroz rasterećenje doprinosa za rad. Imamo Vladu koja brine, zaista, o svim građanima i socijalnoj pravdi i radi na rješavanju problema”, tvrdi Milatović.

On je najavio donošenje zakona kojim će se stvoriti uslovi za licenciranje stečajnih upravnika u Crnoj Gori, imajući u vidu ranija loša iskustva kada je stečajni postupak u pitanju.

“Stečajni upravnik biće biran ubuduće metodom slučajnog izbora, a ne kao ranije, da neki upravnici vode skoro sve stečajne postupke u Crnoj Gori i time nanose štetu privredi. Uvodimo i novi registar stečajne mase, da bi precizno znali dinamiku stečajnih postupaka”, kazao je Milatović.

Osvrćući se na KAP, on je rekao da je stečajni postupak završen, štoi znači da su od sadašnjeg vlasnika ispunjene određene obaveze.

Milatović je podsjetio da je nedavno zvanično posjetio Tursku, a da je jedan od razloga za tu posjetu i razgovore sa turskim zvaničnicima bila nikšićka Željezara, koja je u vlasnišvu turske kompanije.

“Vladu je i tu dočekalo jalo loše stanje. Ove godine je bila zaustavljena proizvodnja, radnici su na plaćenom odsustvu, i primaju 90 odsto od plate. Iz razgovora u Turskoj mogu se izvesti tri zaključka. Sadašnji vlasnici su od prošle godine počeli sa prodajom Željezere u Nikšiću, jer se ne uklapa u njihov portfolio” naveo je Milatović, uz napomenu da su im se neki potencijalni kupci već javili.

Druga informacija je, kako je rekao, to što će u toku pregovora sa mogućim kupcima radnici nastaviti da primaju ovo što trenutno imaju, pa tako mogu biti relaksirani što se mjesečnih prihoda tiče.

“I kao treće, Vlada će nastaviti da u kontinuitetu prati šta se dešava u Željezari. Iskoristio sam sastanke sa ministrima u turskoj Vladi da ih informišem o stanju u Željezari i očekivanjima kada su turski investitori u pitanju. Umjereni sam optimista kada je u pitanju Željezara u Nikšiću”, zaključuje Milatović.

546 komentara

  1. The next time I read a blog, Hopefully it doesn't fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly believed you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

  2. I was very happy to find this site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you saved as a favorite to see new things in your site.

  3. You've made some decent points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

  4. Howdy! I could have sworn Iíve been to this web site before but after looking at some of the articles I realized itís new to me. Anyhow, Iím certainly happy I came across it and Iíll be bookmarking it and checking back regularly!

  5. I truly love your website.. Very nice colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as Iím wanting to create my very own site and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

  6. Thank you for some other excellent article. Where else may anyone get that type of information in such an ideal approach of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

  7. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

  8. Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you can be a great author.I willmake sure to bookmark your blog and will comeback later on. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a niceweekend!

  9. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read articles from other writers and use something from their web sites.

  10. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

  11. You are so awesome! I do not think I have read through a single thing like this before. So great to discover someone with some original thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with a little originality!

  12. Howdy! I could have sworn I've been to this blog beforebut after browsing through many of the postsI realized it's new to me. Regardless, I'm definitely happy Ifound it and I'll be book-marking it and checking back regularly!my blog post; link

  13. Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and never manage toget anything done.

  14. Thanks for any other great post. The place else could anyone get that type of info in such an ideal manner of writing?I've a presentation next week, and I'm at the look forsuch info. 0mniartist asmr

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com