Ministarstvo ekonomskog razvoja: Nema ukidanja neradne nedjelje bez saglasnosti socijalnih partnera

Za ukidanja neradne nedjelje u trgovini konstatno izostaje saglasnost socijalnih partnera, zbog čega Vlada neće donositi odluke po ovom pitanju, kazali su za CdM iz Ministarstva ekonomskog razvoja.
Međutim, saglasnosti socijalnih partnera, kako su kazali za CdM, za sada neće ni biti.
Problem neradne nedjelje ponovo se našao u fokusu javnog mjenja usljed pada ekonomske aktivnosti izazvane pandemijom koronavirusa, a u želji privrednika da se što prije poveća ekonomska aktivnost koja je prošle godine zabilježila pad od 15 odsto.
Ministarstvo ekonomskog razvoja počelo je da se bavi ovim pitanjem još u decembru prošle godine, međutim tada su bili usamljeni po pitanju ove ideje.
U martu se na sjednici predsjedništva Socijalnog savjeta razgovaralo o neradnoj nedjelji i ministarstvo je iniciralo formiranje radne grupe u kojoj bi bilo medijator i aktivni učesnik u dijalogu sindikata i poslodavaca, međutim bez uspjeha.
“Određeni koraci su već preuzeti međutim konstantno izostaje saglasnost socijalnih partnera bez koje ova Vlada neće donositi odluke po ovom pitanju. Ono što ministarstvo u ulozi medijatora u ovom trenutku može da učini jeste da pozove predstavnike poslodavaca i sindikata da što prije otpočnu dijalog i zajedno dođu do rješenja koje će možda biti i privremeno ali svakako bolje od postojećeg u smislu ekonomskog rasta”, kazali su za CdM iz resora Jakova Milatovića.
Već pola godine među socijalnim partnerima nije postignut konsenzus oko ovog pitanja.
“Mi smo svjesni razloga zbog kojih privrednici zahtijevaju izmjenu postojeće odluke o neradnoj nedjelji i zalažemo se da do toga dođe ali uz istovremeno pronalaženje adekvatnog modela koji će na pravi način štititi prava radnika. Pravo radnika na sedmični odmor u neprekidnom trajanju od 24 sata je civilizacijsko dostignuće, koje omogućava radniku da dio radne nedjelje odvoji za svoje kulturne, porodične i druge potrebe. Ovo pravo je uređeno Zakonom o radu, kao i mehanizam kojim se ono ostvaruje ukoliko se ne može ostvariti nedjeljom”, ističe Ministarstvo.
Sasvim je, kažu za CdM, sigurno da bi omogućavanje rada nedjeljom imalo blagotvorne efekte po privredu, a posebno u periodu turističke sezone od koje ove godine očekuju mnogo.
“Razmatramo različite modalitete za rješavanje postojeće stuacije, a koji od njih će biti prihvatljivi za socijalne partnere ostaje da vidimo. Ono što u ovom trenutku priželjkujemo jeste otpočinjanje dijaloga kako bi zajedno što prije došli do rješenja s obzirom da je turistička sezona pred vratima i da je u ovom momentu svaki radni dan izuzetno značajan ponajviše za male trgovce koji u najvećoj mjeri osjećaju posljedice neradne nedjelje”, poručuju iz ovog resora.
Iz Unije slobodnih sindikata za CdM su saopštili da ostaju pri stavu da ne smije doći do ukidanja stečenog prava zaposlenih u trgovini na veliko i malo, budući da se radi o pravu koje je garantovano Ustavom, zakonom i međunarodnim pravnim aktima.
“Takođe, ne postoji niti jedan argument na strani onih koji se zalažu za ukidanje ovog prava, a koji je zasnovan na stvarnom stanju stvari. Pandemija izazvana širenjem korona virusa ne smije i ne može biti paravan iza kojeg će se radna prava ograničavati niti suspendovati”, poručuju za CdM iz USSCG.
(Cdm)
Mozeli se prije razgovora privrede sa socijalnim partnerima , prvo pristupiti smjenom celnika tih istih institucija !
Ti isti decenijama masu nama neke nebuloze od statistickih podataka i istrazivanja , koje veze sa stvarnoscu nema !
Istina je da nam je dobar dio privrede pred realnim bankrotom , koji ce te i da osjetite od sledece zime .
A ovaj zahtjev za pravo na rad privrede samo treba da ublazi ono sto nas sleduje u bliskoj buducnost