MUP: Oružni list je obaveza, kazna 50 eura

Kako napominju iz Ministarstva unutrašnjih poslova, novčanom kaznom u iznosu od 50 eura kazniće se za prekršaj fizičko lice koje ne postupi shodno navedenoj zakonskoj obavezi.
Takođe, ukoliko se ne podnese zahtjev za zamjenu oružnog lista, oružje će biti oduzeto.
“Takođe, za oružje koje posjeduju bez oružnih listova, građani su dužni da ga predaju policiji (u korist države bez naknade), da ga legalizuju (registruju) ili da ga onesposobe i drže kao uspomenu. Za ne postupanje na navedeni način, propisana je krivična odgovornost, a zaprijećena je kazna zatvora do pet godina. Predaja oružja policiji nije vremenski ograničena, dok je legalizacija oružja moguća do marta 2017. godine”, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je, zajedno sa partnerima sa kojima sprovodi kampanju Poštuj život vrati oružje (UNDP, OEBS, CDT uz finansijsku podršku EU i Ambasade Njemačke), izradilo brošuru kojom građane podsjeća na obaveze iz Zakona o oružju i želi da ih podstakne da oružje registruju.
Brošura se može naći u svim područnim jedinicama i filijalama za upravne unutrašnje poslove kao i na sajtu www.mup.gov.me.
(CdM)



