Novi informacioni sistem u KCCG vrijedan 1,1 milion euro - Volim Podgoricu

Novi informacioni sistem u KCCG vrijedan 1,1 milion euro

U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u toku je implementacija novog informacionog sistema koja se sprovodi u okviru projekta “Jačanje sistema zdravstva u Crnoj Gori”. Implementacijom ovog projekta, vrijednog 1.1 milion eura i formalno je započeta informatizacija najveće zdravstvene ustanove u Crnoj Gori.

“Ovo je jedan od krucijalnih projekata kada se govori o digatalnoj transformaciji u zdravstvu i podrazumijeva kompletnu informatizaciju i informatičku integraciju svih sistema u KCCG, počev od osnovnog – medicinskog sistema (Helian) , preko poslovnog (PIS) i drugih pomoćnih sistema sve do upravljačkog dijela i “pametnog menadžmenta” (business intelligence – BI)”, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.

Iz tog vladinog resora navode da je poslije više pokušaja instaliranja novog informacionog sistema u prethodnom periodu, u martu ove godine otpočela implementacija koja je, kako su kazali, nažalost, zbog epidemije Kovida-19, dva puta prekidana. Ona je, dodaju, početkom septembra ponovo nastavljena u mjeri u kojoj su to epidemiološki uslovi dozvoljavali.

“Sistem je trenutno implementiran na nekoliko klinika i djelova KCCG i već se pokazao kao vrlo prihvatljiv od strane medicinskog osoblja uz pružanje komfornijeg rada i veće efikasnosti. Medicinski informacioni sistem (Heliant) medicinskom osoblju donosi benefite u radu koji podrazumjevaju vođenje medicinske dokumentacije u elektronskom obliku, na jednom mjestu, uz značajnu uštedu vremena i povezivanje poliklinike i odjeljenja”, navodi se u saopštenju.

Iz ministarstva ističu da će na ovaj način pacijenti efikasnije ostvarivati zdravstvenu zaštitu na tercijanom nivou jer će, kako su kazali, svi podaci (istorija bolesti, terapija) koji se jednom unesu u sistem biti dostupni ordinirajućim ljekarima u svim organizacionim jedinicama KCCG.

“Novi informacioni sistem doprinijeće preciznijem upravljanju veoma složenim sistemom kakav je KCCG, a odnosi se između ostalog, na upravljanje finansijskim, materijalnim i ljudskim resursima KCCG u cilju njihove što veće racionalizacije kao i pružanja što kvalitetnije zdravstvene usluge po principu ‘pacijent u centru sistema’. Sistem će omogućiti i preciznije praćanje potrošnje ljekova i potrošnog materijala, kao i precizniju primjenu DRG sistema i fakturisanja usluga”, precizirali su iz Ministasrtva zdravlja.

Poslovni informacioni sistem (PIS) će, kako dodaju, zamijeniti skup aplikacija i pojedinačnih informatičkih alata koji se trenutno koriste u zadovoljavanju operativnih poslovnih potreba u Kliničkom centru.

“Novim dizajnom i implementacijom PIS-a, Klinički centar će unaprijediti poslovanje kroz korišćenje ovog namjenskog softvera. Jedna od glavnih prednosti novog poslovnog informacionog sistema nad prethodnim sistemom je njegova sposobnost konsolidacije svih podataka koji se koriste u procesima upravljanja KCCG od zaposlenih do održavanja opreme i generisanja izvještaja u realnom vremenu i analize stanja finansijskih i materijalnih resursa. Prilikom izrade sistema ostvaruje se integracija medicinskog informacionog sistema sa poslovnim informacionim sistemom u cilju praćenja potrošnje ljekova i medicinskih sredstava, kao i njihove sledljivosti u sistemu”, navodi se u saopštenju.

Pored ova dva, kako su kazali, zanačajne benefite donijeće i business intelligence (DWH/BI) sistem čija je svrha napredno izvještavanje za Klinički Centar Crne Gore ,kao i integrisanje najkorisnijih elemenata kliničkih i poslovnih podataka koji mogu da posluže menadžmentu i stručnom kadru kao baza za donošenje strateških odluka, pregled stanja različitih parametara kroz vrijeme, kao i inicijative za unapređenje njege pacijenata kroz zdravstveni sistem.

“Neki od sastavnih djelova business intelligence sistema je set izvještaja kao što su: broj i procenat pacijenata po dijagnostičkim grupama kroz vrijeme, kao i po klinikama i odjeljenjima, uporedni prikaz prijema i otpusta pacijenata , trenutno stanje popunjenosti bolničkih kreveta , kroz vrijeme i po klinikama i odjeljenjima, broj realizovanih pregleda po klinikama, odjeljenjima i ambulantama, kao i po ljekarima, po danu i kroz vrijeme, potrošnja medicinskih sredstava, potrošnja ljekova po dijagnostičkim grupama i pacijentima, itd.”, kazali su iz ministarstva.

Poručuju da će i pored otežavajućih okolnisti izazvanih Kovidom-19 pandemijom nastaviti rad na implementaciji sistema.

“Tako da se pored medicinskih djelova KCCG očekuje da će od 2021.godine raditi i dio novog informacionog sistema koji obuhvata poslovni sistem čime će se stvoriti i uslovi za generisanje prvih podataka i njihovo korišćenje u dijelu informacionog sistema koji predstavlja tzv. “pametni menadžment” (business intelligence – BI)”, kazali su.

Projekat realizuju Ministarstvo zdravlja i kancelarija Programa Ujedinjenih Nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori u svojstvu implementacionog partnera i tehničke podrške.

2 komentara

  1. Nice post. I discover something more difficult on different blogs everyday. It will always be stimulating to learn to read content from other writers and use something from their website. I’d would prefer to use some while using content in my small blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide a link in your web blog. Thanks for sharing.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com