“Odluke Ustavnog suda BiH ne važe ništa” Dodik potpisao ukaze o proglašenju neustavnih zakona u RS

Tim zakonima predviđa se zabrana djelovanja i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.
Među tim zakonima je i zakon o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Dodik je napomenuo da je Narodna skupština Srpske donijela zakon u kojem je rekla da se neće primjenjivati odluke Ustavnog suda BiH, prenosi Srna.
Dodik: Srbi koji ostanu da rade u zajedničkim institucijama BIH biće proglašeni izdajnicima
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda, zakonodavnom tijelu RS-a, ranije danas nije pokrenuo mehanizam vitalnog nacionalnog interesa koji je omogućavao da se potencijalno spriječi stupanje na snagu zakona o zabrani rada pravosudnih i istražnih insitucija države BiH u tom entitetu.
Zakone je 27. februara usvojila Narodna Skupština RS, kao glavno zakonodavno tijelo, prenosi MINA.
Vijeće naroda, inače, nije ravnopravan dom sa Narodnom skupštinom RS, već je posebna institucija zakonodavne vlasti, koja zakone razmatra samo ukoliko postoji zahtjev jednog ili više klubova naroda da se razmatra pitanje povrede vitalnog nacionalnog interesa.
Nakon ove odluke Kluba Bošnjaka, stekli su se uslovi da neustavne zakone, kojim se zabranjuje rad pravosudnih institucija države BiH u RS, entiteta, Dodik potpiše.
On je već najavio da će to uraditi, a nakon što je potpisao ukaz o njihovom proglašenju, zakoni stupaju na snagu dan nakon objavljivanja u Službenom listu RS.
Nakon što stupe na snagu, ostaje mogućnost osporavanja spornih zakona pred Ustavnim sudom BiH ili da ih poništi visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit, u skladu sa “bonskim ovlašćenjima”.
Ta ovlašćenja uključuju pravo visokog predstavnika da donosi ili mijenja zakone, direktive, smjenjuje dužnosnike, nameće sankcije, osporava odluke institucija, mijenja sve ustave osim državnog kao i da uspostavlja i gasi institucije.
Sud, Tužilaštvo BiH i SIPA formirani su na osnovu zakona usvojenih u Parlamentarnoj skupštini BiH i potvrđeni u državnom Domu naroda.
Da bi bili ukinuti, prema Ustavu BiH, o tome se takođe mora izjasniti parlament BiH.
Usvajanje zakona uslijedilo je nakon presude Dodiku, kome je Sud BiH izrekao prvostepenu presudu 26. februara, kojom je osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije.