OGLASIO SE SEKULOVIĆ: Problem sa vozilima biće riješen, DPS zlonamjeran

Problem sa službenim automobilima Uprave policije biće rijšene, a relevantna istraživanja govore o porastu povjerenja u rad policije, naveo je ministar unutrađnjih poslova Sergej Sekulović u reagovanju na izjavu Borisa Muratovića, člana Izvršnog odbora DPS-a.
Sekulović kaže da je u saopštenju DPS-a sadržano nekoliko zlonamjernih konstatacija.
“Gospodine Muratoviću, nije resorni ministar kriv što je prije tri godine sklopljen ovakav ugovor, još manje što ste radi političkih kalkulacija izdvojili Upravu policije u samostalan organ, koji, zbog pojašnjenja građankama i građanima Crne Gore, podrazumijeva da Uprava policije ima samostalan budžet i kadrovsku politiku”, poručuje Sekulović.
Tačno je, kako dodaje, da problem postoji i on će biti riješen.
“Nije, međutim, tačno da sam uticao na nadležne organe, već naprotiv, ohrabrivao ih na autonomno djelovanje. To je svakom dobronamjernom jasno, mada me ne čudi da vam je to teško da shvatite”, navodi Sekulović.
Osim samostalnosti i nezavisnosti rada određenih državnih organa, mora se, kako poručuje ministar, poštovati i pretpostavka nevinosti.
“Relevantna istraživanja govore o porastu povjerenja u rad policije, iako znam da vas to ne raduje. Naprotiv, znam i osjećam, da vas to boli. Savjetujem vam da date doprinos daljem jačanju povjerenja i ostavite se dječijih saopštenja”, zaključio je Sekulović.




Muchos Gracias for your article post.Much thanks again. Really Cool.
Awesome article post.Really looking forward to read more.
Great, thanks for sharing this article post.Much thanks again. Will read on…
Im thankful for the article. Fantastic.
I loved your blog article.Thanks Again. Cool.
This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Really Great.
wow, awesome post.Really looking forward to read more. Awesome.
Thank you ever so for you post.Much thanks again. Fantastic.
Im thankful for the article.Thanks Again. Will read on…
Hey, thanks for the blog article.Thanks Again. Will read on…
This is one awesome blog post.Really thank you! Want more.
Say, you got a nice article.Thanks Again. Cool.
I am so grateful for your blog article.Much thanks again. Fantastic.
I think this is a real great post.Really thank you! Really Cool.
wow, awesome article.Really looking forward to read more. Will read on…
Very informative article post.Much thanks again. Much obliged.
I really like and appreciate your post.Really looking forward to read more. Much obliged.
Thank you ever so for you blog. Much obliged.
I cannot thank you enough for the post.Thanks Again. Cool.
Really appreciate you sharing this post.Thanks Again. Really Great.
Thanks-a-mundo for the blog.Really looking forward to read more. Really Great.
A round of applause for your blog. Thanks Again. Keep writing.
Really enjoyed this post.Really looking forward to read more. Fantastic.
I truly appreciate this blog post.Thanks Again.
Great, thanks for sharing this blog post. Really thank you! Awesome.
Muchos Gracias for your post. Awesome.