OŠ “Meksiko” – matična škola nastanka i razvoja obrazovanja u Baru

Osnovna škola “Meksiko” u Baru osnovana je nakon Prvog svjetskog rata, 1922. godine. U početku je radila u dosta teškim uslovima, da bi 1964. godine, uz pomoć države Meksika i prijateljskog meksičkog naroda za vrijeme predsjednika Adolfa Lopeza Mateosa, bila izgrađena nova školska zgrada i kao poklon darovana učenicima i narodu grada Bara. Od te godine škola nosi ime države Meksika.
Ambasador Meksika Delfin Sančes Huares predao je ključeve objekta škole 8. februara 1964. godine i tom prilikom kazao, “Ovaj dar je najbolje oružje koje prijatelj može dati prijatelju”.
Poslije zemljotresa 1979. godine školska zgrada bila je oštećena, pa se pristupilo iz gradnji novog objek ta, na novoj lokaciji, Popovići bb, koji je završen 1986. godine.
Osnovna škola “Meksiko” dugo je bila jedina gradska škola. Širenjem grada, povećao se broj učenika u školi, pa se 1972. godine iz ovog kolektiva izdvojila OŠ “Blažo Jokov Orlandić”, a kroz 10 godina, odnosno 1982, i OŠ “Jugoslavija”. Tako je Osnovna škola “Meksiko” bila i ostala matična škola u nastanku i razvoju školstva u Baru.
Kolektiv škole u radu postiže zapažene rezultate. Za dugogodišnji rad dobitnik je više priznanja i nagrada od kojih kao najdraža izdvajaju nagradu Oktoih najveće priznanje za doprinos u razvitku obrazovanja, Odlikovanje Savezne države Meksika “Plaketu međunarodne solidarnosti” za doprinos unapređenju prijateljskih odnosa među našim narodima i državama i Orden rada sa zlatnim vijencem.
Svake godine nastavnici i učenici škole pripremaju i izdaju školski list “Primorac” koji se štampa u više stotina primjeraka uz pomoć donacija.
Škola posjeduje prostorije za jutarnji prihvat i produženi boravak. Školska biblioteka broji preko 11.000 naslova, a oformljena je i posebna biblioteka koju čine isključivo knjige na španskom jeziku, donacije meksičke Ambasade.
Elda Džanković-Ibrišimović direktorica JU OŠ “Meksiko” kaže da je ove školske 2015/2016 godine upisano 710 učenika u 27 odjeljenja.
“Ove godine imamo šest učenika sa diplomom “Luča”. Nastavu je pohađao veliki broj učenika koji se svojim talentom izdvajaju, kako među učenicima svoje škole, tako i među učenicima drugih škola u Crnoj Gori, pa i šire. JU OŠ “Meksiko” je škola koja kontinuirano unapređuje kvalitet obrazovno-vaspitnog rada, edukuje učenike za primjenu stečenih znanja i pruža im temelj za doživotno učenje. Omogućava učenicima da u znaku tolerancije i saradničkih odnosa, steknu kompetencije potrebne za dalje školovanje i uključivanje u svijet rada i društvo znanja u uslovima globalizacije. Svim učenicimA omogućava obrazovanje po mjeri, razvoj vještina i svestrani razvoj ličnosti. Škola ‘Meksiko’ je otvorena ustanova čija saradnja sa roditeljima, lokalnom zajednicom i ostalim relevantnim subjektima služi kao primjer dobre saradnje”, istakla je direktorica za Dnevne novine.
Odlični đaci, umjetnici, sportisti…
Jelena Nilović, učenica VIII razreda je odličan đak OŠ “Meksiko”, a ističe se u nastavnim i vannastavnim aktivnostima.
“Još u vrtiću vaspitačice su primijetile moju ljubav prema slikanju. Od prvog dana školovanja radovi su se nizali u školskom holu. Dobitnica sam nekoliko nagrada na likovnim konkursima. Završila sam i nižu muzičku školu “Petar ll Petrović Njegoš” Moje vanškolske aktivnosti su vezane za učenje italijanskog i engleskog jezika. Ne treba da ističem da je moj hobi slikanje. Jedna sam od nagrađenih na likovnom konkursu na temu “Mir je IN, nasilje je OUT” u organizaciji Nansen dijalog centra Crne Gore koje je podržalo Ministarstvo prosvjete Crne Gore”, kazala je o sebi ova skromna djevojčica.
Dešić Šejla, učenica VIII razreda i Radović Elena, učenica IV razreda, uspješne su karatistkinje, članice Karate saveza Crne Gore.
Nataša Markoč, profesorica crnogorskog jezika i književnosti i Enisa Muhović, profesorica hemije, podijelile su sa Dnevnim novinama svoja iskustva u radu sa djecom, izdvojile šta za njih predstavlja profesija kojom se bave i zašto su se opredijelile za prosvjetni rad.
“Kada čovjek radi sa djecom, svaki dan je pun raznih izazova. Zato, prije svega, mora da posjeduje ljubav prema tim malim, čistim dušama, kao i bezgraničnu strpljivost. Ono što ostaje u sjećanju, na šta sam naročito ponosna u svom dugogodišnjem radu jeste svakako rad sa talentovanim učenicima. A njih je bilo u svakoj generaciji. To je zahtjevan rad, radi se i van nastave, ali je donio mnogo zadovoljstva. Razni projekti, radionice, zbornici i zbirke pjesama mojih učenika, školski časopis koji uređujem sa njima, brojna opštinska, državna i međunarodna takmičenja i još mnogo, mnogo toga. Uvijek sam svoje učenike savjetovala da vrijedno rade, da imaju samopoštovanje, da vole svoju zemlju i bore se protiv prosječnosti. Od sebe sam zahtijevala da izvlačim najbolje iz njih, da ih podstičem, poštujem njihov trud. Pohvaliti ih, podstaći, približiti im se, pružiti im šansu to je put do njihovog srca i uspjeha”, kaže za DN profesorica Markoč.
Kao dijete prosvjetnih radnika, njena koleginica Enisa Muhović je, kaže, oduvijek gajila ljubav prema ovom pozivu.
“Ljepotu i težinu ovog posla spoznala sam još kao dijete, a sreću i zadovoljsto koju on budi u čovjeku doživjela tek kao nastavnik. Osim odgovornosti, ovaj posao nosi i humanost. Probuditi interesovanje, znatiželju i ljubav prema hemiji kod djece, kada su oni “ni na nebu, ni na zemlji”, u osmom razredu, predstavlja veliki izazov i uspjeh. Dokazi za to su brojna učešća i uspjesi na državnim takmičenjima. Osim planiranih ciljeva, težim da ih naučim da će ‘poznavati život’ onoliko koliko poznaju herniju, kao i da ne postavljaju sebi ‘suviše bliske ciljeve’, jer će u tom slučaju ostati ‘dužni sebi i životu'”, ističe profesorica Muhović.
Uspješni na raznim takmičenjima
Učenici OŠ “Meksiko”, ističe direktorica Džanković-Ibrišimović, učestvuju na raznim takmičenjima.
“Prethodne školske godine profesorica matematike Ana Mijović je bila mentor učeniku IX razreda Đorđiju Petriću, koji je na Državnom takmičenju osvojio četvrto mjesto, a ove školske godine sa učenicom VIII razreda Ivom Čović bila među prvih deset takmičara. Učenici su i ove školske godine bili uspješni na Državnom takmičenju i Olimpijadi znanja iz biologije, fizike, hemije i matematike”, podsjetila je Džanković-Ibrahimović.
Profesorica biologije Ramiza Joha, mentorka učenicima Anelu Pereziću i Anidi Dacić, svakako je doprinijela uspjehu škole. Naime, njeni kandidati su na Olimpijadi znanja osvojili prvo i treće mjesto u kategoriji VIII razreda.
Profesorica fizike Ilda Softić, kojoj je ovo prvo radno iskustvo i koja u školi radi od oktobra 2015. godine, takođe je postigla zavidne rezultate i sa učenikom IX razreda Nikolom Lukićem osvojila četvrto mjesto. Za školu je to veliki uspjeh, jer do sada nije imala takmičare iz fizike.
Uspjeh je postigla i profesorica hernije Enisa Muhović, koja je probudila ljubav prema hemiji u učeniku IX razreda Hamzi Hotu, koji je na Državnom takmičenju bio sedmi, a na Olimpijadi znanja peti.
“Osim uspjeha učenika u znanju, veoma smo ponosni i na njihove uspjehe na likovnim, literarnim konkursima, kao i sportskim takmičenjima. Kako prethodnih, tako i ove školske godine naši šahisti su bili prvi na opštinskom, a drugi na regionalnom takmičenju, atletičari prvi na opštinskom, a treći na državnom, a košarkaši prvi na opštinskom takmičenju. U školi se njeguje i ljubav prema daskama koje život znače, pa svake godine učestvujemo i osvajamo nagrade na Festivalu dječjeg teatra Crne Gore “Čedo Dragović””, istakla je Džanković Ibrišimović i naglasila da je za više od devet decenija postojanja škola “Meksiko” odigrala nezamjenjivu ulogu obrazujući i vaspitavajući mlade generacije.
Njeni učenici su, dodaje, danas poznata imena u kulturnom i društvenom životu opštine i države.
Školski dani ispunili djetinjstvo srećom
Majda Mehmedović, danas uspješna rukometašica reprezentacije Crne Gore, za DN kaže da su godine koje je provela kao učenik JU OŠ “Meksiko” Bar, ispunile njeno djetinjstvo srećom i divnim uspomenama.
“Najljepše su uspomene one sa društvom, naši nestašluci, simpatije, kao i oni dani pred kraj školske godine kada na časovima vlada opuštena atmosfera. Rado se sjećam i nastavnika, njihovih šala, riječi, savjeta, kao i drugarica iz klupe, takmičenja i svega ostalog jerje školovanje najljepši period djetinjstva… Obrazovanje koje sam stekla u JU OŠ “Meksiko” mi je značilo mnogo. Nastavnici su prepoznali moj talenat u određenim pedmetima, pa ih i učinili posebnijim od ostalih, što je i uticalo na odabir srednje škole, danas i fakulteta”, ističe Majda.
(Dneven Novine)