OTVORITE OČI: Preko SIM kartica pustoše bankovne račune - Volim Podgoricu

OTVORITE OČI: Preko SIM kartica pustoše bankovne račune

Obavještajna agencija Europol upozorila je na kriminalce koji vrše novčane prevare preko SIM kartica. Kako su pojasnili, kriminalci se tako pokušavaju prijaviti na tuđi bankovni račun. Kada izabere žrtvu, preko SIM kartice uspostavi željenu kontorlu koja ima omogućava da vrše prevaru.
–Prevara sa zamjenom SIM-a počinje kada prevarant dovede u zabludu operatora mobilnog telefona žrtve u prenosu mobilnog broja žrtve na SIM u posjedu prevaranta i tako počne primati sve dolazne pozive i tekstualne poruke, uključujući i bankarstvo jednokratnih lozinki koje se šalju na broj žrtve. Prevarant tada može obavljati transakcije koristeći povjerljive
podatke prikupljene drugim tehnikama kao što su zlonamjerni softver, a kada banka pošalje jednokratnu lozinku putem SMS-a, prevarant je primi i dovrši autorizaciju transakcije – pojašnjavaju iz Europola.

Istražitelji španske nacionalne policije, zajedno sa civilnom stražom i Europolom, nadzirali su još u januaru osumnjičeni širom te zemlje za koje se vjeruje da su dio hakerskog prstena koji je ukrao više od tri miliona evra u nizu izmjena SIM-a. Dvanaest osoba je uhapšeno u Benidormu (5), Granadi (6) i Valjadolidu (1).

–Sastavljena od državljana Italije, Rumunije, Kolumbije i Španije, starosti od 22 do 52 godine, iz Italije, ova banda pogodila je više od 100 puta, ukravši između 6.000 i 137.000 eura sa bankovnih računa. Način rada je bio jednostavan, ali efikasan. Zločinci su uspjeli da pribave povjerljive podatke od žrtava iz različitih banaka pomoću hakerskih tehnika poput upotrebe bankarskih trojanaca ili drugih vrsta softvera. Jednom kada bi dobili ove akreditive, osumnjičeni bi konkurisali za kopiju SIM kartica žrtava, pružajući lažne podatke operaterima mobilnih usluga. Sa ovim duplikatima, primali bi direktno na svoje telefone autentifikacijske kodove koje bi banke slale da potvrde transfere – saopštili su iz Europola.

Kriminalci su zatim nastavili da vrše lažne transfere sa računa žrtava na račune sa novcem korišćenim za skrivanje njihovih tragova. Sve to je učinjeno u vrlo kratkom vremenskom periodu, između jednog ili dva sata, a žrtva treba da shvati da joj broj telefona više ne radi.

– Prevaranti uvijek pronalaze nove načine krađe novca sa računa. Iako naizgled bezazlene, SIM razmjene oduzimaju žrtvama više nego samo njihove telefone jer za nekoliko sati mogu isprazniti vaš bankovni račun. Protiv ove prijetnje, pripremaju se zakoni, a koordinirane akcije se dešavaju širom Evrope – rekao je Fernando Ruiz, vršilac dužnosti šefa Evropskog centra Europola za kibernetičke zločine.

Kako je upozorio, kriminalci se mogu domoći vaših ličnih podataka tako što će ih tražiti na društvenim mrežama, napadajući vaš uređaj zlonamjernim softverom koji će im omogućiti pristup vašim osjetljivim podacima ili napadima društvenog inženjeringa, kao što su phishing, varanje ili premještanje.

Kako sačuvati bankovne račune od kriminalaca
Iz Europola sugerišu da redovno ažurirate softver uređaja, da ne klikate na linkove i ne preuzimate priloge koji dolaze sa neočekivanim porukama e-pošte.

– Ne odgovarajte na sumnjive e-poruke i ne razgovarajte telefonom sa osobama koje traže vaše lične podatke. Ograničite količinu ličnih podataka koje dijelite na mreži. Kada je to moguće, ne povezujte svoj telefonski broj sa osjetljivim onlajn nalozima. Podesite svoj PIN da biste ograničili pristup SIM kartici. Ne dijelite ga. Ako vaš telefon iznenada izgubi signal u području gde bi trebalo da imate povezivanje, prijavite situaciju dobavljaču usluga. Ako na vašem bankovnom računu postoje sumnjive transakcije, obratite se banci. Odmah promijenite lozinke za mrežne naloge. Čuvajte sve dokaze –saopštili su iz Europola.

Izvor dan.co.me

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com