OVAKO JE TITO GOVORIO ZA 8. MART: Možda neko sanja da žene vrati u kuhinju, ali one će da drže vlast u rukama

Ponosim što stojim na čelu Armije u kojoj ima ogroman broj žena – rekao je Broz
U jugoslovenskim medijima uoči 8. marta 1980. godine objavljeni su zanimljivi statistički podaci o Jugoslovenkama iz 1978. godine.
Predsjednik SFRJ Josip Broz Tito govorio je da žene ne samo da trebaju da budu u kuhinji, već i da vladaju.
Njegove riječi iz Kekeca prenio je Yugopapir, a mi ga prenosimo u cjelosti.
“Ja se ponosim što stojim na čelu Armije u kojoj ima ogroman broj žena… Žene Jugoslavije, koje su u ovoj borbi sa takvim samopregorom dale takve žrtve, one što tako uporno stoje u prvim redovima NOB-a, imaju pravo da ovde danas, jedanput zauvijek, utvrde jednu činjenicu: da ova borba mora donijeti ploda i za žene naroda Jugoslavije, da nikada više niko neće moći istrgnuti te skupo plaćene plodove iz njihovih ruku” rekao je Tito 1942. na Zemaljskoj konferenciji Antifašističkog fronta žena Jugoslavije.
“Za ovu stvar naših žena stajaće narodnooslobodilačka vojska i sve žene koje se nalaze u prvim redovima velike borbe. Možda neko na strani sanja da će u Jugoslaviji posle rata početi opet sve po starom, da će žene preći u kuhinju i neće odlučivati ni o čemu. Ali, žene su položile ispit zrelosti: one su pokazale da su sposobne ne samo da rade kod kućanstva, nego i da se bore s puškom u ruci, da mogu i da vladaju i da drže vlast u rukama”.
Na ovoj Konferenciji organizaciono je oformljen Antifašistički front žena sa zadatkom političke borbe za dalje okupljanje žena u narodnooslobodilačku borbu. Time će žene postati još aktivnija snaga bez koje se pobjeda nad fašizmom nije mogla zamisliti.
U prvom Ustavu nove Jugoslavije donijetom 1945. ozakonjena je jedna od velikih tekovina NOB-a naroda Jugoslavije:
“Žene su ravnopravne sa muškarcima u svim područjima državnog, privrednog i društveno-političkog života. Za jednak rad žene imaju pravo na jednaku platu kao i muškarci i uživaju posebnu zaštitu u radnom odnosu… Država naročito štiti interese majke i djeteta osnivanjem porodilišta, dječijih domova i obdaništa i pravo majke na plaćeni odmor prije i posle porođaja”.