PLANTAŽE PRED BANKROTOM? Krivokapić i Stijović priznalii da je kompanija u “ozbiljnim problemima”

Podgoričke “Plantaže”, jedan od nekoliko najboljih crnogorskih brendova su u ozbiljnim finansijskim problemima, što je isplivalo nakon promjene vlasti na državnom nivou.
Kako sada stvari stoje, “Plantaže” bi, ukoliko države ne pomogne, mogle staviti “ključ u bravu”.
No, da se ovako katastrfičan, ali realan scenario ne dogodi, pokušaće da utiču iz Vlade Crne Gore.
Premijer Zdravko Krivokapić i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović juče su razgovarali sa izvršnim direktorom Plantaža Miroslavom Vukovićem i njegovim saradnicima, nakon čega je saopšteno da će Vlada uraditi sve što je u zakonskim okvirima da Plantaže opstanu, navodeći da je potencijal koji posjeduju “trenutno ozbiljno ugrožen”..
Iz Vlade je nakon sastanka saopšteno da su premijer i resorni ministar uvidjeli ozbiljnost zatečene situacije.
“Premijer je podsjetio da su ‘Plantaže’ rijedak potencijal i veliko blago Crne Gore, te da će uprkos veoma nezavidnom finansijskom stanju u kompaniji, Vlada učiniti sve što je u njenoj moći i zakonskim okvirima da “Plantaže” opstanu i revitalizuju ogromni potencijal koji posjeduju, a koji je trenutno ozbiljno ugrožen”, saopšteno je iz Vlade.
Na nedomaćinsko poslovanje i kršenje zakona prethodnog rukovodstva, na čelu sa bivšom izvršnom direktorkom Vericom Maraš i nekadašnjim dugogodišnjim šefom borda Veselinom Vukotićem, ukazala je i Državna revizorska institucija (DRI)
Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je formiralo predmet o “Plantažama” i bivšoj direktorici Verici Maraš, odnosno da je objedinilo više postupaka i prijava da bi ispitalo da li je bilo krivičnih djela.
DRI je u septembru prošle godine dao duplo negativno mišljenje na poslovanje “Plantaža” u 2018. godini, a uzeti su podaci nakon tog perioda.
Korišćenje gotovine za isplate bez jasnog osnova i mimo zakona, isplate novca bez potpisanog ugovora i ispostavljenih faktura, prodaja proizvoda bez jasnog cjenovnika i kriterijuma pojedinim partnerima, sumnjive transakcije, nepostojanje revizorskog odbora i brojnih internih akata kompanije.
Plantaže” su poslovale suprotno brojnim zakonima – o reviziji, privrednim društvima, zaštiti na radu, sprečavanju nelegalnog poslovanja, radu, sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola u javnom sektoru.
Da je porez na nekretnine nepravilno prijavljivan priznala je i Maraš, a time je nanijeta šteta Glavnom gradu koja se procjenjuje na milion do milion i po godišnje, koliko bi mogla iznositi razlika između plaćenog iznosa i stvarne obaveze, dok bi ukupna šteta mogla biti između deset i 15 miliona eura.
Značajan broj prijava protiv Verice Maraš podnijela je i bivša finansijska direktorica Valerija Saveljić.
Savlejić tvrdi da su finansijski izvještaji kompanije sačinjeni na nezakonit način, da su falsifikovani podaci u njima kako bi se sakrile nezakonite odluke, kao i da ne prikazuju stvarno stanje u ovoj većinski državnoj kompaniji.
Prijavila je i nekoliko spornih poslova u kojima je uprava “Plantaža” proizvode kompanije prodavala znatno ispod cijene navodno privilegovanim kupcima, kao što je prodaja svježeg lozovog destilata “Rubinu” iz Kruševca po cijeni od 2,4 eura po litru.
“Plantaže” su opodnijele kontratužbu u kojoj tvrde da je Saveljić “narušila poslovni ugled i povrijedila prava ličnosti”.
V.M.