PO DUBINI U VLAST: Opozicija preuzima 200 funkcija

Na drugoj strani, u Demokratskoj partiji socijalista kažu da su ova stranka i njen predsjednik Milo Đukanović pokazali otvorenost i spremnost da “otvore vrata vlasti”, ali očekuju da taj potez opozicija shvati odgovorno, a ne kao mogućnost za blokadu procesa.
“Ponudili smo onima koji su iskazivali nepovjerenje u izborni proces da učestvuju u kontroli trošenja državnog novca, kao i da se nađu u institucijama, preduzećima, državnim organima, lokalnim samoupravama… Na pozicijama koje im omogućavaju uvid u korišćenje državnih resursa tokom narednih mjeseci koji prethode parlamentarnim izborima. Očekujemo da taj potez opozicija shvati odgovorno, da se postavi kao partner, a ne da blokira proces”, kaže Dnevnim novinama poslanik DPS Zoran Jelić.
Jelić podsjeća da je kamen temeljac političkog sporazuma o slobodnim i fer izborima, postavljen 27. januara, kada je u parlamentu izglasano povjerenje Vladi.
“Predsjednik Vlade je nedavno proslijedio liderima opozicionih partija koje su učestvovale u dijalogu Predlog sporazuma o fer i slobodnim izborima i oni su sada na ispitu zrelosti. Predsjednik DPS je postavio kamen temeljac političke stabilnosti u Crnoj Gori koji nije smišljen za jednokratnu upotrebu i trenutne izazove, već se radi o potezu koji će dugoročno generisati političke procese u Crnoj Gori”, istakao je Jelić, naglašavajući da je ponuda DPS i Đukanovića nezabilježena u zemljama razvijene demokratije.
“Opoziciji se nude mjesta u vladi, lokalnim samoupravama, javnim preduzećima i ustanovama. To je znatan broj pozicija koje im se nude zarad političke stabilnosti i ne na osnovu izbornog rezultata. Sa druge strane, imate potpuno naopaku situaciju, da na čelu parlamenta sjedi čelnik jedne opozicione partije. To nema nigdje u svijetu”, kaže Jelić.
Paradoksalno zvuči da, iako se radi o ponudi DPS i premijera Mila Đukanovića, neki opozicioni funkcioneri smatraju da je upravo ta ponuda razlog što sporazum još nije potpisan.
Funkcioner Demosa Goran Danilović kaže da sporazumom o slobodnim i fer izborima opoziciji pripada 200 mjesta i to u ključnim oblastima, kao i pravo na zajedničko odlučivanje. On je na svom Fejsbuk profilu napisao kako su se “u DPS-u do posljednjeg trenutka nadali da će dio opozicije koji pregovara odustati” te da će, “Đukanović nemoćno raširiti ruke prema Evropi uz čuvenu i otrcanu frazu sve sam nudio, ali nemam kome.
Kako je dodao, više od 200 mjesta od vrha po dubini (od državnih preduzeća do lokalnih javnih ustanova) pripada po sporazumu opoziciji u ključnim oblastima pravo na zajedničko odlučivanje, supotpis.
S druge strane, predsjednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić, koja takođe učestvuje u pregovorima, smatra da će nakon potpisivanja sporazuma opozicija dobiti i više od 200 mjesta.
“Do sada nije bilo nijednog mjesta, pa vama iz medija ostavljamo da zaključite da li je bolje imati 200 ili nijedno. Na kraju, kada se sporazum potpiše i usvoji zakon u parlamentu, biće ih i više od dvije stotine. DPS će biti nevoljni potpisnik sporazuma i glasaće u Skupštini za zakon”, saopštio je Milić DN.
Neđeljko Rudović iz Građanskog pokreta URA kazao je da je 200 mjesta realan broj koji je ponuđen opoziciji.
“Nijesmo željeli pošto-poto pozicije, već prostor u Vladi, čiji je osnovni cilj sprečavanje zloupotreba. Detekovali smo mehanizam i na osnovu toga se došlo do pozicija. Suština je ulazak u vlast radi kontrole, a ne zbog funkcija”, kazao je Rudović za DN.
On smatra da je za DPS bolno što će morati da se odrekne svih instrumenata pogodnih za zloupotrebe, ali vjeruje da će i kod DPS prevagnuti razum i da će biti ispunjene želje opozicije.
“Ako ne potpišemo sporazum, kriza se neće riješiti. Ne sumnjam da je DPS naučena da smisli koliko god hoće izgovora, ali moraju da znaju da više nemaju posla sa opozicijom koja pristaje na sve što im kažu, već sa ozbiljnom opozicijom”, zaključio je Rudović.
It’s obvious that this man is not right in the head, and this is before we introduced Ellen Page.
Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!
Hi, I’ve suffered with a hearing problem all my life and using the web to talk to people has changed my life, I enjoy many blogs and plan to start my own in the near future. I found your site from a post I read, I though I’d take a look and I’m happy I did.