PODGORICA: Ako nemate izabranog ljekara, evo gdje se možete registrovati

Ukoliko do sada nijeste bili u prilici da otvorite karton u nekom od podgoričkih Domova zdravlja, to vam sada može predstavljati problem. Naime, kako su Dnevnim novinama kazali u ovoj zdravstvenoj instituciji, slobodnih mjesta za registraciju kod izabranih ljekara za odrasle ima još u zdravstvenim objektima Konik i Donja Gorica. Ako živite u nekim drugim dijelovima grada, jasno je zbog čega vam ova informacija neće prijati.
Takođe, kako se ekipa Dnevnih novina uvjerila, iako su Domovi zdravlja u centru „prebukirani”, u njima smo zatekli manju gužvu nego na Koniku, gdje pacijenti na red čekaju i po sat vremena.
Ipak, u Službi za odnose sa javnošću Doma zdravlja Podgorica tvrde da je u zdravstvenim objektima Nova varoš, Stara varoš kao i Blok V najveći broj pacijenata, s obzirom da u tim djelovima grada gravitira i najveći broj stanovništva.
„Dom zdravlja Podgorica ima 81 tim izabranih ljekara za odrasle. Kod jednog izabranog doktora registruje se oko 2.000 pacijenata. Izabrani ljekari za odrasle uglavnom pregledaju isti broj pacijenata, u toku smjene između 50 i 70 pacijenata”, objašnjavaju u Domu zdravlja.
Kako navode, uz registovane pacijente ljekari svakodnevno pregledaju i pacijente koji su registrovani u drugim crnogorskim gradovima, a privremeno, za kraći ili najčešće duži period borave u Glavnom gradu.
„Tu populaciju čini prije svega oko 10.000 studenata na našim univerzitetima, penzioneri iz drugih gradova koji su kod svojih porodica i zaposleni u Podgorici koji su prijavljeni u domovima zdravlja širom Crne Gore. Takođe pružamo zdravstvene usluge i raseljenim licima u Kampu Konik i licima sa statusom azilanata kojih je više hiljada. Redovni dnevni protok pacijenata u Domu zdravlja je između 5.000 i 7.000, a na godišnjem nivou obavi se oko 700.000 pregleda”, ističu u Domu zdravlja Podgorica.
U ovoj ustanovi su svjesni problema nedostatka izabranih ljekara u Domu zdravlja Podgorica, te kažu da je on evidentan prema postojećem aktu o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Domu zdravlja i stvarnom stanju broja osiguranika.
„Prioritet ustanove u predstojećem period je povećanje broja izabranih ljekara i prostorno proširenje, odnosno podizanje zadovoljavanja zdravstvenih potreba, kvaliteta medicinske edukacije i prevencija. Ministarstvo zdravlja CG snažno podržava unapredjenje primarne zdravstvene zastite i DZ Podgorica, o čemu svjedoči to što je, odobrenom novom sistematizacijom, broj izabranih ljekara uvećan za njih pet.
Takođe, odobreno je osam novih specijalizacija iz oblasti pedijatrije i ginekologije, a sljedeće godine, po povratku sa specijalizacije, imaćemo podršku i 10 specijalista porodične medicine”, dodaju u podgoričkom Domu zdravlja.
Međutim, ako uzmemo u obzir nedavnu izjavu novog direktora Fonda zdravstva Adisa Balote da lista osiguranika nije ažurirana od 2010. godine, te da je na njoj veći broj građana nego što ih Crna Gora ima, nije teško zaključiti zbog čega izabrani ljekari ne mogu da registruju nove pacijente. Naime, po zakonu ljekari nemaju pravo da uklone sa svoje liste bilo kog osiguranika, a ukoliko je neki od njih preminuo, njegovo ime zauzima mjesto novom.
Izabrani Ijekar u Domu zdravlja Blok V Bojan Bekan za Dnevne novine kaže da razloga za brigu nema jer se gužve u čekaonicama ne prave zbog epidemija, već zbog godišnjih odmora ljekara.
„Problem je što su mnogi ljekari na odmorima jer se radi dupli posao zbog toga što nema ko da mijenja kolege i onda pacijente odsutnih ljekara primaju ovi što i dalje rade . Tako da, posla ima, ali nema nikakvih naznaka bilo kakvih epidemija. U ljetnjem periodu se obično očekuju gastrointestinalne infekcije, ali njih za sada nema, kao ni respiratornih infekcija. Alergije se, od hroničnih sezonskih oboljenja, najčešće javljaju u ovom periodu”, kazao je Bekan.
On pacijente, zbog trenutne organizacije, moli za strpljenje.
„Zna se da ko je hitan, on u zdravstvenom smislu bude priman i preko reda. Oni koji se žale da čekaju, uglavnom mogu da čekaju i to im ne remeti njihov dnevni ritam. Ljudi vole da rješavaju stvari što prije pa očekuju da u ljetnjim mjesecima ne bude gužve, ali ona se javlja samo zbog tehničkih okolnosti”, objasnio je Bekan.